Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla producentów zbóż od dziś dostępne. W puli ponad 56 mln euro. To rekompensata za straty związane z importem zboża z Ukrainy

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
O wsparciu poinformował unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
O wsparciu poinformował unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. pixabay.com/Hans
- Od środy rolnicy z Bułgarii, Polski i Rumunii skorzystają ze wsparcia rekompensującego ich straty spowodowane zwiększonym importem zbóż i nasion roślin oleistych z Ukrainy - napisał na Twitterze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Co to oznacza?

- Od dziś rolnicy w Bułgarii, Polsce i Rumunii skorzystają ze środka wsparcia o wartości 56,3 mln euro, aby zrekompensować straty ekonomiczne spowodowane zwiększonym importem zbóż i nasion roślin oleistych - napisał Wojciechowski.

Rolnicy stratni przez napływ importowanego zboża? To się zmieni

- Kraje UE mogą uzupełnić (pomoc) o taką samą kwotę. Trwają prace nad drugim pakietem wsparcia - dodał komisarz.

We wtorek zostało przyjęte rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej w tej sprawie. Jak zaznaczył Wojciechowski, to rolnicy z Bułgarii, Polski i Rumunii są najbardziej dotknięci sytuacją na rynku zbóż, szczególnie ci, którzy mają gospodarstwa blisko granicy lub na trasie węzła tranzytowego.

Ile wyniesie wsparcie dla producentów zbóż?

- Spadek lokalnych cen zbóż i nasion roślin oleistych wpływa na rentowność produkcji wspomnianych rolników i może mieć wpływ na ich decyzje dotyczące zasiewów. Sytuacja ta może spowodować szybkie pogorszenie produkcji na przedmiotowych obszarach, a także utrudnienia we wdrażaniu korytarzy solidarnościowych między UE a Ukrainą - czytamy w dokumencie.

Bułgarii, Polsce i Rumunii udostępnia się pomoc unijną w łącznej kwocie 56,3 mln euro w celu zapewnienia nadzwyczajnego wsparcia na rzecz rolników produkujących zboża i nasiona roślin oleistych, o których mowa w załączniku, z zastrzeżeniem warunków określonych w niniejszym rozporządzeniu, zdecydowała KE.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wsparcie dla producentów zbóż od dziś dostępne. W puli ponad 56 mln euro. To rekompensata za straty związane z importem zboża z Ukrainy - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki