MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinny kapitał opiekuńczy 2022. Jak złożyć wniosek o dodatkowe 500 zł na dziecko? Jak odwołać się od decyzji ZUS? Sprawdź szczegóły!

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Według szacunków rządu w pierwszym roku obowiązywania ustawy wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci
Według szacunków rządu w pierwszym roku obowiązywania ustawy wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci Pixabay
Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice będą mogli wybrać czy świadczenie ma być im wypłacane po 500 zł miesięcznie przez 2 lata, czy też po 1000 zł, ale przez rok. Pieniądze dla dwu- i trzylatków mają wesprzeć budżet rodzinny przed pójściem dzieci do przedszkola. Ustawa weszła w życie od stycznia 2022 r. Przez kilka pierwszch dni nowego roku do ZUS wpłynęło już prawie 106 tys. wniosków, z czego niemal 12 tys. wniosków złożyli Wielkopolanie. Jak i gdzie złożyć wniosek o RKO? Cy od decyzji ZUS można się odwołać? Kto wyjaśni nasze wątpliwości i odpowie na ewentualne pytania? Sprawdź!

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Dla kogo i ile?

Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym została przygotowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Kapitał przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, a jego maksymalna wysokość ma wynieść 12 tys. zł na dziecko. Podobnie jak 500 plus, świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny.

Czytaj też: Ruszył nabór wniosków o wyprawki szkolne. Jak je składać? Gdzie szukać pomocy przy ich wypełnianiu?

Kapitał ten ma wypełnić lukę we wsparciu rodziców przez państwo między zakończeniem zasiłku macierzyńskiego, a rozpoczęciem opieki przedszkolnej. Taką pomoc otrzymają też osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu o jego przysposobienie.

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Zasady wypłat

Świadczenie będzie wypłacane w wysokości 500 zł co miesiąc, ale nie zawsze. Rodzice mogą sami zdecydować czy kapitał chcą dostawać przez 24 miesiące po 500 zł, czy też przez 12 miesięcy po 1000 zł. Decyzję o ewentualnej zmianie liczby transz będzie można podjąć tylko raz podczas otrzymywania kapitału.

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Gdy rodzice są rozwiedzeni

Jeśli rodzice po rozwodzie opiekują się dzieckiem naprzemiennie w porównywalnych okresach, każdy z nich dostanie połowę kwoty kapitału.

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Czy dostaną go cudzoziemcy?

Rodzinny kapitał opiekuńczy, tak jak świadczenie z programu "Rodzina 500 plus", dostaną też cudzoziemcy mieszkający na terenie RP.

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Kto go nie dostanie?

Kapitału nie dostaną rodzice, jeśli dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej lub gdy któryś z rodziców pobiera za granicą podobne świadczenie na dziecko.

Pieniędzy nie dostaną również ci opiekunowie, którzy marnotrawią wypłacany im kapitał lub wydatkują go niezgodnie z celem. Im świadczenie zostanie przekazywane przez ośrodek pomocy społecznej w formie rzeczowej lub w formie usług.

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Jak się o niego starać?

Świadczenie będzie wypłacane na wniosek matki lub ojca. Do wniosku trzeba będzie dołączyć dokumenty lub oświadczenia, np. orzeczenia sądu o opiece naprzemiennej nad dzieckiem. Wnioski o kapitał można będzie składać wyłącznie w postaci elektronicznej; tak, jak wnioski o wyprawkę szkolną i 500 plus:

  • przez Portal Emp@tia,
  • PUE ZUS,
  • bankowość elektroniczną różnych banków.

Wypłatami i obsługą świadczenia zajmuje się ZUS.

UWAGA! Żeby złożyć wniosek trzeba mieć numer PESEL. Jeśli rodzic nie ma numeru PESEL albo jest rodzicem adopcyjnym może złożyć wniosek tylko przez PUE ZUS pod adresem: https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Co z dofinansowaniem żłobka?

Dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna przysługuje na nieobjęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym dziecko, czyli pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie. 400 zł miesięcznie będzie przekazywane bezpośrednio do placówki lub zatrudniającemu dziennego opiekuna.

– To pomysł na poprawę sytuacji finansowej rodziny z więcej niż jednym dzieckiem. Żeby jednak przełożył się na wzrost dzietności trzeba by skorelować go z poprawą warunków mieszkaniowych czy rynku pracy, bo nie zawsze bariera finansowa jest najważniejsza przy podejmowaniu decyzji o liczbie dzieci – uważa dr Krzysztof Szwarc, demograf z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. – Jeśli choć jedno dziecko urodzi się z powodu tego programu to dobrze, jego skutki w większej skali można będzie ocenić najwcześniej po roku.

Zobacz też: Zmiany w programie Rodzina 500 plus - ważne pytania i odpowiedzi. To trzeba wiedzieć!

Rodzinny kapitał opiekuńczy nie będzie opodatkowany.

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Czy można odwołać się od decyzji ZUS i jak to zrobić?

Od decyzji Prezesa ZUS można odwołać się w ciągu 14 dni od jej doręczenia. Przysługuje także skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji.

ZUS doręczy decyzję wyłącznie w postaci elektronicznej – na profil na PUE ZUS.

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Do kogo zwrócić się po pomoc w razie wątpliwości?

W każdej chwili możemy skontaktować się:

  • ze specjalną infolinią (22) 290 55 00 – czynną od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00,
  • z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00 –18.00 pod numerem telefonu (22) 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres: [email protected].
  • Pomoc otrzymać można także we wszystkich placówkach ZUS (również podczas e-wizyty w ZUS).

Według szacunków rządu w pierwszym roku obowiązywania ustawy wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki