MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wnioski o dopłaty 2018 można składać jeszcze przez 26 dni. Termin goni, a rolnicy sieją

AGW
pixabay.com
Podstawowy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2018 mija 15 maja. Potem będzie można jeszcze wypełniać i przesyłać e-wnioski, ale już z pomniejszeniem płatności. Ile wniosków złożyli już rolnicy przez internet?

- Mąż obsiał wreszcie wszystkie pola, część rzepaku trzeba było zaorać, długo stała woda i było zimno. Ale teraz już mogłam zabrać się za wypełnianie wniosku i jestem zaskoczona. Nie wypełniłam jeszcze całości, wszystkich działek, ale na razie jestem zachwycona. Idzie dość łatwo, jak już się nauczyłam w jaki sposób i gdzie trzeba kliknąć wyrysowując uprawę na działce. Samo się wszystko wylicza, przelicza, jestem zadowolona - opowiada Maria, rolniczka z powiatu brodnickiego.

Zobacz też:Jak i kiedy założyć konto - Dopłaty przez internet. Jak zalogować się w aplikacji ARiMR - eWniosekPlus?

Do 18 kwietnia rolnicy złożyli w całym kraju prawie 217 tys. wniosków przez internet. Najwięcej było ich w województwach mazowieckim, lubelskim, małopolskim, łódzkim i podkarpackim.

Gospodarze składający wnioski po 15 maja będą mieli obniżone płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Końcowy termin to 11 czerwca. Wnioski przekazane do ARiMR po tej dacie nie będą rozpatrywane. "Zmiany do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 1 czerwca".

ARiMR apeluje, by nie czekać z przesłaniem wniosku o dopłaty 2018

"Drodzy Rolnicy, wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2018 r. są na półmetku. Został niespełna miesiąc na złożenie wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2018 r. oraz tegorocznych płatności obszarowych finansowanych z budżetu PROW 2014-2020. ARiMR apeluje, by nie czekać z przesłaniem deklaracji do ostatniego dnia naboru", przekazuje na Facebooku Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.

Dyrektor przypomina, że "rolnicy, którzy nie mają dostępu do Internetu, mogą skorzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do sieci przygotowanych dla wnioskodawców we wszystkich biurach powiatowych Agencji w całym kraju. Rolnicy, którzy nie radzą sobie z wypełnieniem e-wniosku o płatności, mogą skorzystać z pomocy ekspertów z ośrodków doradztwa rolniczego".

Zobacz też:Jak i kiedy założyć konto - dopłaty przez internet. Jak zalogować się w aplikacji ARiMR - eWniosekPlus?

To nie koniec form wsparcia. Biura powiatowe Agencji organizują dni otwarte i na miejscu pomagają rolnikom i tłumaczą, jak wypełnić e-wniosek. "Niektóre z biur powiatowych prowadzą także mobilne punkty pomocy technicznej, by w terenie, bliżej gospodarstw rolników służyć im radą, a także sprzętem komputerowym".

Zaloguj się, wyrysuj uprawę i wybierz dopłatę

Logując się do aplikacji eWniosekPlus (po wcześniejszym uzyskaniu dostępu do swojego konta), rolnik zaczyna wypełnianie wniosku o dopłaty przez internet od wyrysowania upraw na działkach referencyjnych (ewidencyjnych) spersonalizowanych na podstawie wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 lub na dodanych nowych działkach referencyjnych. W kolejnym kroku, kiedy już uprawa jest wyrysowana, rolnik zaznacza płatność, o którą ubiega się do danej uprawy. W tym miejscu można dodać niezbędne załączniki. I to właściwie wszystko, pozostałe dane we wniosku wypełniane są automatycznie przez aplikację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wnioski o dopłaty 2018 można składać jeszcze przez 26 dni. Termin goni, a rolnicy sieją - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki