Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszli na biesiadę i przenieśli się w przeszłość

Ewelina Przygoda
W Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie można było obejrzeć niecodzienne widowisko. Młodzież z Koła Młodych Twórców oraz zespół "Wyszkowiacy" przygotowali "Biesiadę u Jana", podczas której jej uczestnicy mogli się przenieść w czasy Jana Kochanowskiego.

Ci wszyscy, którzy w październikowy wieczór zawitali do Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie, aby obejrzeć "Biesiadę u Jana", mogli czuć się usatysfakcjonowani. Gospodarze zadbali zarówno o ich ducha, jak i o żołądek. Wszyscy mieli okazję przyjrzeć się z bliska czasom Jana Kochanowskiego z Czarnolasu.

Ciekawa scenografia, stroje z tamtego okresu, a przede wszystkim inaczej przekazana poezja wielkiego Jana sprawiły, że choć przez kilkadziesiąt minut można było oderwać się od zwykłej codzienności i pofrunąć do Czarnolasu. Właśnie tam młodzi adepci sztuki aktorskiej razem z zespołem "Wyszkowiacy" zabawiali zgromadzonych muzyką, tańcem i strofami, odchodzącej w zapomnienie poezji.

Okazało się, że podana w odpowiedniej oprawie staje się bliższa i mniej zawiła. Dlatego młodzieży, kierowanej przez trzy niezwykłe panie: Lidię Błachnio, Grażynę Witkowska i Elwirę Pakułę Sawicz, należy się uznanie. Po raz kolejny udowodnili, że podczas zabawy, też można wiele rzeczy się nauczyć.

Uczestnicy biesiady zobaczyli, jak to do gościnnych gospodarzy Czarnolasu Hanny i Jana Kochanowskich, zjechała się okoliczna szlachta. Oczywiście w myśl staropolskiej gościnności domownicy zrobili wszystko, żeby zadowolić gości.

Nie zabrakło wiec różnorodnego mięsiwa i domowych wypieków. Biesiadowano przy dźwiękach piosenek, świetnie zaprezentowanych zarówno przez zespół "Wyszkowiacy", jak i przez rodzimych młodych artystów. Między jednym a drugim kęsem, udało się przemycić poezję Jana, poznać bliżej jego życie codzienne i karierę polityczną.

Dopełnieniem świetnej zabawy były wspólne tańce. Okazało się, że młodzi doskonale radzą sobie z tańcami staropolskimi i rozpoczęła się międzypokoleniowa zabawa. Aktorzy otrzymali mnóstwo braw, a wszyscy zaangażowani w przygotowanie biesiady, dostali szczególne podziękowania od dyrektor Elżbiety Michalik. Zaprosiła wszystkich do suto zastawionych stołów, gdzie goście zagryzając pajdę chleba ze smalcem długo jeszcze chwalili wspaniały pomysł społeczności szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki