MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samochód używany. Co drugie auto jest po wypadku lub miało szkodę

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
W okresie od 1 stycznia do 26 lipca 2022 roku 50 procent użytkowników znalazło w pobranej historii pojazdu przynajmniej jeden wypadek lub szkodę.
W okresie od 1 stycznia do 26 lipca 2022 roku 50 procent użytkowników znalazło w pobranej historii pojazdu przynajmniej jeden wypadek lub szkodę. Bogusław Korzeniowski
Podaż na rynku samochodów używanych jest coraz niższa. Zwiększa to ryzyko zakupu pojazdu pod presją, za zbyt wysoką cenę i z negatywną historią.

CARFAX przeanalizował pobierane raporty historii pojazdów polskich użytkowników za lata 2021 i 2022. W okresie od 1 stycznia do 26 lipca 2022 roku 50 procent użytkowników znalazło w pobranej historii pojazdu przynajmniej jeden wypadek lub szkodę. To wzrost o 75 procent. W całym 2021 roku mniej więcej co trzeci użytkownik znalazł w raporcie co najmniej jedno z tych poważnych zagrożeń.

Nastąpił również gwałtowny wzrost ryzyka dla pojazdów importowanych. O 32 procent wzrosła ilość pojazdów mających w historii Salvage Title. Salvage Title jest wydawany przez władze amerykańskie i zazwyczaj wskazuje na uszkodzenia tak poważne, że pojazd nie może być dopuszczony do ruchu w Stanach Zjednoczonych. Od stycznia bieżącego roku jeden na siedmiu polskich użytkowników CARFAX znalazło w raporcie informację o wydanym tytule Salvage.

"Poza znaczący zwiększeniem w ostatnich miesiącach ilości informacji o historii pojazdów dostępnej dla polskich użytkowników w bazie danych CARFAX, obserwujemy, iż w efekcie niedoboru samochodów używanych na rynek trafia wiele wcześniej trudnych do zbycia pojazdów. Zdecydowanie zalecamy, aby przed zakupem używanego samochodu sprawdzić jego historię. To może istotnie wpłynąć na ograniczenie ryzyka błędnych decyzji zakupowych, a co ważniejsze chroni przed zakupem i użytkowaniem pojazdu zagrażającego bezpieczeństwu” - wyjaśnia Frank Brüggink, założyciel i dyrektor zarządzający CARFAX w Europie.

Znając historię pojazdu, można lepiej określić jego wartość, zweryfikować informacje od sprzedawcy, a może nawet stwierdzić, czy pojazd jest w ogóle zdatny do ruchu drogowego jeszcze przed spotkaniem się ze sprzedawcą.

Oprócz sprawdzenia historii pojazdu zaleca się również odbycie jazdy próbnej przed zakupem oraz dokonanie przeglądu pojazdu przez ekspertów na miejscu lub w niezależnym warsztacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Samochód używany. Co drugie auto jest po wypadku lub miało szkodę - Motofakty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki