MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważna decyzja dla kredytobiorców. RPP zdecydowała ws. stóp procentowych. Co z ratami kredytów? Dobre wieści dla kredytobiorców?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. Główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 6,75 proc.
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. Główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 6,75 proc. Joanna Urbaniec/ Polska Press
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na pułapie 6,75 proc. Ostatnia, jedenasta od zapoczątkowania cyklu jesienią 2021 r. podwyżka została dokonana we wrześniu. – Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych – komentuje Michał Stajniak, XTB.

Spis treści

Decyzja RPP ws. stóp procentowych zgodnie z oczekiwaniami

– Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. Główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 6,75 proc. i pozostaje na tym poziomie od ostatniej podwyżki, która miała miejsce we wrześniu zeszłego roku – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Michał Stajniak, XTB.

– Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na pułapie 6,75 proc. Ostatnia, jedenasta od zapoczątkowania cyklu jesienią 2021 r. podwyżka została dokonana we wrześniu. W najbliższych miesiącach koszt pieniądza pozostanie bez zmian na najwyższym od 2002 r. poziomie. Kolejnym ruchem RPP będzie obniżka stóp procentowych, ale jej termin zdaje się oddalać. Szanse na szybki spadek inflacji do wartości jednocyfrowych, umożliwiający cięcie stóp jeszcze w 2023 r., maleją z każdym tygodniem –zauważa z kolei Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

W rozpoczynającym się kwartale gospodarka stopniowo zacznie przyspieszać i wychodzić z dołka. Dynamika CPI powinna hamować mocniej niż płace, a odbudowie konsumpcji i nasileniu presji na ceny, zwłaszcza newralgicznych usług, będzie też sprzyjać m.in. gigantyczna skala zwrotu podatku PIT sięgająca około 18 mld zł. Dezinflacja początkowo będzie gwałtowna ze względu na wygasanie efektów statystycznych związanych z szokami powstałymi po napaści Rosji na Ukrainę. Na koniec roku dynamika CPI może jednak wciąż wynosić około 10 proc., a cen bazowych mniej więcej 8 proc. W takich warunkach na obniżki stóp prawdopodobnie będzie za wcześnie – dodaje Sawicki.

Kiedy obniżka stóp procentowych?

– Choć dynamika CPI w marcu wyhamowała z 18,4 do 16,2 proc. r/r, to impet cen nadal musi niepokoić. Koszyk dóbr i usług przeciętnego Kowalskiego tylko w tym roku podrożał o niemal 5 proc. Szczególnie uporczywa jest inflacja bazowa, która m.in. w naszym kraju, ale także Eurolandzie, nieustannie rośnie i osiąga rekordowe pułapy. W marcu jej dynamika w Polsce prawdopodobnie wzrosła do 12,2 proc. r/r. – podaje.

Zdaniem eksperta, zwiększa to prawdopodobieństwo, że zakładany przez prezesa NBP spadek inflacji do ok. 7 proc. na koniec 2023 r. może być zbyt optymistyczny. – Nową komplikacją jest także zaskakujące, weekendowe ograniczenie wydobycia ropy przez sygnatariuszy porozumienia OPEC+. Skutkuje ono ok. 5-proc. wystrzałem kursu baryłki na giełdzie w Londynie – dodaje.

– W rezultacie obniżki stóp procentowych pod koniec 2023 r. stają się coraz mniej realną perspektywą, co zdaje się dostrzegać także coraz większa liczba członków Rady Polityki Pieniężnej – wyjaśnia. – Jednocześnie nie liczymy na zaostrzenie retoryki podobne do tego, na które w ubiegłym tygodniu zdecydował się czeski bank centralny – dodaje.

Z kolei Michał Stajniak, starszy analityk XTB przyznaje, że „trudno realnie patrzeć na potencjalne obniżki stóp procentowych w tym roku". – Może zdarzyć się tak, że wysokie ceny paliw doprowadzą do tego, że przedsiębiorcy wciąż będą decydować się na podnoszenie cen. Patrząc nawet na kategorie żywnościowe, w skupach obserwujemy spadki wielu produktów, ale te ostatecznie nie tanieją w sklepach. To z kolei może wpłynąć, że czekają nas jeszcze 2-3 miesiące sporego spadku dynamiki inflacji rocznej, ale później może to wpłynąć na utworzenie się nowego, dosyć wysokiego płaskowyżu –wyjaśnia.

– Chociaż duża część członków RPP, która wypowiadała się w ostatnich tygodniach, wyklucza możliwość rozpoczęcia dyskusji na temat cięć stóp procentowych, to niewielkie sugestie pojawiły się najpierw ze strony samego szefa NBP prof. Adama Glapińskiego, który podkreślał, że potrzeba pewności w tym, że inflacja zmierza w dobrym kierunku. Z kolei dr Gabriela Masłowska mówiła, że chciałaby możliwości obniżki stóp najwcześniej jak to tylko możliwe, aby zmniejszyć obciążenie dla kredytobiorców i nie narażać wzrostu gospodarczego na spowolnienie – wskazuje Stajniak.

Co z ratami kredytów?

Jak zauważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors szanse na to, że RPP obniży w kwietniu stopy procentowe, są bardzo niewielkie, mimo to raty część kredytów hipotecznych i tak spadną. – Stanie się tak, ponieważ stawki WIBOR w ostatnim czasie spadały – podaje.

– Dla przykładu sześć miesięcy temu WIBOR 6M wynosił 7,41 proc., a obecnie 6,95 proc. Dla przykładu oprocentowanie kredytu z marżą 2,21 proc. spadnie więc z 9,62 proc. do 9,16 proc. W rezultacie rata kredytu na 300 tys. zł na 30 lat, zaciągniętego w marcu 2021 r. spadnie z 2 501 zł do 2 406 zł. Różnica w wysokości raty wynosi 95 zł, ale warto dodać, że nowy poziom oprocentowania będzie obowiązywał przez 6 miesięcy. W tym okresie oszczędności wyniosą łącznie 573 z – wylicza Sadowski.

W przypadku kredytów opartych o stawkę WIBOR 3M spadki te będą mniejsze. Nie oznacza to jednak, że ci kredytobiorcy są w gorszej sytuacji. – Po prostu tu aktualizacja odbywa się częściej (co 3 miesiące), więc zmiany stawek WIBOR są uwzględniane szybciej. Takie osoby już odczuły niewielki spadek raty na początku roku, a teraz ich rata ponownie spadnie. W przypadku wspomnianego wyżej kredytu rata będzie o 26 zł niższa (spadek z 2 425 zł do 2 399 zł) – wskazuje.

Natomiast musimy pamiętać, że nie wszyscy kredytobiorcy odczują w kwietniu spadek raty. – Nasze wyliczenia dotyczą tych kredytów, których oprocentowanie jest aktualizowane z końcem kwartałów kalendarzowych. W części banków aktualizacja odbywa się jednak inaczej, np. co 3 miesiące lub co 6 miesięcy od momentu uruchomienia kredytu. W takich przypadkach obniżka raty mogła już się pojawić w poprzednich miesiącach lub dopiero się pojawi np. w maju lub czerwcu – wyjaśnia Sadowski.

Problem ze spłatą kredytu. Co zrobić?

Sadowski przypomina, że jeśli ktoś nie radzi sobie ze spłatą, to wciąż może skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Dzięki nim w tym roku można nie płacić po jednej racie w kwartale. – Takie rozwiązanie nie pogłębia kłopotów, ponieważ po zakończeniu wakacji kredytowych raty nie rosną, a tylko wydłużany jest okres spłaty – podpowiada.

Ponadto wsparciem dla takich osób może też być Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. – W jego ramach można uzyskać wsparcie finansowe w wysokości do 2000 zł miesięcznie maksymalnie przez 3 lata. Taką pomóc trzeba będzie w przyszłości zwrócić, ale bez odsetek i 30 proc. tego długu może zostać umorzone – dodaje.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada postanowiła w kwietniu utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

 • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
 • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
 • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
 • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
 • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2023 rok

W 2023 roku decyzyjne posiedzenia Rady będą dwudniowe.

 • maj 9-10 (wtorek-środa),
 • czerwiec 5-6 (poniedziałek-wtorek),
 • lipiec 5-6 (środa-czwartek),
 • sierpień 21 (poniedziałek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne,
 • wrzesień 5-6 (wtorek-środa),
 • październik 3-4 (wtorek-środa),
 • listopad 7-8 (wtorek-środa),
 • grudzień 5-6 (wtorek-środa).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważna decyzja dla kredytobiorców. RPP zdecydowała ws. stóp procentowych. Co z ratami kredytów? Dobre wieści dla kredytobiorców? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki