Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica pacyfikacji wsi Bandysie. Msza święta polowa w 79. rocznicę pacyfikacji 1.10.2023

Kazimierz Żyra
3 października mija 79. rocznica pacyfikacji wsi Bandysie. Niemcy wywieźli do obozu koncentracyjnego około 120 mężczyzn z tej miejscowości. Po zakończeniu wojny do Bandyś powróciło tylko kilku wywiezionych mężczyzn. Mieszkańcy wsi pamiętają o męczeńskiej śmierci swoich przodków. Każdego roku, w pierwszą niedzielę października obok pomnika pomordowanych odbywa się msza święta polowa w intencji ofiar hitlerowskiego terroru.

Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej części artystycznej w wykonaniu zespołu "Carniacy". O tragicznych losach mieszkańców wsi mówił Witold Kuczyński. Wójt gminy Marek Piórkowski powitał wszystkich uczestników uroczystości. Obok mieszkańców Bandyś pojawiło się także wielu gości m.in. starosta Stanisław Kubeł, wiceburmistrz gminy Myszyniec Stanisław Ścibek, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel, radni powiatowi i gminni oraz delegacje jednostek organizacyjnych gminy.

Obok pomnika ustawiły się poczty sztandarowe szkół podstawowych w Czarni i w Surowem, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Czarni i Ochotniczej Straży Pożarnej w Bandysiach. Uroczystość uświetnili strzelcy kurpiowscy oraz orkiestra dęta z Czarni. Jeszcze przed rozpoczęciem nabożeństwa delegacje z jednostek organizacyjnych gminy oraz innych instytucji złożyły na płycie pomnika wiązanki kwiatów i znicze.

Wójt Marek Piórkowski mówił o ofiarach hitlerowskiego terroru:

Od tych tragicznych wydarzeń minęło już niemal 80 lat. Pamiętamy jednak o pomordowanych mieszkańcach Bandyś, którzy oddali życie za naszą wolność. Cześć ich pamięci!

- powiedział włodarz gminy.

Mszę świętą polową odprawił ks. Wiesław Pac, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Czarni. Po nabożeństwie sołtys wsi Stanisław Szydlik łamiącym się głosem podziękował wszystkim współorganizatorom uroczystości za ich zaangażowanie. Dla niego ta uroczystość ma szczególne znaczenie. Miał kilka miesięcy, gdy Niemcy zabierali do Stutthofu jego ojca. Do rodzinnej wsi już nie powrócił. Sołtys zaprosił wszystkich do remizy OSP na poczęstunek i patriotyczne ognisko.

Dwudniowe uroczystości w Bandysiach zostały zorganizowane ze środków funduszu sołeckiego wsi oraz Starostwa Powiatowego w Ostrołęce i Kurpiowskiego Banku Spółdzielczego w Myszyńcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki