MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2023. Uwaga na zakazy ruchu dla kierowców

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
W Wielką Sobotę oraz w pierwszy i drugi dzień świąt Wielkiej Nocy na terenie całego kraju obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów o dmc ponad 12 t.
W Wielką Sobotę oraz w pierwszy i drugi dzień świąt Wielkiej Nocy na terenie całego kraju obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów o dmc ponad 12 t. Tomasz Czachorowski
W okresie świąt wielkanocnych na drogach należy spodziewać się większego natężenia ruchu. Apelujemy o ostrożność, rozwagę i stosowanie się kierowców do obowiązujących zasad i przepisów. Inspekcja Transportu Drogowego przypomina też o ograniczeniach ruchu dla niektórych pojazdów ciężarowych o dmc ponad 12 ton w trakcie świąt. Zakazy jazdy będą obowiązywać w wyznaczonych godzinach w Wielką Sobotę, Wielką Niedzielę i w Poniedziałek Wielkanocny.

W okresie okołoświątecznym na głównych szlakach komunikacyjnych należy spodziewać się wzmożonego ruchu pojazdów. Apelujemy więc do kierowców o rozwagę za kierownicą i ostrożną jazdę, a także o właściwe przygotowanie pojazdu do podróży. Dłuższą podróż warto zaplanować z wyprzedzeniem. Pośpiech jest złym doradcą i nie dosyć, że nie zwalnia z przestrzegania przepisów, to często jest bezpośrednią przyczyną tragicznych zdarzeń drogowych.

Urządzenia CANARD batem na piratów drogowych

Brawurowa jazda jest surowo karana. Nad przestrzeganiem przez kierowców przepisów, dotyczących dozwolonych prędkości, w całej Polsce czuwają inspektorzy GITD i ponad pół tysiąca stacjonarnych urządzeń rejestrujących Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym. Urządzenia CANARD umiejscowione są w szczególnie niebezpiecznych miejscach. Ich obecność ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze, skłania do zdjęcia nogi z gazu i przekłada się na mniejszą liczbę zdarzeń drogowych w ich okolicy. System CANARD to dziś 470 fotoradarów, 34 odcinkowe pomiary prędkości, 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle i 29 pojazdów wyposażonych w rejestratory prędkości.

Ograniczenia w ruchu dla ciężarówek

W Wielką Sobotę oraz w pierwszy i drugi dzień świąt Wielkiej Nocy na terenie całego kraju obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów o dmc ponad 12 t. Zakaz nie dotyczy autobusów i niektórych kategorii pojazdów ciężarowych wyłączonych spod zakazu. Ograniczenia w ruchu obowiązują w godzinach:

  • 8 kwietnia (Wielka Sobota) – w godz. 18:00–22:00,
  • 9 kwietnia (Wielka Niedziela) – w godz. 8:00–22:00,
  • 10 kwietnia (Wielki Poniedziałek) – w godz. 8:00–22:00.
W Wielką Sobotę oraz w pierwszy i drugi dzień świąt Wielkiej Nocy na terenie całego kraju obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów o dmc ponad 12 t.
W Wielką Sobotę oraz w pierwszy i drugi dzień świąt Wielkiej Nocy na terenie całego kraju obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów o dmc ponad 12 t. GITD

Z ograniczeń w ruchu zwolnione są pojazdy m.in. biorące udział w akcjach ratowniczych, humanitarnych, w usuwaniu klęsk żywiołowych czy usuwaniu awarii. Zakazom nie podlegają także pojazdy, którymi przewożone są artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, wykorzystywane dla potrzeb bezpłatnych badań profilaktycznych. Pełen katalog wyłączeń spod ograniczeń w ruchu jest dostępny w rozporządzeniu w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach.
Naruszenie przepisów o zakazach jazdy przez pojazdy ciężarowe o masie całkowitej przekraczającej 12 ton, może skutkować mandatem karnym dla kierowcy w wysokości od 200 zł do 500 zł i karą finansową dla przewoźnika w wysokości 2000 zł. Na zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie może być nałożona kara finansowa 1000 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkanoc 2023. Uwaga na zakazy ruchu dla kierowców - Motofakty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki