Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na ten prozdrowotny produkt! GIS wycofuje ze sprzedaży partię pyłku kwiatowego. Zagrożenie stanowią toksyczne związki z roślin

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Jeśli masz ten produkt w domu, sprawdź dokładnie numer partii.
Jeśli masz ten produkt w domu, sprawdź dokładnie numer partii. jarmoluk/pixabay, soyka/123RF (małe)
Produkty pszczele są niezwykle zdrowe, jednak ten może zaszkodzić. O zagrożeniu związanym ze spożyciem pyłku kwiatowego informuje Główny Inspektorat Sanitarny i wycofuje partię tego wyrobu ze sprzedaży. Zobacz szczegóły ostrzeżenia.

Spis treści

GIS wycofuje prozdrowotny produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy to jeden z silniej działających produktów pszczelich, który spożywany jest jako dodatek do posiłków przez osoby chcące wzmocnić organizm, a zwłaszcza odporność. Zawiera bogactwo związków odżywczych, ale niestety może być zanieczyszczony szkodliwymi substancjami.

Sprawdź: Jakie właściwości ma pyłek pszczeli i jak go stosować?

Takie substancje stwierdzono w jednej z partii pyłku popularnego producenta superfoods. W badaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto w niej przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych. Jak oceniają eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, spożycie poniższej opisanego produktu może zagrażać zdrowiu.

Ostrzeżenie dotyczy jednej partii wyrobu – nie należy spożywać:

  • Produkt: Zdrowe Pola 100% Polski Pyłek Kwiatowy,
  • Numer partii: PYL/12.09.22.3,
  • Data minimalnej trwałości: 09.2024,
  • Producent: JoyFood Sp. z o.o. ul. Dąbrowskiego 207/225, 93-231 Łódź.

Proces wycofywania ze sprzedaży tej partii pyłku pszczelego jest monitorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Producent zadeklarował podjęcie odpowiednich działań, by zwiększyć kontrolę jakości surowca pod kątem zawartości problematycznych związków. Zakupione produkty można zwrócić do sklepu.

Obecność alkaloidów pirolizydynowych była już w tym roku przyczyną wycofania z rynku innych produktów, takich jak pyłek kwiatowy „Sądecki Bartnik” i tabletek na ból gardła o nazwie Tymianek i Podbiał marki Herbs.

Przeczytaj także:

Alkaloidy pirolizydynowe niebezpieczne dla zdrowia

Związki zaliczane do alkaloidów pirolizydynowych (AP) są naturalnym składnikiem w wielu roślinach – ich obecność wykryto w ponad 6 tysiącach gatunków. Zawiera je ok. 3 proc. roślin kwitnących. Rolą tych substancji jest zniechęcanie zwierząt do ich konsumpcji. W surowcach roślinnych mogą występować na skutek zanieczyszczenia pól uprawnych gatunkami, które wytwarzają je w dużych ilościach.

Alkaloidy pirolizydynowe w produktach pszczelich pochodzą z pyłku takich roślin. Pomimo zakazu uprawy określonych gatunków pyłki mogą być zbierane z okazów dziko rosnących i skądinąd pożytecznych, np. leczniczego podbiału pospolitego czy żywokostu lekarskiego. Z uwagi na charakter produktu, w czystym pyłku pszczelim łatwo o przekroczenie dopuszczalnego poziomu. Jest on określony przez organy UE i sprawdzany w produktach handlowych.

Długotrwałe spożywanie niewielkich dawek tych substancji może prowadzić do rozwoju guzów i marskości wątroby, są bowiem metabolizowane w tym narządzie. Innym powikłaniem są zmiany płucne. Niebezpieczne jest także jednorazowe przyjęcie większej ich dawki.

AP są ponadto szkodliwe dla układu krwionośnego, m.in. spożywanie ich powiązano z rozwojem choroby zarostowej żył i nadciśnienia płucnego. Znane jest ponadto ich działanie rakotwórcze oraz mutagenne, tj. mogące wywołać dziedziczne zmiany genetyczne. Stanowią szczególne zagrożenie dla kobiet w ciąży. Zatrucie zwykle rozwija się bezobjawowo, a symptomy oznaczają zaawansowane uszkodzenie wątroby. Na te związki trzeba więc uważać szczególnie!

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uwaga na ten prozdrowotny produkt! GIS wycofuje ze sprzedaży partię pyłku kwiatowego. Zagrożenie stanowią toksyczne związki z roślin - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki