MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany dla rolników. Od 7 marca BHP maszyn rolniczych na nowych zasadach. Zobacz, jak prawidłowo używać opryskiwacza lub rozrzutnika

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Od 7 marca wejdzie w życie nowe rozporządzenie dot. BHP w rolnictwie i użyciu maszyn. Co muszą wiedzieć gospodarze?
Od 7 marca wejdzie w życie nowe rozporządzenie dot. BHP w rolnictwie i użyciu maszyn. Co muszą wiedzieć gospodarze? pixabay.com/RetroTRAKTOR
Do tej pory obsługę maszyn, urządzeń i narzędzi określało rozporządzenie z 1998 roku, od 7 marca 2024 r. przepisy ulegają zmianie. Doprecyzowane zostaną m.in. zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. O czym musi wiedzieć posiadacz ciągnika lub agregatu uprawowego?

Spis treści

Od ponad 20 lat wyznacznikiem przy obsłudze maszyn rolniczych było rozporządzenie ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związane z ciągnikami, narzędziami i innymi urządzeniami. Od 7 marca zmiana przepisów będzie udokumentowana rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowy sprzęt to nowe zasady użytkowania

Resort rolnictwa uznał, że wraz z rozwijającą się technologią potrzeba nowych wytycznych co do używania sprzętu w gospodarstwie. Większość maszyn i urządzeń została zmodernizowana, części już się nie używa. BHP określa więc na nowo, jak postępować z unowocześnioną produkcją, która opiera się specjalistycznych produktach.

Rozporządzenie z 12 stycznia 1998 r. straciło swoją moc już 6 marca 2024 roku. Nowe opracowanie określa m.in. stosowanie się do wytycznych wskazanych przez producenta sprzętu, a także użycia odzieży, obuwa i środków ochrony indywidualnej. Ponadto jest też mowa o:

 • posiadaniu dodatkowych kwalifikacji do obsługi maszyn ciężkich i urządzeń energetycznych,
 • wyposażeniu sprzętu rolniczego,
 • pozostawianiu sprzętu w konkretnych miejscach,
 • przebywaniu osób podczas pracy sprzętu rolniczego,
 • kontroli układów,
 • niedopuszczalnych czynności podczas użytkowania.

Jak wskazano w nowym dokumencie, zmiany obejmą też obsługę agregatów uprawowych, opryskiwaczy, rozrzutników, kosiarek i pilarek.

W czasie pracy rozsiewacza nawozów nie: przegarnia się nawozu w skrzyni; rozsiewa się nawozu, jeżeli w strefie jego działania przebywają osoby postronne, czytamy w jednym z paragrafów.

Oto kilka kolejnych wytycznych

Rozporządzenie określa użytkowanie wybranych maszyn rolniczych.

Przy obsłudze samojezdnego sprzętu rolniczego nie:

 • zaczepia się lin, łańcuchów lub haków holowniczych do miejsc konstrukcyjnie nieprzewidzianych do tego celu,
 • wchodzi się na ten sprzęt i nie schodzi z niego w czasie jego ruchu,
 • sprawdza się poziomu cieczy chłodzącej w układzie chłodzenia i nie otwiera się korka wlewu oleju przy rozgrzanym silniku,
 • rozłącza się napędu i nie zatrzymuje się pracy silnika podczas jazdy ze stoków,
 • pozostawia się tego uruchomionego sprzętu bez dozoru i zabezpieczenia przed przesunięciem lub stoczeniem,
 • uruchamia się tego sprzętu w pomieszczeniach zamkniętych, niewyposażonych w system odprowadzania spalin na zewnątrz,
 • używa się tego sprzętu w pomieszczeniach, w których zachodzi niebezpieczeństwo wybuchu pyłu, oparów paliwa lub palnego gazu.

W czasie pracy rozrzutnika obornika nie: czyści się wnętrza skrzyni roztrząsacza, jeżeli przenośnik podłogowy jest w ruchu; uruchamia się adaptera rozrzutu, jeżeli w strefie jego działania przebywają osoby postronne.

Nie używa się kosiarek rotacyjnych: w odległości mniejszej niż 50 m od osób postronnych; na terenie kamienistym lub na terenie, na którym występują przeszkody trwałe; bez osłon ochronnych.

Więcej o zmianach, które wejdą w życie 7 marca: Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 14 lutego 2024 r.

Źródło: sejm.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki