Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te osoby najbardziej obawiają się sztucznej inteligencji na rynku pracy? „Wydawałoby się najbardziej gotowe". O kogo chodzi?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji i automatyzacji coraz mocniej zmieniają naszą codzienność zawodową. Blisko co drugi ankietowany Polak nie obawia się utraty stanowiska z powodu sztucznej inteligencji. Z drugiej strony 21 proc. wskazuje, że taka perspektywa jest jak najbardziej realna. – Sztucznej inteligencji najbardziej obawiają się najmłodsze osoby, wydawałoby się najbardziej gotowe, które praktycznie „od urodzenia” mają do czynienia ze sztuczną inteligencją – mówi nam Mateusz Żydek z Randstad Polska.

Spis treści

SI na rynku pracy. Co 3. pracownik ma z nią styczność

Wyniki badania opublikowanego przez Salesforce – Generative AI Snapshot Research: The AI Divide obrazują, że ponad jedna trzecia obecnych użytkowników sztucznej inteligencji codziennie korzysta z generatywnej SI i planuje korzystać z niej częściej. Te same dane pokazują również, że połowa wszystkich konsumentów nigdy nie korzystała z tej technologii i twierdzi, że ich wiedza na temat tego rozwiązania jest ograniczona lub nic nie wiedzą o sztucznej inteligencji. Jednocześnie podano, że 70 proc. pokolenia Z korzysta z tej technologii – w porównaniu do 23 proc. Baby Boomers – a prawie połowa urodzonych po roku 1995 uważa, że jest na dobrej drodze do opanowania pełni możliwości, jakie daje SI.

Mniej niż 1/3 respondentów uważa, że są przygotowani do pracy z rozwiązaniami bazującymi na sztucznej inteligencji.
Mniej niż 1/3 respondentów uważa, że są przygotowani do pracy z rozwiązaniami bazującymi na sztucznej inteligencji. 123RF

– 30 proc. polskich pracowników twierdzi, że spotkało się w miejscu zatrudnienia z rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji, robotyzacji i automatyzacji. Im większa firma, tym styczność z narzędziami AI jest częstsza – w mikroprzedsiębiorstwach (od 2-9 osób) deklaruje to 19 proc. ankietowanych, natomiast w największych firmach (od 250 osób), odsetek ten jest ponad dwukrotnie wyższy (40 proc.) – wynika z najnowszego raportu Randstad „Monitor Rynku Pracy".

Najczęściej mają z nią do czynienia inżynierowie (52 proc.) oraz przedstawiciele kadry zarządzającej (49 proc.), a patrząc przez pryzmat branż: pracownicy telekomunikacji i IT (60 proc.), przemysłu (44 proc.) oraz finansów i ubezpieczeń (42 proc.). Co ciekawe, w grupie, która potwierdza obecność w firmie takich rozwiązań, zdecydowana większość ocenia je przychylnie: dla 55 proc. stanowią użyteczne wsparcie. Co dziesiąty pracownik deklaruje, że AI zastąpiło go wykonywaniu określonych zadań. 35 proc. podkreśla, że te narzędzia funkcjonują w firmie, ale nie wpływają w żaden sposób na zakres ich pracy.

Najczęściej wymienianymi przez pracowników narzędziami są: aplikacje generujące treści i grafiki (39 proc.) oraz czatboty i automatyczne systemy obsługi klienta (38 proc.). Trzecie miejsce zajmują w tym zestawieniu translatory z języków obcych (35 proc.), a czwarte: roboty przemysłowe (34 proc.).

Obawy o utratę pracy na rzecz sztucznej inteligencji umiarkowane

Ze wspomnianego badania wynika, że duże obawy o utratę stanowiska z powodu sztucznej inteligencji żywi 21 proc. badanych. Niemal co drugi ankietowany (49 proc.) deklaruje jednak, że nie czuje takiego zagrożenia. Stosunkowo liczna jest też grupa pracowników, którzy nie umieją jeszcze jednoznacznie ocenić sytuacji: 24 proc. na pytanie, czy w związku z rozwojem AI boją o swoje bezpieczeństwo zawodowe w przyszłości, odpowiedziało, że „ani tak, ani nie”, a 6 proc. „nie ma zdania”.

Sztucznej inteligencji najbardziej obawiają się najmłodsze osoby, wydawałoby się najbardziej gotowe, które praktycznie „od urodzenia” mają do czynienia ze sztuczną inteligencją – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Mateusz Żydek, Randstad Polska.

Ekspert tłumaczy, że z ich perspektywy i wiedzy, jak działają nowe technologie, powoduje, że bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, jak szybko ta zmiana technologiczna postępuje. – Te zmiany nie zachodzą z dekady na dekadę, ale bardzo często z roku na rok – mówi i dodaje, że stąd pojawiają się te większe obawy. – Ich perspektywa, to nie 10 lat, tylko 40 lat pracy i w ciągu tego czasu zmienić się może naprawdę dużo – wyjaśnia. – Dlatego to najmłodsi sygnalizują największe obawy i najbardziej się boją o swoją przyszłość – tłumaczy.

Wśród obaw pojawia się m.in. to, że nowe technologie mogą ich częściowo zastępować ich pracę i to co wyraźnie widać w badaniu, to fakt, że w dalszym ciągu brakuje wsparcia dla tych pracowników. 66 proc. ogółu zatrudnionych przyznaje, że ich pracodawca nie proponuje żadnych działań, które rozwijałyby ich umiejętności pracy z AI – najliczniejszą grupę stanowią wśród nich pracownicy opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (79 proc.)

– Sami próbują rozwijać swoje kompetencje, a pracodawcy tylko w pewnym zakresie starają się wyposażać pracowników w odpowiednie kwalifikacje, a to leży również w ich interesie – mówi Żydek. – Za 5- 10 lat będą sami potrzebowali pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami właśnie z zakresu sztucznej inteligencji, natomiast na rynku ich po prostu nie będzie – dodaje.

Zdaniem eksperta, jeśli pracownicy nie dostaną odpowiedniego wsparcia szkoleniowego, czy wdrożeniowego.

Te zawody są najbardziej zagrożone

Najbardziej zagrożeni czują się kasjerzy i sprzedawcy (31 proc.), pracownicy biurowi i administracyjni (24 proc.), a także robotnicy niewykwalifikowani (23 proc.). W ujęciu branżowym natomiast największy niepokój towarzyszy sektorom: hotelarstwa i gastronomii, finansów i ubezpieczeń (po 27 proc.) oraz handlowi (26 proc.). Najpewniej czują się natomiast pracownicy edukacji: 59 proc. twierdzi, że nie obawia się utraty posady z powodu rozwoju AI.

Mniej niż 1/3 (27 proc.) wszystkich respondentów uważa, że są przygotowani do pracy z rozwiązaniami bazującymi na sztucznej inteligencji. Jednocześnie 37 proc. z własnej inicjatywy stara się poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Nieco częściej deklarują to mężczyźni (38 proc.) niż kobiety (35 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te osoby najbardziej obawiają się sztucznej inteligencji na rynku pracy? „Wydawałoby się najbardziej gotowe". O kogo chodzi? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki