MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - komu przysługuje 12 tys. złotych na dziecko? Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek o wypłatę i kiedy

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie oferowane rodzicom, którzy wychowują co najmniej dwójkę dzieci.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie oferowane rodzicom, którzy wychowują co najmniej dwójkę dzieci. freepic.diller / Freepik
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje młodym rodzicom z tytułu wychowywania drugiego oraz każdego kolejnego dziecka. Celem tego świadczenia jest pokrycie części wydatków na opiekę, a także poprawa jakości życia u polskich rodzni. Kto może ubiegać się o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w pełnej wysokości i kiedy złożyć wniosek?

Spis treści

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to dostępne od zeszłego roku świadczenie, z którego mogą korzystać młodzi rodzice, wychowujący więcej niż jedno dziecko. Łącznie, w ramach RKO można otrzymać nawet do 12 tys. złotych, bez opodatkowania i progów dochodowych.

- Rodzinny kapitał opiekuńczy to dodatkowy instrument wsparcia ułatwiający łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową. Będzie także kolejnym czynnikiem prowadzącym do redukcji ubóstwa rodzin z dziećmi. To inwestycja w rodzinę i wzmocnienie społecznego kapitału ludzkiego - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Świadczenie może być wykorzystane między innymi na wynagrodzenie dla niani, opłacenie miejsca w żłobku czy pokrycie samodzielnej opieki nad małym dzieckiem. Według szacunków resortu rodziny udzielone wsparcie obejmie ponad 600 tys. osób.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - kto otrzyma świadczenie?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje matce lub ojcu, ewentualnie opiekunowi, który wystąpił do sądu z wnioskiem o postępowanie ws. przysposobienia dziecka. Zapomogę mogą pobierać zarówno obywatele polscy, jak i cudzoziemcy spełniający określone warunki.

Wsparcie udzielane jest na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Jak podkreśla ZUS, „pierwszym dzieckiem jest najstarsze dziecko w rodzinie. Bez względu na jego wiek. Jeśli dzieci urodziły się tego samego dnia, miesiąca i roku (np. bliźniaki), najstarszym dzieckiem w rodzinie jest dziecko, które zostanie wskazane we wniosku”.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie będzie przysługiwał w sytuacji, gdy:

  • dziecko trafi do rodziny zastępczej,
  • rodzic dziecka straci władzę rodzicielską,
  • członkowi rodziny przysługuje podobne świadczenie za granicą.

W przypadku rozwodu środki otrzyma matka lub ojciec, który zamieszkuje z dzieckiem i zajmuje się jego utrzymaniem. Jeśli natomiast zgodnie z orzeczeniem wymiaru sprawiedliwości dziecko pozostaje pod opieką naprzemienną rodziców, otrzymują oni po połowie świadczenia.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - ile można dostać?

Świadczenie wypłacane jest co miesiąc, natomiast o czasie trwania świadczenia o jego wysokości decyduje osoba składająca wniosek. Wysokość Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego zależnie od wybranej formy może wynosić:

  • 1000 zł miesięcznie (przez rok),
  • 500 zł miesięcznie (przez dwa lata).

W czasie pobierania tego świadczenia istnieje możliwość jednokrotnej zmiany jego wysokości. Jeśli rodzice wydają środki niezgodnie z przeznaczeniem, wypłata pieniędzy zostanie wstrzymana, a wsparcie będzie przekazywane w formie rzeczowej lub w postaci opłacania rachunków czy usług.

- Jeśli Twoje dziecko ukończyło 12. miesiąc, ale nie ukończyło 35. miesiąca przed 1 stycznia 2022 r., rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje Ci w wysokości 12 000 zł, pomniejszonej o kwotę 500 zł za każdy miesiąc przed 1 stycznia 2022 r., począwszy od tego, w którym dziecko ukończyło 12 miesiąc - zaznacza ZUS.

Jak złożyć wniosek o RKO?

Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków o przyznanie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem:

  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS),
  • bankowości elektronicznej (m.in. mBank, Bank PKO BP, Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, Millenium, Credit Agricole Bank Polska, Pekao, Alior Bank, BNP Paribas),
  • portalu Emp@tia.

Maksymalny termin rozpatrzenia wniosku przez ZUS wynosi 2 miesiące. Środki mogą być przekazywane na numer konta bankowego wskazany we wniosku lub rachunek bankowy w kraju członkowskim EFTA/UE (jeśli wnioskujący tam mieszka).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - komu przysługuje 12 tys. złotych na dziecko? Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek o wypłatę i kiedy - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki