Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Workation to za mało? Tutaj otrzymasz dodatkowe wsparcie finansowe, nawet 30 tys. euro! Sprawdź, jak skorzystać

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Pracujesz zdalnie? Chcesz sobie przedłużyć wakacje i zarobić jeszcze więcej? Na świecie jest 9 krajów, które są gotowe zapłacić obcokrajowcom za przeprowadzkę, by ożywić lokalną gospodarkę, a także demografię. Oznacza to, że można zarobić podwójnie: za stale wykonywaną pracę, a także za osiedlenie się np. w Hiszpanii, Włoszech, Grecji czy Irlandii lub Danii. Niektóre kraje oferują nawet 30 tys. euro! Obecnie niemal co piąty ankietowany w wieku 18-29 lat przyznaje, że regularnie pracuje z innego kraju i łączy pracę z podróżowaniem (workation).

Spis treści

Workation. Nowy benefit na rynku pracy

Workation to połączenie pracy oraz wypoczynku. Czy to rozwiązanie zostanie na rynku pracy? Prawdopodobnie tak, coraz więcej firm decyduje się na jego wprowadzenie, głównie ze względu na to, że potrzebujemy nowych, atrakcyjnych benefitów po pandemii, a nie zapominajmy, że wiele osób przyzwyczaiło się do pracy zdalnej i nie chcieliby z tego rezygnować – tłumaczyła w rozmowie ze Strefą Biznesu Adrianna Wiśniewska, ekspertka rynku pracy, starszy konsultant biznesowy rekrutacji stałej w Manpower.

Na świecie jest 9 krajów, które są gotowe zapłacić obcokrajowcom za przeprowadzkę.
Na świecie jest 9 krajów, które są gotowe zapłacić obcokrajowcom za przeprowadzkę. Oznacza to, że można zarobić podwójnie: za stale wykonywaną pracę, a także za osiedlenie się 123RF/ alekseiserov

Śmiało możemy mówić o tym, że w tym momencie jest to jeden z benefitów, ale prawdopodobnie jest to rozwiązanie, które zostanie z nami na dłużej – dodaje.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com, praca zdalna to dla wielu okazja, aby na stałe pracować z innego kraju, co najczęściej wykorzystują przedstawiciele pokolenia Z (ponad 21 proc.), a także osoby w wieku 30-44 lata (niemal 20 proc.). Okazuje się, że najliczniejsza grupa osób, które chciałyby skorzystać z możliwości pracy zdalnej to pokolenie 40 i 50-latków. Ponad 43 proc. z nich deklaruje, że home office umożliwi im wydłużenie wypoczynku i podróży, który połączą z obowiązkami zawodowymi.

Autorzy badania podają, że „workation jest postrzegane przez Polaków, jako doskonała forma odstresowania się po pracy, co przyczynia się do większej efektywności i wprawia w dobry nastrój". Dodatkowo, według ankietowanych, „praca i podróżowanie poszerza horyzonty i inspiruje do działania".

Gdzie na workation, żeby zarobić więcej?

Jak podano 9 krajów na świecie (Hiszpania, Włochy, Grecja, Irlandia, Dania, Austria, Chile, Nowa Zelandia, Sark, Bailiwick of Guernsey (Wielka Brytania), chcąc ożywić lokalną gospodarkę, a także wpłynąć pozytywnie na demografię, ma ofertę – dopłaci obcokrajowcom za to, że zamieszkają na ich terenie, w wybranych miejscowościach. Jak wyjaśniono, dzięki temu, osoby które marzyły o życiu za granicą, mogą czerpać zyski, otrzymując podwójne wynagrodzenie: za stałą pracę, którą na co dzień wykonują i za to, że zamieszkały w innym kraju. W niektórych krajach, warunkiem koniecznym jest również podjęcie pracy. Kiwi.com przygotowała kilka podpowiedzi na temat 5 krajów w Europie:

  • Hiszpania

Zgodnie z analizą portalu, Hiszpania obecnie, mierzy się z kryzysem demograficznym, wynikającym ze starzejącego się społeczeństwa i spadającym wskaźnikiem urodzeń. To dlatego władze kraju zapraszają obcokrajowców do przybycia i zamieszkania, głównie w małych miejscowościach na wsi, gdzie dodatkowo wielu mieszkańców przeniosło się do miast.

Ponga, to urokliwa miejscowość w regionie Asturii, na północy Hiszpanii. Lokalne władze oferują specjalny program dofinansowania osób, które zdecydują się osiedlić. Przewiduje on do 3 tys. EUR dofinansowania dla rodzin z dziećmi i do 2 tys. EUR dla osób samotnych lub par bez dzieci.

Rubiá, Orense, w północnej części Hiszpanii – to kolejna mieścina, która oferuje dodatek do dochodu w wysokości do 150 EUR.

Griegos, Teruel – miasteczko usytuowane między Madrytem a Walencją - oferuje nowym mieszkańcom pracę i trzymiesięczne mieszkanie bez czynszu. Po pierwszych trzech miesiącach rodziny będą musiały płacić czynsz w wysokości 225 EUR miesięcznie, który może zostać dodatkowo obniżony o 50 EUR na każde posiadane dziecko w wieku szkolnym.

  • Włochy

Słoneczna Italia z tych samych przyczyn co Hiszpania oferuje programy dopłat dla osób, które zdecydują się zasiedlić. Włochy są krajem członkowskim UE, więc uzyskanie pozwolenia na pobyt jest łatwe dla obywateli kraju UE, EOG lub Szwajcarii. Wystarczy się tam przenieść i zarejestrować w lokalnym urzędzie miasta.

Presicce-Acquarica, prowincja Lecce na południu Włoch, składa się z dwóch miast: Presicce i Acquarica del Capo. Presicce-Acquarica oferuje obecnie nowym mieszkańcom dotacje w wysokości do 30 tys. EUR.

  • Grecja

Tym, którzy kochają greckie wyspy i marzą o zamieszkaniu na jednej z nich władze są gotowe zapłacić 590 USD przez 3 pierwsze lata – to w sumie około 21 tys. USD! Mowa o wyspie Antikythera, która szczególnie odczuła spadek liczby ludności i chce odbudować demografię.

  • Dania

Dania to kolejny kraj w Europie, który oferuje atrakcyjny program dopłat dla tych, którzy go zasiedlą. W ramach programu Startup Denmark rząd duński oferuje do 50 tys. USD finansowania, roczną wizę i wsparcie tym przedsiębiorcom, którzy zechcą uczynić z tego kraju swoją bazę operacyjną.

  • Irlandia

Lokalne władze wspierają start-upy. Wystarczy zgłosić się do programu Enterprise Ireland – po przyjęciu, na dobry początek władze wypłacają grant w wysokości 1,2 tys. USD. Warunek - trzeba tam mieszkać i prowadzić tam swój biznes.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Workation to za mało? Tutaj otrzymasz dodatkowe wsparcie finansowe, nawet 30 tys. euro! Sprawdź, jak skorzystać - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki