Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy niezbyt zainteresowani wiedzą. W Ostrowi sala wynajęta na szkolenia była w połowie pusta.

Mieczysław Bubrzycki
Niewielu rolników z pow. ostrowskiego chciało słuchać ciekawych informacji, m. in. na temat zakładania grup producenckich.
Niewielu rolników z pow. ostrowskiego chciało słuchać ciekawych informacji, m. in. na temat zakładania grup producenckich. fot. M. Bubrzycki
Niewielu rolników i samorządowców skorzystało z zaproszenia starosty, który zorganizował spotkanie o charakterze szkoleniowym.

Starostwo Powiatowe zorganizowało wczoraj spotkanie szkoleniowo-seminaryjne dla rolników i samorządowców na temat grup producenckich oraz innych problemów rolnictwa.
Znaczna część miejsc w sali zajazdu Cobra na rogatkach Ostrowi była jednak pusta.

Na spotkanie przyjechali natomiast przedstawiciele agencji i instytucji służących rolnikom: Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego, którzy przedstawiali rolnikom różne problemy związane z rolnictwem i informacje o swojej działalności. Gospodarzem był starosta Zbigniew Kamiński, który zauważył, że nie ma na sali ani jednego wójta, jest też tylko jeden radny powiatu.

Andrzej Daniluk - zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego. zachęcał rolników do zakładania grup producenckich. Na Mazowszu tylko 830 gospodarstw rolnych jest zrzeszonych w takich grupach. W pow. ostrowskich jest jedna grupa, związana z zakładami mięsnymi w Kalinowie, skupiająca producentów trzody chlewnej.

- W grupach producenckich chodzi o to, aby rolnicy omijali pośredników, dając na rynek duże partie dobrego towaru, za który uzyskują dobrą cenę - mówił dyrektor Daniluk.

Do powstania grupy potrzebnych jest przynajmniej 5 producentów rolnych. Łączy ich ten sam kierunek produkcji. Grupa producencka może mieć kształt spółdzielni lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Grupa może wystąpić o pomoc finansową do dyrektora terenowego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W pierwszych dwóch latach działalności można otrzymać po 5 proc. przychodów netto całej grupy, w trzecim - 4 proc., w czwartym - 3 proc., a w piątym - 2 proc., choć nie więcej niż 100 tys. euro rocznie w pierwszych dwóch latach, 80 tys. euro w trzecim roku, 60 tys. euro w czwartym oraz 50 tys. euro w piątym. Ponadto koszty ponoszone na wspólne inwestycje mogą być dofinansowane w 75 proc. Grupy praktycznie nie płacą też podatku dochodowego, bo odlicza się od niego koszt zakupu środków produkcji.

W krajach Europy Zachodniej grupy producenckie są bardzo rozpowszechnione. W Polsce na razie raczkują.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki