Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

​Witamina B12: objawy niedoboru i nadmiaru. W czym występuje witamina B12?

red
123rf
Witamina B12 zwana jest czerwoną witaminą. Jest wciąż niedoceniona, ale jednocześnie nie do przecenienia. Niedobór witaminy B12 powoduje niedokrwistość, a jej zażywanie uspokaja nerwy, podnosi odporność na stres i poprawia apetyt. Warto więc wiedzieć, w jakich produktach znajdziemy B12.

Witamina B12 to inaczej kobalamina, czyli organiczny związek chemiczny zawierający kobalt jako atom centralny. W organizmach żywych pełni rolę regulatora produkcji erytrocytów (czerwonych ciałek krwi), czyli wspomaga rolę żelaza. Ich niedobór powoduje niedokrwistość.

Właściwości witaminy B12

Właściwości zdrowotne witaminy B12 są nie do przecenienia. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i pokarmowego. Może też uchronić przed chorobą Alzheimera, nowotworami i chorobami psychicznymi.

W czym znajdziemy witaminę B12?

Witaminy B12 trzeba przede wszystkim szukać w pożywieniu:

  • głównie jest w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięsie, wędlinach, rybach, mleku, jajach, serach
  • najwięcej jest jej w nerkach i wątrobie, ale także w mięsie królika
  • bogaty w B12 jest także szczupak, nieco mniej jest jej w śledziu, pstrągu i makreli

Nie tak dawno panował pogląd, że witamina B12 jest w niektórych produktach roślinnych. Okazało się jednak, że to nie witamina B12, a tylko strukturalnie podobny związek blokujący wchłanianie właściwej witaminy.

Ile kosztuje witamina B12 w tabletkach? Witamina B12: CENA

Witamina B12 nie jest droga. Cena za opakowanie wynosi kilkanaście złotych. Za 100 tabletek zapłacimy od 13 do 15 zł.

Witamina B12 dawkowanie

Witamina B12 jest bardzo ważna, dlatego powinniśmy zadbać o jej odpowiedni poziom w organizmie. Dotyczy to zwłaszcza wegetarian i wegan.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi:

mężczyźni i kobiety – 2.4 mcg/d
okres ciąży – 2.6 mcg/d

Niedobór witaminy B12 uzupełniamy łykając tabletki. W poważnych przypadkach niedoboru witaminy, który powoduje anemię i osłabienie organizmu, stosuje się czasem bolesne zastrzyki domięśniowe. Warto pamiętać jednak o efektach ubocznych, takich jak: zawroty i bóle głowy, bóle żołądka, bóle mięśni i stawów, mdłości i biegunka. Możliwa jest też reakcja alergiczna, np. spuchnięcie części ciała czy ból w klatce piersiowej. Powodem jest zwiększona dawka witaminy B12 w zastrzyku, której organizm może nie tolerować.

Przyczyny niedoboru witaminy B12

Badania nad witaminą B12 rozpoczęły się na początku XX wieku. Wkrótce odkryto, że zachowuje swoje właściwości jedynie w środowisku obojętnym, co jest istotne przy jej wyodrębnianiu. Nie jest to łatwy proces. Lekarze na całym świecie dostrzegają już potrzebę przyjmowania witaminy B12 u większości ludzi. To efekt złej diety i mineralnego zubożenia pożywienia.

Warto też wiedzieć, że u ludzi po 50. roku życia wskutek naturalnych procesów zanika w organizmie możliwość przyswajania witaminy B12. Także weganie powinni szczególnie zadbać o dostarczenie jej do swego organizmu.

Objawy niedoboru witaminy B12

Niedobory witaminy B12 powodują sporo dolegliwości. Najważniejsze z nich to:

  • opóźnienie wzrostu
  • bóle mięśniowe
  • biegunki lub zaparcia
  • wypadanie włosów
  • trądzik
  • zapalenie skóry
  • wysypki
  • bezsenność

Witamina B12 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. W razie jej niedoboru pojawiają się niepokojące objawy:

  • drętwienie i uczucie mro­wienia, szczególnie w kończynach dolnych
  • zaburzenia równowagi i chodzenia

Witamina B12 zapobiega osłabieniu i uczuciu zmęczenia, a także utracie pamięci. Polepsza też koncentrację uwagi. Jeśli poziom witaminy B12 jest zbyt niski, pojawiają się zmęczenie i rozdrażnienie.

Niedobór witaminy B12: do czego może doprowadzić?

Witamina B12 uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek w szpiku. Jej niedobór może się więc przyczynić do wystąpienia anemii (choroba Addisona-Biermera).

Razem z kwasem foliowym i witaminą B6 zapobiega gromadzeniu się homocysteiny - substancji powstającej w czasie przetwarzania białek w organizmie, której nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia. Homocysteina przyczynia się do tworzenia blaszek miażdżycowych na ściankach naczyń krwionośnych, zatem zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Niektórzy naukowcy dostrzegają związek między bardzo niskim poziomem witaminy B12 w organizmie, a podwyższonym ryzykiem pojawienia się choroby Alzheimera.

To dotyczy przede wszystkim osób starszych. Badania naukowców wykazały, że przyjmowanie zwiększonych dawek B12 przez ludzi starszych może opóźnić wystąpienie tego otępienia. Problem ten wymaga jednak wciąż dodatkowych badań.
 

Nadmiar witaminy B12

Witamina B12 rozpuszcza się w wodzie, czyli nie jest gromadzona w organizmie. Jest wydalana wraz z moczem i potem, więc trudno ją przedawkować. Jak przekonują specjaliści, spożycie witaminy B12 nawet w ilościach znacznie przekraczających zalecaną dawkę nie wywołuje szkodliwych efektów.

Jednak stosowanie jej przez dłuższy czas w bardzo dużych dawkach może wywołać u niektórych ludzi objawy uczuleniowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki