Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy niezadowoleni ze zmiany w programie "Pomoc klęskowa dla rodzin". Minister odpowiada

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Fot. 123rf
Chodzi o pomoc klęskową dla rodzin rolniczych. Termin na składanie wniosków został wydłużony do 23 listopada, ale przy okazji zmiany pojawił się nowy zapis. Zapis dotyczy konieczności dołączenia do wniosku kopii faktur, które wykażą sprzedaż produktów rolnych z gospodarstwa rolnego od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 30 września 2022 r. w wysokości co najmniej 5 000 zł brutto. 17 listopada minister zabrał głos w sprawie.

Zapis ten budzi wiele emocji. Po pierwsze dotyczy nie tylko osób, które składają wniosek teraz, ale również tych, które złożyły wniosek o pomoc jeszcze przed pojawieniem się zapisu; po drugie: zapis pojawił się na kilka dni przed upłynięciem terminu na złożenie dokumentów w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, więc czasu jest mało.

Niestety, z niezadowoleniem i frustracją rolników musieli mierzyć się pracownicy ARiMR, którzy nie mają wpływu na pojawienie się zapisu.

Zbyt duże zainteresowanie pomocą

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi program "Pomoc klęskowa dla rodzin" to wsparcie dla osób, "którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych". Pomoc dotyczy rolników, którzy uzyskują przychody z produkcji rolnej.

Okazało się, że zainteresowanie programem było tak duże (ponad 250 tys. producentów rolnych złożyło wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy), że nastąpiło przeciążenie aplikacji i problemy z pobraniem kalkulacji lub protokołu oszacowania szkód. Dlatego też minister Henryk Kowalczyk zdecydował o przedłużeniu terminu składania wniosków do 23 listopada.

Jednak wraz z wydłużeniem terminu składania wniosków pojawił się zapis o konieczności dołączenia do wniosku kopii faktur, które wykażą sprzedaż produktów rolnych z gospodarstwa rolnego od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 30 września 2022 r. w wysokości co najmniej 5 000 zł brutto. I tu pojawił się problem.

Rolnik sprzedający na targowisku nie wystawia faktur

Jeśli rolnik sprzedaje swoje produkty np. na targowisku to nie wystawia faktur, bo nie musi. A teraz pojawił się ten zapis. Jak w listopadzie mam udowodnić, że sprzedałem produkty na taką kwotę, skoro wcześniej nikt nie poinformował rolników, że muszą rejestrować sprzedaż? To nadużycie i zmuszanie rolników do kombinowania

- mówił po wprowadzeniu zmian sołtys wsi Nożewo w gm. Olszewo-Borki, Ryszard Stepnowski.

Zdaniem Ryszarda Stepnowskiego nowe kryterium spełnią tylko duże gospodarstwa. Ponadto tłumaczy, że rolnik nie ma obowiązku rozliczania się z przychodu ze swojego gospodarstwa, dlatego wielu osobom trudno będzie teraz udokumentować sprzedaż, zwłaszcza że na wystawienie dowodu sprzedaży jest również określony termin.

To odszkodowanie należy się rolnikom, bo wielu z nich poniosło ogromne straty. Ale rolnik nie ma obowiązku dokumentowania w wolnym obrocie transakcji handlowych, a z dniem 15 listopada żąda się od niego dokumentacji. To niepoważne

- mówił nam sołtys Nożewa.

Uwaga! 17 listopada na stronie ARiMR opublikowano ważny komunikat

"Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował podczas briefingu prasowego, który odbył się 17 listopada 2022 r. m.in. o zainicjowaniu zmian w zasadach naboru wniosków o pomoc dla rodzin rolniczych. To wsparcie ma pomóc tym rodzinom, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w ich gospodarstwach w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi." - brzmi komunikat.

Planowane zmiany dotyczą:

  • wydłużenia do 30 listopada 2022 r. terminu składania wniosków o pomoc oraz załączników do już złożonych dokumentów;
  • uznania innych niż kopie faktur dokumentów, na podstawie których wnioskodawca może wykazać sprzedaż produktów rolnych ze swojego gospodarstwa. Będą mogły to być również umowy sprzedaży, rachunki lub oświadczenia wnioskodawcy o dokonaniu takiej sprzedaży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki