MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ujemne ceny energii i spadek zużycia prądu w Polsce. Czy to tylko dobre wiadomości? Rośnie udział OZE w polskiej energetyce

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Ujemne ceny energii oznaczają, że to operator dopłaca nam za zużycie prądu. Czy to tylko dobre wiadomości?
Ujemne ceny energii oznaczają, że to operator dopłaca nam za zużycie prądu. Czy to tylko dobre wiadomości? Piotr Krzyżanowski Polska Press
W 2023 roku ogólna produkcja energii w Polsce ponownie spadła, ale dotyczy to głównie elektrowni konwencjonalnych. Jednocześnie ostatnie dni to kolejne ujemne ceny energii, które oznaczają dużą nadwyżkę taniej energii z OZE. Czy to tylko dobre wiadomości? Jakie wyzwania czekają polską energetykę w najbliższych latach? I co Polska robi z nadwyżką energii elektrycznej?

Spis treści

Niedziela z ujemnymi cenami energii

Pogoda we wrześniu i październiku 2023 mocno zaskakuje. Duże ilości słońca, ciepłą i wiatry sprawiają, że coraz częściej rekordy wydajności bije w naszym kraju OZE. W ciągu weekendu 7-8 października odnawialne źródła energii pokryły 97 proc.
zapotrzebowania na energię w Polsce.
Portal wysokienapięcie.pl informuje, że rekord dotyczył przede wszystkim 8 października, kiedy wytworzono:

  • 9 GW z paneli słonecznych
  • 6 GW z turbin wiatrowych

Łącznie to 15 GW energii, co w połączeniu z obniżonym zużyciem prądu przy okazji niedzieli niehandlowej wystarczyło to zaspokojenia 107 proc. zapotrzebowania na prąd w Polsce. Także dzień wcześniej, 7 października, rekordowa była produkcja energii z elektrowni wiatrowych. To aż 8,2 GW, a więc o 0,2 GW więcej niż wynosił poprzedni rekord.

Te rewelacyjne wyniki sprawiły, że w niedziele 8 października przez pięć godzin prąd był w Polsce sprzedawany po ujemnych cenach. To pierwszy tak długi okres czasu, w którym to nam dopłacano za zużycie prądu, a Polska stała się eksporterem energii.

Magazynowanie energii w Polsce do poprawki

W najbliższych latach okresów z ujemnymi cenami energii elektrycznej będzie przybywać. Teoretycznie bardzo cieszyć powinna nas rosnąca wydajność energii z OZE, jednak nasza gospodarka nadal nie może polegać na prądzie wywarzanym w ten sposób. Sieci energetyczne muszą dbać o rezerwę na kolejne dni, a możliwości magazynowania energii nadal są w Polsce dosyć ograniczone. Dlatego mimo tego, że we wspomniany weekend zapotrzebowanie na energię z elektrowni konwencjonalnych (gaz i węgiel) było na poziomie ok. 1,5 GW, to w rzeczywistości musiały one wyprodukować 7,7 GW prądu.

Co zrobiliśmy z nadwyżką? Problem polega na tym, że zabrakło chętnych na naszą nadwyżkę mocy, nawet po ujemnych cenach, zatem eksport energii faktycznie osiągnął rekord na poziomie 4,9 GW, ale zmarnowaliśmy jeszcze więcej:

Pomimo rekordowo wysokiego eksportu i pracy elektrowni szczytowo-pompowych, dla zbilansowania systemu potrzebne było również ograniczenie pracy źródeł fotowoltaicznych (nieprosumenckich). W ten sposób zmarnowało się 5,9 GWh energii elektrycznej - pisze Forum Energii na platformie X.

Eksperci energetyki odnawialnej podkreślają, że ograniczenie pracy OZE powinno być ostatecznością, ale do tego potrzebne są automatyzowane systemu przełączania źródeł energii i przede wszystkim zwiększenie zdolności jej magazynowania, aby możliwe było dalsze odchodzenie od węgla w Polsce.

Spada produkcja energii w Polsce

Dane dotyczące produkcji energii elektrycznej w Polsce za okres od stycznia do września i za sam wrzesień wskazują wyraźnie: wykorzystujemy coraz mniej energii. Główną przyczyną tego stanu jest coraz mniejszy udział elektrowni węglowych, przy regularnie rosnącym udziale OZE w produkcji prądu.

Rok do roku produkcja energii spadła w okresie od stycznia do września o blisko 9 proc. i wyniosła 118,9 tys. GWh. Największy spadek dotyczył elektrowni wykorzystujących węgiel brunatny - ponad 27 proc. mniejsza produkcja energii niż rok wcześniej. Nieco mniejszy spadek odnotowały także elektrownie na węgiel kamienny - o ponad 13 proc. mniej niż w 2022 roku.

Z kolei elektrownie skategoryzowane jako „inne odnawialne” wyprodukowały we wrześniu łącznie o ponad 87 proc. energii więcej rok do roku, a od początku 2023 to wzrost o ponad 45 proc. W przypadku elektrowni wiatrowych był to wzrost o ponad 3,5 proc., natomiast udział elektrowni gazowych wzrósł o ponad 30 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Ujemne ceny energii i spadek zużycia prądu w Polsce. Czy to tylko dobre wiadomości? Rośnie udział OZE w polskiej energetyce - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki