Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2023 okazał się dobry dla GPW i gorszy dla NewConnect. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie wojna na Ukrainie

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Mało debiutów, za to niezłe wyniki spółek, które weszły na giełdę wcześniej – tak najkrócej można opisać to, co w mijającym roku działo się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
Mało debiutów, za to niezłe wyniki spółek, które weszły na giełdę wcześniej – tak najkrócej można opisać to, co w mijającym roku działo się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 123rf.com/profile_yongheng1996
Giełda papierów wartościowych to miejsce transferu środków finansowych między dawcami a biorcami kapitału. Ale giełda papierów wartościowych, to także miejsce, które w praktyce ma dyskontować sytuację gospodarki, wyprzedzać zjawiska ekonomiczne i wyceniać rozwijające się scenariusze pisane przez niespodziewane zdarzenia – podkreśla ekonomista Andrzej Stefaniak, w rozmowie z Jerzym Mosoniem.

Jak poradziła sobie Giełda Papierów Wartościowych w mijającym, trudnym roku dla inwestorów?
Rok 2023 był dla Giełdy Papierów Wartościowym rokiem udanym, jeśli chodzi o rosnące wyceny spółek giełdowych oraz rosnącą kapitalizację całego parkietu. Trudno o inną ocenę sytuacji, skoro główny indeks giełdowy WIG wzrósł od samego początku roku o ponad 35,23 proc., indeks dużych spółek WIG20 o 30,44 proc., indeks średnich spółek mWIG40 +36,98 proc., a indeks grupujący najmniejsze spółki sWIG40 o 22,78 proc. Gdy dodamy do tego, że indeks z rynku NewConnect spadł o 2,17 proc. widać rosnącą dysproporcję między zachowaniem różnych segmentów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Skąd mogła się wziąć ta ogromna dysproporcja między GPW a rynkiem alternatywnym?
Tak wyraźna różnica w tempie wzrostu wartości dużych spółek względem wzrostu wartości małych i mikro spółek oznacza, że w 2023 roku polskimi spółkami zainteresowali się przede wszystkim inwestorzy zagraniczni, inwestorzy portfelowi i inwestorzy długoterminowi, co zwykle jest zapowiedzią, że rozpoczyna się bardzo korzystny okres dla polskiej giełdy.

Widać rosnącą dysproporcję między zachowaniem różnych segmentów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Natomiast, jeśli do wzrostów dołączą małe i mikrospółki będzie to oznaczało, że kapitał krajowy także odkrył potencjał tego segmentu rynku w odniesieniu do dyskontowania wyraźnego ożywienia gospodarczego oraz dyskontowania wzrostu przyszłych zysków tych spółek.

Sugeruje Pan, analizując dane giełdowe, że w pewnych warunkach można mieć nadzieję na rychłe ożywienie gospodarcze?
To, co sprawia, że warto obserwować wahania giełdowe oraz długookresowe trendy na giełdzie, to zdolność giełdy do dyskontowania przyszłości, do wyceniania różnych faz cyklu gospodarczego, a czasem nawet do kreowania cykli koniunkturalnych.

Rok 2022 był dla giełdy rokiem dyskontowania globalnego spowolnienia gospodarczego wynikającego z globalnych podwyżek stóp procentowych, które z kolei były efektem walki z globalną, najwyższą od 40 lat inflacją. Rok 2022 nie był więc dla giełd papierów wartościowych okresem zbyt korzystnym. Pod koniec 2022 roku na giełdach na całym świecie, w tym także na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, doszło do sporego odbicia, które rozpoczęło nową hossę, która właśnie dyskontuje nadzieje na ożywienie gospodarcze.

Rok 2022 był dla giełdy rokiem dyskontowania globalnego spowolnienia gospodarczego wynikającego z globalnych podwyżek stóp procentowych, które z kolei były efektem walki z globalną, najwyższą od 40 lat inflacją.

W świecie inwestorów giełdowych mówi się, że „giełda dyskontuje przyszłość za około 2/3 kwartałów”. I okazuje się, że faktycznie w 2023 roku powiedzenie sprawdziło się, ponieważ rozpoczęte pod koniec 2022 roku silne wzrosty indeksów giełdowych trafnie przewidziały, że dno cyklu w polskiej gospodarce będzie miało miejsce na przełomie II i III kwartału 2023 roku. Warto dodatkowo podkreślić, że równolegle do wzrostów indeksów giełdowych w Warszawie, obserwowana jest także: silna fala umocnienia cen polskich obligacji (czyli spadki rentowności) oraz silna aprecjacja polskiej waluty. Wskaźniki te oznaczają także wzrost zaufania do polskiej gospodarki oraz do stanu polskich finansów publicznych ze strony inwestorów zagranicznych.

Pod koniec 2022 roku silne wzrosty indeksów giełdowych trafnie przewidziały, że dno cyklu w polskiej gospodarce będzie miało miejsce na przełomie II i III kwartału 2023 roku.

Gdyby miał Pan w największym skrócie określić, co obecnie dzieje się na GPW, to na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Obecnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie reprezentowana przez główne indeksy giełdowe dyskontuje kolejną fazę ożywienia gospodarczego. Ta faza ożywienia gospodarczego została ujęta w najnowszych prognozach wzrostu gospodarczego Komisji Europejskiej, według których wzrost w 2024 roku ma w Polsce sięgnąć poziomu +2,5 proc.

A co by Pan określił jako główne ryzyko albo element, który psuje ogólny obraz rynku akcji w Polsce?
Jednym czynnikiem, który negatywnie rzutuje teraz na wyceny spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jest utrzymująca się duża premia za ryzyko dla polskich przedsiębiorstw, związana z ryzykiem geopolitycznym wojny na Ukrainie.

Czy właśnie również z tego powodu niewiele firm debiutuje ostatnio na warszawskim parkiecie?
Rzeczywiście, w ostatnich miesiącach niewiele spółek zdecydowało się, by wejść na parkiet z ofertą. Dzieje się tak dlatego, że początkowa faza dyskontowania ożywienia gospodarczego to słaby czas, by debiutować na giełdzie. Uzyskane w takim okresie wyceny na debiucie mogą nie być zadowalające, dlatego do połowy listopada tego roku odnotowaliśmy jedynie dziewięć debiutów na głównym parkiecie. Co więcej, wszystkie były przejściem spółki z rynku NewConnect.

Bardzo dziękuję, i życzę Panu, sobie oraz inwestorom, by przyszłoroczne, optymistyczne prognozy sprawdziły się w 100 procentach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rok 2023 okazał się dobry dla GPW i gorszy dla NewConnect. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie wojna na Ukrainie - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki