MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, huragany: gdzie występują? Na co muszą uważać turyści w Turcji, Egipcie, na Bali i w innych krajach?

Emil Hoff
Emil Hoff
W których krajach turyści powinni uważać na trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów czy huragany? Wcale nie trzeba jechać na koniec świata, by narazić się na katastrofę naturalną. Co może spotkać podróżników w Turcji, Grecji czy Egipcie? Gdzie wulkany wybuchają tak często, że nudzą mieszkańców? Zapraszamy do galerii 11 popularnych wśród turystów krajów, w których wakacje może nam przerwać trzęsienie ziemi, huragan lub erupcja wulkanu.Na zdjęciu erupcja wulkanu na La Palmie (Wyspy Kanaryjskie).
W których krajach turyści powinni uważać na trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów czy huragany? Wcale nie trzeba jechać na koniec świata, by narazić się na katastrofę naturalną. Co może spotkać podróżników w Turcji, Grecji czy Egipcie? Gdzie wulkany wybuchają tak często, że nudzą mieszkańców? Zapraszamy do galerii 11 popularnych wśród turystów krajów, w których wakacje może nam przerwać trzęsienie ziemi, huragan lub erupcja wulkanu.Na zdjęciu erupcja wulkanu na La Palmie (Wyspy Kanaryjskie). Sander Meertins, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Trzęsienie ziemi czy erupcja wulkanu to losowe katastrofy, które mogą się zdarzyć w tysiącach miejsc na Ziemi – także w krajach bardzo często wybieranych na urlopy i wakacje, jak Egipt, Grecja, Turcja czy Indonezja ze słynną wyspą Bali. W których popularnych turystycznych destynacjach grożą trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów, gdzie trzeba uważać na huragany? Zapraszamy do nietypowego przewodnika po miejscach nawiedzanych przez naturalne katastrofy.

Spis treści

Trzęsienie ziemi: tragiczny skutek naturalnej budowy Ziemi

Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, które nawiedziło Turcję w lutym 2023 r., to niestety naturalne zjawisko, które trudno jest przewidzieć, i któremu nie da się zapobiec.

Trzęsienia ziemi to nieunikniona konsekwencja geologicznej budowy naszej planety. Lądy leżą się na tzw. płytach tektonicznych, które przemieszczają się bardzo powoli, ale nieubłaganie. W miejscach, gdzie płyty zderzają się, powstają łańcuchy górskie, często z aktywnymi wulkanami.

Linie zderzenia płyt tektonicznych nawiedzane są często przez trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. Czasem do naturalnych katastrof dochodzi niestety w miejscach gęsto zaludnionych. Szacuje się, że obecnie ok. 60 mln ludzi na całym świecie mieszka na stałe u podnóża aktywnego wulkanu.

W 2015 r. Katmandu, stolica Nepalu, doświadczyła trzęsienia ziemi. Turyści i dziennikarze zamieszczali w sieci zdjęcia, ukazujące starożytne świątynie, które runęły w wyniku wstrząsów.

Gdzie występują trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów?

Najwięcej tego rodzaju katastrof obserwuje się wzdłuż tzw. Pierścienia Ognia, otaczającego z trzech stron Ocean Spokojny. Pierścień to licząca ok. 40 tys. km linia styku licznych płyt tektonicznych. Obejmuje wybrzeża wielu krajów Ameryki (Południowej, Środkowej i Północnej), Kamczatkę, Japonię, Filipiny, Indonezję, Malezję i Nową Zelandię.

Pacyficzny Pierścień Ognia - mapa:

Na mapie widoczny jest pacyficzny Pierścień Ognia. Czerwone, zielone i niebieskie punkty oznaczają obszary trzęsień ziemi, żółte trójkąty to aktywne
Na mapie widoczny jest pacyficzny Pierścień Ognia. Czerwone, zielone i niebieskie punkty oznaczają obszary trzęsień ziemi, żółte trójkąty to aktywne wulkany. USGS, wikipedia.org, C0

Włochy, Grecja, Egipt, nawet Kanary. Gdzie turyści muszą uważać na trzęsienia ziemi, wulkany i inne katastrofy?

Trzęsienia ziemi i związane z nimi erupcje wulkanów zdarzają się jednak również w innych rejonach Ziemi, w tym także w Europie i wielu bardzo popularnych wśród turystów krajach. Oprócz nich podróżnicy muszą liczyć się także z innymi naturalnymi katastrofami, które mogą spotkać na swojej drodze, jak huragany i skutki gwałtownych monsunów.

Gdzie turyści mogą być narażeni na naturalne katastrofy? Sprawdźcie w galerii poniżej.

W 2020 r. trzęsienie ziemi nawiedziło Portoryko. W wyniku wstrząsu zawalił się naturalny skalny most Punta Ventana, stanowiący jedną z atrakcji wyspy.

W których krajach trzeba uważać na trzęsienia ziemi i wulkany? Lista może Was zaskoczyć

Gdzie i na co powinni uważać turyści, planujący wakacje czy urlopy? W których popularnych wśród podróżników krajach może dojść do trzęsienia ziemi czy erupcji wulkanu? Gdzie grożą huragany? Na co trzeba uważać np. w Grecji, Egipcie, Meksyku czy na wyspie Bali?

Zapraszamy do galerii, w której dowiecie się, jakie naturalne katastrofy mogą się zdarzyć w popularnych turystycznych destynacjach.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, huragany: gdzie występują? Na co muszą uważać turyści w Turcji, Egipcie, na Bali i w innych krajach? - Strona Podróży

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki