MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tu rządzą kobiety – nie tylko w Dzień Kobiet. W tych społecznościach mężczyźni nie mają zbyt wiele do powiedzenia! Zobaczcie listę

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Kobiety mają moc! W niektórych społecznościach bardzo dosłowną - to one mają decydujący głos w ważnych sprawach. Zobacz, w których społecznościach mężczyźni muszą mocno liczyć się z kobietami.
Kobiety mają moc! W niektórych społecznościach bardzo dosłowną - to one mają decydujący głos w ważnych sprawach. Zobacz, w których społecznościach mężczyźni muszą mocno liczyć się z kobietami. Atstock Productions/gettyimages.com
Patriarchat to dla wielu kobiet zmora przeszłości. Ten system społeczny opiera się na rządach mężczyzn i zakłada, że dziedziczenie czy władza to tylko męska domena. Niewiele mówi się natomiast o matriarchacie, czyli jego zupełnym przeciwieństwie. W niektórych miejscach na świecie tylko kobiety pełnią ważne funkcje i podejmują decyzje. Jednym słowem – rządzą, i to nie tylko w Dzień Kobiet. Zobaczcie, w których miejscach mężczyźni zdani są na łaskę kobiet.

Spis treści

Miejsca na świecie, w których rządzą kobiety

Czasy męskich rządów przemijają - twierdzą niektórzy. Rzeczywiście, coraz częściej ważne stanowiska obejmują kobiety, które pełnią decydujące funkcje - wystarczy spojrzeć na Ursulę von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej, czy byłą premier Wielkiej Brytanii - Margaret Thatcher. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w niektórych częściach świata kobiety już od zamierzchłych czasów pełniły rolę “przewodniczek”. Przedstawiamy miejsca, w których pozycja kobiet w społeczeństwie jest naprawdę silna!

Tuaregowie: kobiety mają głos

Przedstawicielka afrykańskiego ludu
Tuagerowie zamieszkują obszary Sahary.

CC BY-SA 2.0Wikipedia.org / Alain Elorza / CC BY-SA 2.0

Tuagerowie zamieszkują obszary Sahary. Najczęściej lud ten można spotkać w Burkina Faso, Algierii, Libii, Nigrze czy Mali. Chociaż członkowie społeczności wyznają islam, kobiety chodzą tam z odkrytymi twarzami i mają decydujący głos w wielu sprawach. Co prawda zajmują się głównie podtrzymywaniem tradycji czy opieką nad domowym ogniskiem, jednak przed okresem kolonialnym to właśnie na ich korzyść rozstrzygano konflikty małżeńskie, a przedstawicielki płci pięknej posiadały majątki i same wybierały sobie mężów. Chociaż od tamtych czasów wiele się zmieniło, pozycja tuareskich kobiet w społeczności nadal jest silna i nic nie wskazuje na zbliżające się zmiany.

Mosuo: wolny wybór nie tylko dla mężczyzn

Uśmiechnięta przedstawicielka tej grupy etnicznej
Kobieta z ludu Mosuo.

CC BY-SA 2.0Wikipedia.org / Rod Waddington / CC BY-SA 2.0

Mosuo to chińska grupa etniczna, w której praktykowane są tzw. “małżeństwa chodzone”. Charakteryzują się przede wszystkim “wolnym wyborem” - kobieta i mężczyzna sami decydują o tym, z kim chcą spędzić noc, a jeśli w jej trakcie dojdzie do poczęcia - tylko kobieta ma prawo zajmować się dzieckiem. Członkowie Mosuo mieszkają na stałe w swoich domach rodzinnych. Kochankowie spotykają się na schadzki pod osłoną nocy (zawsze w domu kobiety!), a ich ewentualne rozstanie nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami ekonomicznymi czy ostracyzmem społecznym.

Kobiety z Kihnu

Starsza kobieta zamieszkująca Kihnu
Kobiety pełną niezwykle ważną rolę na tej estońskiej wyspie.

CC BY-SA 2.0Wikipedia.org / Olev Mihkelmaa / CC BY-SA 2.0

Mężczyźni zamieszkujący tę maleńką estońską wyspę naprawdę muszą uważać! Kiedy oni wypływają w morze, by łowić ryby i polować na foki, ich żony i córki decydują o wszystkim, co dzieje się na lądzie - włącznie z podziałem pieniędzy. To właśnie kobietom Kihnu zawdzięczają rozwój swojej barwnej kultury i tradycji, która została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Chociaż merem Kihnu jest mężczyzna, to i tak męska społeczność nadal musi bardzo liczyć się ze zdaniem przedstawicielek płci pięknej.

Minangkabau: tu kobieta żyje w dobrobycie

Kobieta z grupu Minangkabau w tradycyjnym stroju
Minangkabau zamieszkują wyżyny środkowej Sumatry.

CC BY-SA 2.5Wikipedia.org / Michael J. Lowe / CC BY-SA 2.5

Ta sumatrzańska grupa etniczna skupia swoją uwagę przede wszystkim na kobietach. Mężczyznom już od najmłodszych lat wpaja się obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa siostrom i ich dzieciom, a w rodzinie to najstarszą kobietę obdarza się szczególnym szacunkiem. To ona trzyma w garści i dysponuje całym rodzinnym majątkiem oraz rozstrzyga spory. Funkcje przywódcze w wiosce mogą pełnić tylko odpowiednio urodzeni mężczyźni - na pozostałych spoczywa obowiązek pełnienia roli ojca, męża lub wuja. Ta ostatnia jest najważniejsza i sprowadza się przede wszystkim do zapewnienia dobrobytu siostrze i jej potomkom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tu rządzą kobiety – nie tylko w Dzień Kobiet. W tych społecznościach mężczyźni nie mają zbyt wiele do powiedzenia! Zobaczcie listę - Strona Podróży

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki