MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie prezydentów Polski i Korei Południowej. O czym rozmawiali?

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Korei Południowej Jun Suk-jolem.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Korei Południowej Jun Suk-jolem. Fot. Adam Jankowski
- Perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Koreą są znakomite, w 2022 r. nasz obrót gospodarczy przekroczył 10 miliardów dolarów - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Republiki Korei Jun Suk-jolem.
od 16 lat

Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Korei Południowej

Przed rozpoczęciem konferencji w obecności prezydentów podpisano trzy umowy o współpracy pomiędzy Polską a Koreą. Jak mówił później prezydent Duda, mają one niebagatelne znaczenie dla przyszłego rozwoju współpracy gospodarczej i przemysłowej.

Prezydent Duda podczas oświadczenia podkreślał, że polsko-koreańskie relacje gospodarcze i obecność przedstawicieli Korei na polskim rynku gospodarczym liczy sobie 34 lata.

- Śmiało możemy więc powiedzieć, że zarówno koreańscy przedsiębiorcy znają znakomicie Polskę i Polaków, jak i Polscy znakomicie poznali koreańskich przedsiębiorców, a przede wszystkim koreańskie produkty - mówił Andrzej Duda.

Wskazywał, że tysiące Polaków pracuje w koreańskich firmach, które mają w Polsce fabryki.

Zwracał też uwagę, że w ostatnich dwóch latach doszło do ogromnej intensyfikacji współpracy, w całym szeregu bardzo ważnych dziedzin, jeśli chodzi o rozwój nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwo.

- Bardzo zintensyfikowała się współpraca pomiędzy Polską a Koreą w zakresie przemysłu zbrojeniowego. Dzisiaj koreańskie produkty zbrojeniowe unowocześniają polską armię - podkreślił polski prezydent. W tym kontekście wskazał na dostawy do naszego kraju samolotów FA-50, czołgów K2 oraz armatohaubice K9.

Prezydenci Polski i Korei uczestniczyli w szczycie NATO

Prezydenci Polski i Korei Południowej uczestniczyli w zakończonym wczoraj szczycie NATO w Wilnie. Seul współpracuje z Sojuszem, a prezydent Jun Suk-jol podkreślał w litewskiej stolicy, że bezpieczeństwo transatlantyckie i indopacyficzne to integralne części światowego bezpieczeństwa.

W ciągu ostatnich kilku lat Polska postawiła na zakupy zbrojeniowe w Korei Południowej. Władze w Warszawie zamówiły czołgi K2, armatohaubice K9, wyrzutnie K239 Chunmoo oraz lekkie samoloty bojowe FA-50. Pierwsze koreańskie czołgi, armatohaubice i myśliwce są już w Polsce, zaś początkowa partia wyrzutni Chunmoo trafi do naszego kraju w sierpniu. W sumie Polska kupi 48 maszyn FA-50, a ponadto 672 haubic samobieżnych K9 i ich spolonizowanych wersji oraz - dwuetapowo - łącznie 1000 czołgów K2, z czego 800 w polskim standardzie K2PL.

Współpraca w zakresie polityki jądrowej

Kolejny obszar bliskiej współpracy Warszawy i Seulu to energetyka jądrowa. Koncern Korea Hydro and Nuclear Power KHNP wraz z PGE i ZE PAK angażuje się w projekt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. W tle jest jednak prawny spór KHNP z amerykańskim Westinghouse, dotyczący możliwości transferu technologii jądrowych z Korei Południowej.

Polskę i Koreę Południową łączy także obszar rozwoju infrastruktury. Rolę strategicznego doradcy Centralnego Portu Komunikacyjnego pełni Port Lotniczy w Inczon, który jest także w grze o zostanie partnerem strategicznym projektowanego lotniska. Pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK Marcin Horała powiedział kilka dni temu w Programie 1. Polskiego Radia, że partner strategiczny może wnieść nawet półtora miliarda euro w budowę CPK.

Na jakich płaszczyznach Polska współpracuje z Koreą Południową?

Polskę i Koreę Południową łączy od 10 lat Strategiczne Partnerstwo, które obejmuje współpracę polityczną, gospodarczą i kulturalną. Dynamiczny rozwój kontaktów na linii Warszawa-Seul nastąpił w 2011 roku po wejściu w życie umowy o wolnym handlu UE-Korea Południowa. Według wstępnych danych za 2022 rok, obroty handlowe pomiędzy Polską a Koreą osiągnęły rekordową wartość ponad 10 miliardów dolarów. Jednak w tym bilansie Polska odnotowuje znaczny deficyt - 8,2 mld dolarów. Warszawa liczy na dalsze postępy w otwieraniu południowokoreańskiego rynku dla polskich artykułów rolno-spożywczych i produktów kosmetycznych.

Oprócz rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą, południowokoreański przywódca spotka się również z premierem Mateuszem Morawieckim a także z marszałkami Sejmu i Senatu - Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim. Natomiast jutro Jun Suk-jol i Andrzej Duda wezmą udział w Polsko-Koreańskim Forum Gospodarczym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: Polskie Radio 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Spotkanie prezydentów Polski i Korei Południowej. O czym rozmawiali? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki