MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W żołądku chorego znaleziono 150 przedmiotów codziennego użytku. Lekarze mówią o bezprecedensowym przypadku

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Do szpitala w południowych Indiach trafił mężczyzna skarżący się na bardzo silne bóle brzucha. Po zrobieniu badań, przeprowadzono trwającą trzy godziny operację. Okazało się, że chory miał w żołądku 150 drobnych przedmiotów. Lekarze mówią, że po raz pierwszy natknęli się na tak wyjątkowy przypadek.

Spis treści

Szokująca przyczyna bólu brzucha

40-letni mężczyzna trafił do szpitala w Modze, w północnych Indiach z silnym bólem brzucha, nudnościami i gorączką. Lekarze wykonali zdjęcie rentgenowskie (RTG), które wykazało, że w żołądku mężczyzny znajduje się 150 małych przedmiotów. Były wśród nich m.in. guziki, słuchawki, zawieszka z zamka błyskawicznego, agrafka, nakrętki, druty, nici, medalioniki, spinki do włosów i sznur koralików.

Pacjent został natychmiast zoperowany, a następnie podłączony do aparatury podtrzymującej życie. Niestety zmarł po kilku dniach w wyniku sepsy.

Stół operacyjny
Mimo podjęcia natychmiastowych działań, lekarzom nie udało się uratować życia pacjenta. Przedmioty zalegające w jego żołądku zdążyły doprowadzić do śmiertelnego zakażenia. peoplecreations / Freepik (zdj. poglądowe)

– Nigdy nie widziałem takiego stanu w mojej wieloletniej praktyce. Nie jest rzadkością znalezienie włosów lub drobnych rzeczy w żołądku pacjentów, ale prawie 150 przedmiotów jest bezprecedensowe – powiedział dyrektor szpitala Ajmer Kalra w rozmowie z „The Independent”.

Jak podaje „India Today”, rodzina mężczyzny mówi, że cierpiał z powodu choroby psychicznej, a na problemy żołądkowe skarżył się od dłuższego czasu, jednak rzadko o nich mówił, co uśpiło czujność bliskich. Nie mieli pojęcia o tym, że połyka on drobne przedmioty. Lekarze, którzy badali go wcześniej, nie mogli zidentyfikować źródła dolegliwości.

Dlaczego ludzie jedzą niejadalne substancje i przedmioty?

Jedną z przyczyn połykania nietypowych przedmiotów może być zaburzenie psychiczne nazywane chorobą Pica. Objawia się ono silną potrzebą zjedzenia substancji lub przedmiotów, które są powszechnie uważane za niejadalne.

Nie jest znana jedna przyczyna rozwoju zespołu Pica, wiadomo jednak, że może się on pojawić zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Może występować jako osobna jednostka choroba lub być objawem innego zespołu chorobowego np. schizofrenii czy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Badania sugerują, że jednym z powodów sięgania po niejadalne substancje mogą być niedobry składników mineralnych, m.in. żelaza. Jedną z grup bardziej narażonych na wystąpienie piki są ciężarne.

Podstawą diagnozy u dzieci jest spożywanie przez chorego przynajmniej dwa razy w tygodniu przez miesiąc substancji niejadalnych takich jak np. kurz, ziemia, papier, kał, szkło czy zabawki, a u dorosłych utrwalone spożywanie niejadalnych substancji przez okres co najmniej miesiąca.

U dzieci choroba Pica została zaklasyfikowana jest jako zaburzenie zachowania i emocji z początkiem w dzieciństwie, a u dorosłych traktowana jako inne zaburzenia odżywiania, należące do zaburzeń odżywiania i zespołów behawioralnych związanych z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi.

Leczenie zespołu Pica polega przede wszystkim na wyleczeniu szkód powstałych w organizmie w skutek spożywania niejadalnych substancji, a także sprawdzeniu i wyrównaniu ewentualnych niedoborów składników mineralnych. Jeśli lekarze widzą taką konieczność, mogą zalecić udział w psychoterapii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: W żołądku chorego znaleziono 150 przedmiotów codziennego użytku. Lekarze mówią o bezprecedensowym przypadku - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki