Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców. Sprawdź, czy możesz skorzystać

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Polska Strefa Inwestycji szansą dla polskiej gospodarki? Ten nowy instrument wsparcia inwestycji w Polsce ma przynieść przedsiębiorcom szereg korzyści. Zwolnienie z podatku dochodowego to jedna z nich.

Specjalne Strefy Ekonomiczne zmieniły się w Polską Strefę Inwestycji, która swoim zasięgiem objęła teren niemal całego kraju. Podstawową zmianą jest znaczne zwiększenie obszaru, na którym udogodnienia finansowe będą obowiązywać. To już nie 0,08% powierzchni kraju, jak było do tej pory, ale blisko 100% terenów inwestycyjnych.

W ramach Polskiej Strefy Inwestycji, po spełnieniu określonych kryteriów, przedsiębiorcy mogą prowadzić nowe inwestycje i korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego (PIT lub CIT). Wysokość ulgi uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji inwestycji. W województwie mazowieckim może ona wynieść nawet 35% w przypadku dużych przedsiębiorstw, 45% w przypadku średnich i aż 55% w przypadku małych przedsiębiorstw.

Zmieniła się także forma decyzji. Poprzednio było to zezwolenie wydawane do 2026 roku, teraz jest to decyzja o wsparciu, a czas na jej wykorzystanie zależy od lokalizacji inwestycji – w przypadku województwa mazowieckiego wynosi 12 lat.

Dla kogo ulga podatkowa?

Wsparcie dotyczy przede wszystkim sektora produkcyjnego i niektórych firm z sektora usług specjalistycznych (usługi informatyczne, badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, usług w zakresie księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych), usług w zakresie badań i analiz technicznych, usług centrów telefonicznych, usług architektonicznych oraz inżynieryjnych).

Ze wsparcia nie skorzystają jednak m.in. przedsiębiorcy zajmujący się produkcją pierwotną produktów rolnych, usługi hotelarskie i gastronomiczne, roboty budowlane, handel hurtowy i detaliczny, usługi finansowe i ubezpieczeniowe oraz związane z obsługą rynku nieruchomości, usługi w zakresie opieki zdrowotnej, kulturalne, rozrywkowe, sportowe, sektor produkcji i dystrybucji energii elektrycznej i gazu.

Warunki uzyskania ulgi

Aby móc się o nią ubiegać, trzeba spełnić kilka kryteriów. Jednym z warunków uzyskania ulgi podatkowej jest realizacja nowej inwestycji. Może to być zarówno utworzenie nowego przedsiębiorstwa, zwiększenie zdolności produkcyjnej, wprowadzenie nowych produktów, jak też zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego.

Ponadto konieczne jest spełnienie określonych kryteriów ilościowych i jakościowych. Wśród tych pierwszych znajdują się konieczne do poniesienia nakłady inwestycyjne, których wysokość jest uzależniona od stopy bezrobocia w powiecie, w którym inwestycja będzie realizowana oraz wielkości przedsiębiorstwa. W Ostrołęce i gminach bezpośrednio z nią sąsiadujących wymagane nakłady minimalne wynoszą 200 tys. zł w przypadku mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniającego mniej niż 10 osób), 500 tys. zł w przypadku małych przedsiębiorstw (mającego od 10 do 50 pracowników), 2 mln w przypadku średnich (zatrudniających maksymalnie 250 osób) i 10 mln w przypadku dużych przedsiębiorstw (ponad 250 pracowników).

Wśród kryteriów jakościowych można wymienić m.in. utworzenie wyspecjalizowanych miejsc pracy, współpracę ze szkołami lub ośrodkami naukowymi czy przynależność do klastrów.

Więcej informacji można znaleźć m.in. na stronie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: www.wmsse.com.pl

Do tej pory z ulgi skorzystało 116 inwestorów, a w wyniku rozszerzenia działalności przedsiębiorstw przybyło 12 959 nowych miejsc pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki