MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypił sok skażony przez nietoperza i zmarł. Czy grozi nam kolejna pandemia? Eksperci ostrzegają

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Mężczyzna z Bangladeszu zmarł po wypiciu soku daktylowego, które był zanieczyszczony moczem lub śliną nietoperza. Wirus, którym został zakażony, powoduje obrzęk mózgu i zabija do 75 proc. zarażonych osób. Eksperci ostrzegają przed kolejną pandemią. Jakie są objawy zarażenia wirusem Nipah?

Spis treści

Zmarł mężczyzna zarażony przez nietoperza. Gdzie występuje wirus Nipah?

Mężczyzna z Bangladeszu zmarł z powodu wirusa Nipah po wypiciu soku daktylowego, a co najmniej 139 osób zachorowało po spożyciu tego napoju. Sok był zanieczyszczony moczem lub śliną nietoperza – jednym ze zwierząt, które przenoszą wirus Nipah.

– Próbka została wysłana do badania laboratoryjnego, które dało wynik pozytywny. Dowiedzieliśmy się, że osoba ta wypiła surowy sok daktylowy – powiedziała agencji Reuters Tahmina Shirin, dyrektor Instytutu Epidemiologii, Kontroli Chorób i Badań (IEDCR) w ministerstwie zdrowia.

Mężczyzna pijący sok przez słomkę, w kółku nietoperz
Nipah jest wymieniony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako „priorytetowy patogen” o potencjale pandemicznym. Samuel Betkowski/MGM/Getty Images

Wirus Nipah po raz pierwszy został zidentyfikowany w Malezji w 1999 r., ale rozprzestrzenia się głównie w Bangladeszu i w niektórych częściach Indii. Nipah jest wirusem odzwierzęcym, przenoszonym ze zwierząt (np. nietoperze i świnie) na ludzi. Wirus, który był inspiracją dla filmu „Contagion: Epidemia strachu” z Mattem Demonem i Kate Winslet o globalnej pandemii, zabija do 75 proc. osób, które zostały zarażone. Wirus ten może spowodować zapalenie mózgu.

Według IEDCR w Bangladeszu w 2023 r. zmarło łącznie 10 spośród 14 zarażonych wirusem Nipah. To najwyższa liczba ofiar śmiertelnych od siedmiu lat. Spośród osób, które przeżyły, ok. 20 proc. cierpi na długotrwałe schorzenia neurologiczne, w tym zmiany osobowości lub zaburzenia drgawkowe.

Kolejne zagrożenie pandemią? „To może być przyczyną nowej pandemii”

Nipah jest wymieniony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako „priorytetowy patogen” o potencjale pandemicznym. Wirus może szybko atakować układ oddechowy i ośrodkowy układ nerwowy. Aktualnie nie ma dostępnego leku ani szczepionki na wirus Nipah. Trwają prace ekspertów nad opracowaniem zastrzyków w celu złagodzenia wirusa.

Naukowcy powiedzieli magazynowi „The Sun”, że Nipah „może być przyczyną nowej pandemii”. Stany Zjednoczone uznają wirusa za zagrożenie bioterrorystyczne kategorii C, ponieważ „może on zostać opracowany w celu masowego rozprzestrzeniania się w przyszłości”.

Profesor Paul Hunter z University of East Anglia powiedział, że najbardziej prawdopodobne jest przenoszenie wirusa poprzez żywność.

– Obecnie przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka jest bardzo nieefektywne, ale może rozprzestrzeniać się poprzez bliski kontakt – powiedział prof. Hunter. – Martwi mnie jednak przenoszenie wirusa drogą pokarmową – dodał ekspert. – Jeśli zakażone tusze zostaną wyeksportowane za granicę, może to spowodować krótkotrwałą pandemię.

Jakie są objawy wirusa Nipah?

Wirus Nipah (NiV) jest wirusem odzwierzęcym. Może być przenoszony ze zwierząt na ludzi, jak przez skażoną żywność lub bezpośrednio między ludźmi. U zarażonych osób może przebiegać bezobjawowo lub mieć ostry przebieg. Może doprowadzić do chorób układu oddechowego i śmiertelnego zapalenia mózgu. Wirus może również powodować ciężkie choroby u zwierząt, np. świń.

Objawy, jakie mogą występować u osób zarażonych wirusem Nipah, zwykle pojawiają się w ciągu 4 do 14 dni po ekspozycji na wirusa. Są to m.in.:

  • gorączka,
  • bóle głowy,
  • ból mięśni,
  • wymioty,
  • kaszel i ból gardła,
  • zawroty głowy,
  • senność,
  • zaburzenia świadomości,
  • drgawki,
  • trudności w oddychaniu.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wypił sok skażony przez nietoperza i zmarł. Czy grozi nam kolejna pandemia? Eksperci ostrzegają - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki