MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rajska jabłoń wygląda zachwycająco. To owocowe drzewko zdobi ogród i nie potrzebuje wiele. Sprawdź, jak o nie zadbać

Katarzyna Józefowicz
Rajskie jabłonie często są oferowane na pniu i nadają się tez do małych ogrodów.
Rajskie jabłonie często są oferowane na pniu i nadają się tez do małych ogrodów. Katarzyna Laszczak
Rajska jabłoń to bardzo dekoracyjne drzewko. Wiosną pięknie kwitnie, a latem i jesienią zdobią ją małe jabłuszka. Rajska jabłoń nie jest bardzo wymagająca, a można też znaleźć odmiany i jabłonie na pniu, które świetnie nadają się również do małych ogrodów. Radzimy, jak uprawiać rajskie jabłonie, co trzeba im zapewnić i jakie warto wybrać.

Spis treści

Rajska jabłoń należy do grona jabłoni ozdobnych i jest jednym z piękniejszych drzewek, jakie możemy uprawiać w ogrodzie. Wiosną obsypuje się wspaniałymi, dużymi, białoróżowymi kwiatami, natomiast jesienią zachwyca uroczymi, okrągłymi, niedużymi, czerwonymi lub żółtymi owocami, zebranymi w wiszące, gęste grona. W ogrodzie wspaniale prezentuje się jako soliter, posadzona na trawniku lub na tle białej ściany budynku.

Czy można jeść rajskie jabłuszka?

Owoce rajskiej jabłoni mają głównie wartość ozdobną, bo chociaż zawierają sporo cennych składników odżywczych, są niezwykle twarde, kwaśne i cierpkie, więc do jedzenia na surowo się nie nadają. Można natomiast wykorzystać je na przetwory, kandyzując w cukrze lub przygotowując z nich marynaty i dżemy. Sprawdź: co zrobić z rajskich jabłuszek i jakie mają właściwości.

Rajskie jabłonie pięknie kwitną, a ich owoce również wyglądają dekoracyjnie. Rajskie jabłuszka można też wykorzystać do zrobienia przetworów (niezbyt
Rajskie jabłonie pięknie kwitną, a ich owoce również wyglądają dekoracyjnie. Rajskie jabłuszka można też wykorzystać do zrobienia przetworów (niezbyt nadają się do jedzenia na surowo, bo są bardzo cierpkie). maxaltamor/123rf.com

Rajska jabłoń, czyli jabłoń niska. Co to za drzewo?

Rajska jabłoń, a właściwie jabłoń niska (Malus pumila), spotykana jest na stanowiskach naturalnych m.in. w południowej Europie i na Kaukazie, gdzie najchętniej zasiedla widne stanowiska na obrzeżach lasów i lekko pochylone, nasłonecznione zbocza. Jest jednak gatunkiem bardzo zmiennym, posiadającym wiele podgatunków i odmian, różniących się miedzy sobą wyglądem i pokrojem, dlatego trudno jednoznacznie określić jej wygląd. Zwykle jednak ma rozłożysty, gęsty pokrój i dorasta do ok. 4-6 m wysokości (tworzy też odrosty korzeniowe), jednak jej odmiany mogą mieć zupełnie inną wysokość i pokrój oraz kolor i wielkość owoców.

Rajska jabłoń na pniu

Z gatunku i jego odmian botanicznych uzyskano podkładki wykorzystywane do szczepienia użytkowych odmian jabłoni, jednak w ogrodach najczęściej uprawia się jej odmiany ozdobne, oferowane przez hodowców w formie piennej. Są one szczepione na podkładach, dlatego ich pieniek ma z góry określoną wysokość i przyrasta jedynie na grubość, natomiast korona drzewka tworzy się na jego szczycie. Przed zakupem rośliny, warto natomiast dowiedzieć się, na jakiej podkładce została zaszczepiona, bo jeśli jest to podkładka karłowa lub półkarłowa, drzewka będą miały mniejsze rozmiary, ale wyższe wymagania (będą oczekiwały lepszych, żyźniejszych i nieco bardziej wilgotnych gleb), jeśli natomiast jest to podkładka silnie rosnąca, drzewka będą większe, ale bardziej odporne i mniej wymagające.

Najpiękniejsze odmiany rajskiej jabłoni

Do piękniejszych odmian rajskich jabłoni zaliczają się m.in.:

  • „Dolgo” (kwiaty białe, owoce czerwone, wys. ok. 3-4 m),
  • „Golden Hornet” (owoce żółte, wys. ok. 4-5 m),
  • „Royalty” (kwiaty czerwone, młode liście bordowo-zielone, owoce ciemnoczerwone, wys. ok. 4-6 m),
  • „Ola” (kwiaty różowe, owoce purpurowoczerwone, wys. ok. 5-6 m),
  • „John Downie” (kwiaty białe, owoce żółtoczerwone lub pomarańczowe, wys. ok. 4-6 m),
  • „Red Sentinel” (kwiaty białe, owoce czerwone, wys. ok. 5-6 m).

Jak uprawiać rajską jabłoń? Takie warunki trzeba jej zapewnić

Aby jednak móc podziwiać w ogrodzie małe, urokliwe, rajskie jabłuszka, trzeba zapewnić drzewkom odpowiednie warunki uprawy. Wprawdzie rośliny nie są zbyt wymagające i potrafią adaptować się do różnych warunków, najlepiej kwitną i owocują na ciepłych, słonecznych stanowiskach i żyznych, świeżych, gliniasto-piaszczystych, umiarkowanie wilgotnych glebach o lekko kwaśnym odczynie pH. Zniosą słabsze podłoża, ale nie poradzą sobie w cieniu, gdyż w miejscu niedoświetlonym będą chorowały, słabo kwitły i źle owocowały. Drzewka dobrze znoszą nasz klimat i zwykle są dostatecznie mrozoodporne.

Jak i kiedy przycinać rajską jabłoń?

W przeciwieństwie do użytkowych odmian jabłoni nie wymagają też systematycznego ciecia, gdyż naturalnie tworzą ładne, zaokrąglone korony. Wiosną lub na początku czerwca można natomiast przeprowadzić od czasu do czasu cięcie prześwietlające (usuwa się wtedy nadmiar pędów, zagęszczających koronę) i formujące, mające na celu skorygowanie zbyt nieforemnego kształtu korony.

Co roku przyda się też cięcie sanitarne, polegające na usunięciu z drzewka pędów połamanych, chorych, zdeformowanych i krzyżujących się ze sobą, a także wycięciu dzikich pędów wyrastających z podkładki oraz silnych, pionowych długopędów (tzw. wilków).

Sadzonki rajskiej jabłoni

Jeśli chcemy mieć w ogrodzie rajską jabłoń, najlepiej kupić ją u sprawdzonego producenta. Wprawdzie jabłoń niską jako gatunek łatwo można rozmnożyć przez odrosty korzeniowe lub sadzonki pędowe, ale jej odmiany ozdobne rozmnaża się zwykle przez szczepienie, które trudno jest przeprowadzić we własnym zakresie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rajska jabłoń wygląda zachwycająco. To owocowe drzewko zdobi ogród i nie potrzebuje wiele. Sprawdź, jak o nie zadbać - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki