MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozmnażasz rośliny? Sprawdź, co robić, żeby sadzonki dobrze ukorzeniały się! Jak stosować ukorzeniacze oraz domowe sposoby

Katarzyna Józefowicz
Jeśli chcemy, by sadzonka wytworzyła mocne korzenie, musimy o nią odpowiednio zadbać.
Jeśli chcemy, by sadzonka wytworzyła mocne korzenie, musimy o nią odpowiednio zadbać. Karolina Grabowska/pexels.com
Kiedy samodzielnie rozmnażamy rośliny z sadzonek, musimy zadbać o to, żeby sprawnie wytworzyły mocne korzenie. Bez tego nie będziemy mieć nowych roślin. Jedne rośliny ukorzeniają się chętnie, inne nie, ale można i warto im pomóc. Pomogą w tym specjalne ukorzeniacze, ale też domowe sposoby. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja i podłoże. Sprawdź, o co zadbać, żeby sadzonki dobrze ukorzeniały się.

Spis treści

Rozmnażanie roślin z sadzonek

Ukorzenianie pobranych z roślin sadzonek to jedna z najpopularniejszych metod ich rozmnażania. Sadzonki można pozyskiwać z krzewów, drzew, bylin czy pnączy, a następnie ukorzeniać w wilgotnym podłożu. Otrzymane w ten sposób potomstwo, posiada takie same cechy jak roślina mateczna, co jest szczególnie ważne przy rozmnażaniu odmian poszczególnych roślin. Sadzonki nie zawsze jednak ukorzeniają się szybko i bezproblemowo, gdyż w zależności od gatunku rośliny, z której pochodzą, mogą mieć różną zdolność do ukorzeniania się i różne wymagania. Źle pielęgnowane zasychają, gniją lub chorują, dlatego należy zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju.

Polecamy: Robisz sadzonki? Na to zwróć uwagę! 11 najczęstszych błędów przy robieniu rozsad

Zadbaj o wilgoć i światło dla sadzonek

Jednym z ważniejszych czynników odpowiadających za dobre ukorzenianie sadzonek jest odpowiednia wilgotność podłoża i powietrza. Aby ją zapewnić, pojemniki z sadzonkami warto okrywać perforowaną folią, ograniczającą parowanie wody z podłoża i umożliwiającą wymianę gazową z otoczeniem. Stan sadzonek pod folią trzeba jednak systematycznie sprawdzać, gdyż pozostawione przez dłuższy czas bez nadzoru, mogą zacząć chorować lub gnić.
Kolejna ważna sprawa to światło. Niektóre sadzonki do ukorzenienia potrzebują światła, inne wolą półcień, ale żadne nie tolerują bezpośredniego słońca, przed którym należy je chronić.

W jakim podłożu sadzonki najlepiej ukorzenią się?

Ważnym czynnikiem odpowiadającym za ukorzenianie się sadzonek jest też podłoże i choć wydawałoby się, że powinno być żyzne i bogate w składniki odżywcze, nie do końca jest to prawda. Sadzonki nie mają jeszcze wykształconego systemu korzeniowego i nie mogą skutecznie pobierać substancji pokarmowych. Są też wrażliwe na przenawożenie, dlatego do ich ukorzeniania lepsza będzie ziemia umiarkowanie żyzna, za to wolna od patogenów oraz lekka, przepuszczalna i przewiewna (najlepiej na bazie torfu odkwaszonego i włókna kokosowego z dodatkiem piasku i perlitu).

Ukorzeniacze – jak działają i jaki preparat wybrać?

Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty rozmnażania roślin, możemy też pomóc sadzonkom w ukorzenianiu. Jedną z najskuteczniejszych metod jest zanurzanie ich podstawy w specjalnym ukorzeniaczu, przeznaczonym do ukorzeniania sadzonek zielnych, półzdrewniałych lub zdrewniałych. Takie preparaty mają różną postać (np. proszku, żelu, pudru) i mają oznaczenia, ułatwiające ich wybór, np.:

  • ukorzeniacz typu A przeznaczony jest do sadzonek półzdrewniałych,
  • typu B do sadzonek zielnych,
  • typu AB do sadzonek zdrewniałych.

W swoim składzie zawierają hormony wzrostu, stymulujące tworzenie się i wzrost korzeni (np. auksyny), a także substancje dodatkowe jak np. minerały czy środki grzybobójcze.

Domowe ukorzeniacze: aspiryna i wierzba

Na rynku dostępne są zarówno ukorzeniacze syntetyczne jak i organiczne, oparte na substancjach naturalnych (np. związkach humusowych, żywych kulturach bakterii, enzymach, kwasach organicznych czy wyciągach z alg morskich), ale zamiast nich możemy też użyć ukorzeniacza domowej roboty, przygotowanego z aspiryny (najczęściej polecanego stężenia roztworu aspiryny to 1 tabletka na litr wody) lub wywaru bądź wyciągu z pociętych gałązek wierzby. Oba zawierają w składzie kwas acetylosalicylowy lub salicylany (pochodne kwasu salicylowego), będące naturalnym regulatorem wzrostu, wspomagającym tworzenie się i rozwój korzeni, a także chroniącym rośliny przed patogenami i czynnikami stresogennymi. Doświadczenia naukowców sugerują, że są to środki bardzo skuteczne, ale ponieważ nie ma jasno określonych norm i sposobów ich stosowania, należy traktować je raczej jako eksperyment niż pewny środek.

Inne domowe sposoby na ukorzenienie sadzonek

Ciekawe efekty można też uzyskać, stosując jako ukorzeniacz sproszkowany cynamon. Wprawdzie nie stymuluje on rozwoju korzeni (nie zawiera hormonów), ale sprzyja rozkrzewieniu się młodych roślin i zapobiega rozwojowi patogenów grzybowych, chroniąc sadzonki przed zgorzelą siewek. Na uwagę zasługuje też ukorzeniacz z octu jabłkowego (łyżeczka octu jabłkowego na 5 szklanki wody) oraz bogaty w naturalne hormony ukorzeniacz z kiełkujących nasion soczewicy. Robi się go następująco: 1 szklankę soczewicy należy namoczyć w 4 szklankach wody, a po jej wykiełkowaniu całość miażdży się i odcedza. Następnie uzyskany płyn łączy z wodą w proporcji 1:10.Jednak i te preparaty również należy stosować na własne ryzyko.

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rozmnażasz rośliny? Sprawdź, co robić, żeby sadzonki dobrze ukorzeniały się! Jak stosować ukorzeniacze oraz domowe sposoby - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki