MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany w prawie budowlanym od sierpnia 2024. Ta decyzja spodoba się wielu inwestorom. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed budową domu!

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W polskim prawie budowlanym szykują się istotne zmiany, które wpłyną na usytuowanie budynków na działkach budowlanych oraz umożliwią szersze zastosowanie drewna w konstrukcjach. Nowe przepisy mają na celu uproszczenie i ułatwienie procesów budowlanych, otwierając nowe możliwości inwestycyjne. Dowiedz się, co się zmieni od sierpnia 2024 roku?

Spis treści

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza nowelizacje w prawie budowlanym, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłe inwestycje budowlane w Polsce. Projekt zmian w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania został już skierowany do podpisu. Nowe przepisy budowlane zaczną obowiązywać trzy miesiące po ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, czyli od 15.08.2024roku. Inwestorzy mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z nowymi regulacjami i przygotowanie się do ich wdrożenia.

budowa domu plac budowy
Już niebawem łatwiej zagospodarujesz działkę o nietypowym kształcie.

Zmiany w prawie budowlanym 2024: więcej drewna w budownictwie

Nowe przepisy umożliwią szersze zastosowanie drewna w konstrukcjach budynków. W szczególności możliwe będzie wykorzystanie drewnianych konstrukcyjnych elementów liniowych, takich jak belki i słupy, w budynkach niskich. Drewno strugane dobrej jakości będzie mogło być używane bez konieczności stosowania kosztownych zabezpieczeń ogniochronnych, które są niekorzystne dla środowiska.

Zmiana ta jest odpowiedzią na praktyki stosowane w wielu krajach, gdzie odchodzi się od koniecznych zabezpieczeń ogniochronnych dla drewnianych elementów konstrukcyjnych. Nowe regulacje mają na celu ułatwienie inwestorom stosowania drewna w budownictwie, co może przyczynić się do zwiększenia popularności tego ekologicznego materiału.

Zmiany, które wejdą w życie w sierpniu 2024 r., dotyczą także obowiązku zabezpieczenia elementów nośnych, aby zapewnić ich odporność ogniową przez co najmniej godzinę. To pozwoli na bezpieczne stosowanie drewna w niskiej zabudowie, podnosząc standardy bezpieczeństwa pożarowego.

Wewnątrz warstwowego elementu oddzielenia przeciwpożarowego w budynku niskim (N) ZL III lub w budynku niskim (N) ZL IV dopuszcza się stosowanie elementów nośnych wykonanych z drewna litego czterostronnie struganego z fazowanymi narożnikami lub drewna klejonego warstwowo, o klasie reakcji na ogień nie niższej od D z dodatkowymi klasyfikacjami s1, d0 lub s2, d0, pod warunkiem spełnienia łącznie następujących wymagań: 1) zabezpieczenia ogniochronnego elementów nośnych wykonanych z drewna przed ich zapaleniem okładziną klasy K2 60 - czytamy w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii – z dnia 9 maja 2024 r

Jakie zmiany w odległościach od granicy działki od sierpnia 2024?

Istotne zmiany dotyczą również usytuowania budynków na działkach budowlanych. Nowe przepisy pozwolą na zmniejszenie odległości między budynkiem a granicą działki. W przypadku budynków zwróconych ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki, odległość ta będzie mogła wynosić co najmniej 3 metry, pod warunkiem, że spełnione zostaną dwa kryteria:

  • ściana budynku musi być usytuowana w sposób inny niż równoległy do granicy działki,

  • zewnętrzna krawędź okna lub drzwi musi znajdować się nie mniej niż 4 metry od tej granicy.

Projekt zmian przewiduje przepisy przejściowe, które mają na celu złagodzenie wpływu nowych wymagań na bieżące inwestycje. Inwestorzy, którzy przed 15.08.2024 r. złożą wnioski o pozwolenie na budowę, otrzymają pozytywne decyzje o pozwoleniu na budowę, zgłoszą budowę lub wykonanie innych robót budowlanych, bądź otrzymają decyzję o legalizacji samowoli budowlanej, będą mogli realizować swoje projekty według starych przepisów.

Zmiany w prawie budowlanym okiem ekspertów

Eksperci pozytywnie oceniają zmiany. Piotr Jarzyński z Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy w rozmowie dla portalu Prawo.pl uważa, że zmiany te ułatwią inwestorom ustalanie odległości na działkach o nietypowym kształcie. Dodanie graficznych przykładów w nowym załączniku 1a do rozporządzenia ma pomóc w prawidłowym określaniu minimalnych odległości ścian budynków od granicy działki budowlanej. Z kolei Joanna Maj z SWK Legal w rozmowie z Prawo pl. podkreśla, że paragraf 12 jest często interpretowany różnie przez organy administracyjne. Nowe przepisy mogą pomóc ujednolicić te interpretacje, co jest istotne dla inwestorów i projektantów.

Inwestorzy powinni dokładnie zapoznać się ze zmianami w prawie budowlanym i odpowiednio przygotować się do ich wdrożenia, aby móc skorzystać z nowych możliwości, jakie niosą ze sobą nowe przepisy prawne.

Źródła: Prawo.pl, Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki