MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sondaż: Czy księża powinni być sądzeni za molestowanie dzieci?

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Sondaż: Czy księża powinni być sądzeni za molestowanie dzieci?
Sondaż: Czy księża powinni być sądzeni za molestowanie dzieci? Wojciech Wojtkielewicz
Ponad 91 proc. Polaków uważa, że duchowni powinni być sądzeni za molestowane seksualne nieletnich – wynika z sondażu Research Partner. Zdecydowana większość ankietowanych jest zdania, że powinni oni podlegać sądom powszechnym.

Firma Research Partner zapytała Polaków o ich opinie dotyczące osądzania księży za czyny o charakterze pedofilskim.

91,6 proc. respondentów jest zdania, że księża powinni być sądzeni za molestowanie seksualne nieletnich. Prawie 4 proc. jest przeciw, a 4,6 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

Duchowni powinni być sądzeni jak inni obywatele

Respondenci w przeważającej większości uważają, że księża powinni podlegać sądom powszechnym tak jak wszyscy obywatele – taką opinię wyraziło aż 92,7 proc. z grupy osób, która ma ugruntowaną opinię o konieczności sądzenia przedstawicieli kleru.
Kolejne 4,4 proc. optuje za sądzeniem księży według prawa kościelnego (kanonicznego) przez instytucje kościelne. Tylko 3 proc. badanych odpowiedziało „trudno powiedzieć”.

Za sądzeniem księży zdecydowanie opowiadają się kobiety i osoby po 45 roku życia. Ta grupa wiekowa jest także najbardziej przekonana o konieczności sądzenia księży przez sądy powszechne.

Z kolei mężczyźni częściej od kobiet uważają, że księża powinni być sądzeni przez instytucje kościelne, według prawa kanonicznego. Podobnego zdania są ankietowani z grupy wiekowej 18-24 lata.

Badanie na panelu Ariadna było przeprowadzone w dniach 9 -12 kwietnia na ogólnopolskiej próbie 1124 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sondaż: Czy księża powinni być sądzeni za molestowanie dzieci? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki