MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje 2023. W tych przypadkach karta EKUZ nie wystarczy. Kiedy warto zdecydować się na dodatkową polisę?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Odpowiednia polisa turystyczna ochroni nas przed niespodziewanymi kosztami nagłej choroby lub nieszczęśliwego zdarzenia podczas zagranicznego urlopu.
Odpowiednia polisa turystyczna ochroni nas przed niespodziewanymi kosztami nagłej choroby lub nieszczęśliwego zdarzenia podczas zagranicznego urlopu. 123RF
Część osób decydując się na zagraniczne wakacje, zabiera ze sobą wyłącznie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewnia jej posiadaczowi bezpłatną opiekę medyczną podczas pobytu w krajach europejskich. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze może ona nam zagwarantować dostęp do takiej opieki, jakiej byśmy się spodziewali. Dlatego przed wyjazdem na wymarzony urlop warto zapoznać się z dodatkową polisą turystyczną, która nierzadko może nas uchronić przed nieprzewidzianymi kosztami. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Spis treści

Polisa turystyczna. Jak dużo Polaków wykupuje dodatkowe ubezpieczenie?

Jak wynika z badania rankomat.pl, 26 proc. Polaków decyduje się na zakup polisy turystycznej przed wyjazdem na zagraniczny urlop. Z kolei 28 proc. badanych zdarza się o niej zapomnieć, choć docenia wagę i korzyści płynące z ubezpieczenia. Natomiast co piąty ankietowany często decyduje się na wyjazdy bez dodatkowego ubezpieczenia.

– Odpowiednio dobrana polisa turystyczna ochroni nas przed niespodziewanymi kosztami nagłej choroby lub nieszczęśliwego zdarzenia. Dotyczy to nawet podróżujących po terytorium UE z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, która w pewnych sytuacjach nie pomoże, np. w przypadku transportu medycznego do Polski – zauważa Robert Pelczar z rankomat.pl.

W badaniu sprawdzono także, jak na podejście do dodatkowego ubezpieczenie wpłynęła pandemia COVID-19. Okazuje się, że tylko 20 proc. Polaków przyznaje, że z powodu koronawirusa zaczęło bardziej świadomie podchodzić do ubezpieczenia turystycznego i kupuje je częściej niż to miało miejsce przez epidemią koronawirusa. Z drugiej strony, dla połowy ankietowanych trzy sezony wakacyjne w cieniu zagrożeń i ograniczeń związanych z COVID-19 nie są wystarczającym argumentem dla częstszego zakupu ubezpieczenia turystycznego.

– Polacy na nowo cieszą się ze swobody podróżowania i nie przywiązują już tak dużej wagi do zagrożeń wynikających z COVID-19. Jednak część ubezpieczycieli nadal oferuje w polisach turystycznych ochronę przed konsekwencjami zakażenia koronawirusem i kosztów z tym związanych – dodaje Michał Gołota, rankomat.pl.

Jednocześnie podpowiada, że dla własnego spokoju i bezpieczeństwa, wybierając ubezpieczenie turystyczne, warto porównać kilka ofert i wziąć pod uwagę tę polisę, która jednak będzie oferowała ochronę przed skutkami zachorowania na COVID-19 podczas zagranicznego urlopu.

Karta EKUZ na wakacje: co zapewnia i kiedy nam wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który potwierdza twoje prawo do świadczeń medycznych w przypadku nagłej choroby lub wypadku za granicą. Dokument umożliwia skorzystanie z opieki medycznej na takich samych warunkach, jakie mają osoby ubezpieczone w danym kraju – informuje stronapodróży.pl.

EKUZ jest honorowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii). W razie nagłej choroby lub wypadku EKUZ uprawnia cię do skorzystania z niezbędnej pomocy lekarza, lub hospitalizacji na terenie tych krajów.

Jednak zakres finansowanych rodzajów pomocy medycznej może się różnić w poszczególnych państwach, dlatego warto wcześniej zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym kraju. Więcej informacji na temat tego unijnego dokumentu znajdziesz na informuje stronapodróży.pl.

Co zapewnia polisa turystyczna?

Wakacyjna polisa ubezpieczeniowa chroni podróżujących przed nieprzewidzianymi sytuacjami, takimi jak nagłe wypadki, konieczność transportu medycznego, pobyt w szpitalu, a także utrata bagażu, anulowanie lub opóźnienie lotu. Warto tuż przed wyjazdem na długo wyczekiwany urlop sprawdzić, czy mamy ubezpieczenie podróżne i czy zabezpiecza ono w odpowiedni sposób nas i naszych bliskich.

Wakacje 2023. Te kierunki królują w tym sezonie

Z raportu Wakacje.pl wynika, że podobnie jak przed rokiem, największym zainteresowaniem cieszą się Turcja, Grecja i Egipt.

Plany wakacyjne Polaków w tym roku praktycznie nie odbiegają specjalnie od tych zeszłorocznych – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesy, Marzena German, Wakacje.pl. – Ponownie dominował będzie basem Morza Śródziemnego, największą popularnością cieszy się Turcja, na drugi miejscu jest Grecja, a podium zamyka Egipt – dodaje.

Ekspertka zwraca uwagę, że w porównaniu z zeszłym rokiem z pierwszej dziesiątki wypadły Zjednoczone Emiraty Arabskie, jednocześnie podkreślając, że nie jest to równoznaczne z faktem, że mniej chętnie tam jeździmy, ale częściej wybieramy inne kierunki. – ZEA w okresie pandemii były kierunkiem, do którego dość łatwo było wjechać, w związku z tym wtedy tam jeździliśmy. Ten kierunek nadal znajduje się w letniej ofercie i ich na pewno będzie, ponieważ pojawiają się zapowiedzi dodatkowych połączeń – tłumaczy.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki