Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolisz być uczciwym człowiekiem czy złodziejem? Nie kradnij plików z internetu!

Ewelina Przygoda
Hirek Wrona pytał uczniów, jakby się czuli, gdyby to oni coś nagrali, wyprodukowali, a ktoś by to za darmo ściągał z internetu
Hirek Wrona pytał uczniów, jakby się czuli, gdyby to oni coś nagrali, wyprodukowali, a ktoś by to za darmo ściągał z internetu Fot. E. Przygoda
Dziennikarz muzyczny Hirek Wrona i aktor Mateusz Damięcki na spotkaniu w Zespole Szkół nr 2 mówili o zjawisku kradzieży własności intelektualnej w internecie. Przekonywali, że ściąganie muzyki, filmu czy oprogramowania niczym się nie różni od kradzieży telefonu czy portfela.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "Bądź świadomy", który ma na celu edukację prawną młodzieży w wieku 11-18 lat. Uczniowie dowiadują się o zagrożeniach, jakie są związane z pobieraniem i umieszczaniem w internecie nieautoryzowanych plików. Projekt jest finansowany przez Ministra Kultury oraz Związek Producentów Audio-Video. Spotkanie w ZS nr 2 zorganizowała Edyta Bocian.
Kradzież, jak każda inna
Mateusz Damięcki przekonywał uczniów, żeby nie traktowali go, jak starego zgreda, bo blisko mu do nich, ale nie może się pogodzić z kradzieżą w internecie.
- Jeśli nikt nie połaszczy się na mój portfel, to czemu nie ma problemu z kradzieżą w internecie? Kiedy chciałem zagrać w "Kochaj i tańcz" to w czasie 60 dni byłem 110 razy na siłowni. Po to, żeby was nie oszukać. Chciałem, żebyście od pierwszych minut filmu uwierzyli, że nadaję się do tej roli. Ile osób ukradło ten film z sieci? Wszyscy, którzy to zrobili, bezpośrednio mnie okradli. Żaden z nas nie chciałby być okradzionym. Kradzież w internecie jest taka sama, jak każda inna. Zależę od was i szanuję was. Ważne, by nikt mnie nie okradał - przekonywał.
Kiedy Hirek Wrona zapytał się, kto ściąga pliki z internetu, kilku uczniów przyznało się do tego.
- Dla mnie to niepojęte, że ktoś się przyznaje do kradzieży. Myśli, że jest bohaterem, ale dla mnie to anty bohater - stwierdził Mateusz Damięcki.

Więcej w następnym wydaniu "Głosu Wyszkowa".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki