Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeziębienie - jak sobie z nim radzić?

sxc.hu
sxc.hu
Zatkany nos wywołujący trudności z zasypianiem. Albo - wodnisty wyciek z nosa i sterta zużytych chusteczek na stoliku obok łóżka. Drapiący ból gardła i ból głowy uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie. A na dodatek szef zarzucił nas stertą papierów bo zapomniał o nich tydzień temu i "jakoś się nazbierało". Któż z nas choć raz nie musiał się zmagać z taką sytuacją?

Kto jest sprawcą?

Choroba przeziębieniowa, czyli tzw. przeziębienie to choroba wywoływana najczęściej przez wirusy. Pojawiają się wśród nich tak różnorodne nazwy jak rynowirusy i enterowirusy, rzadziej koronawirusy, adenowirusy czy wirusy RS. Sporadycznie zdarza się że przyczyną przeziębienia jest infekcja bakteryjna. Choroba przeziębieniowa występuje na całym świecie. Najczęściej chorują dzieci, a infekcja zdarzająca się u nich 6-8 razy w roku nie powinna być uważana za zjawisko odbiegające od normy. Dorośli chorują rzadziej. Częściej przeziębienie dotyczy kobiet, być może ze względu na częstsze kontakty z dziećmi.

Metody "domowe" wciąż popularne

Wśród metod "domowych" można wymienić np. preparaty echinacei, czyli ziela jeżówki. Specyfik ten uważany jest za wspomagający w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych i zmniejszający osłabienie organizmu.
Olejek eukaliptusowy, olejek herbaciany - uważa się że mają właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne, wirusobójcze i przeciwgrzybicze. Inhalacje z olejków poprawiają samopoczucie i ułatwiają oddychanie udrażniając zatkany nos.
Czosnek i cebula uważane są za rośliny zawierające związki bakteriobójcze. Syrop z cebuli ma działać wykrztuśnie i upłynniać zalegającą wydzielinę.
Mentol zawarty w mięcie ma właściwości przeciwzapalne, udrażnia drogi oddechowe, rozrzedza zalegającą wydzielinę.
Miód uważa się że ma on właściwości bakteriostatyczne. Miód łagodzi podrażnioną błonę śluzową zaczerwienionego gardła.
Maliny bogate w witaminy i inne wartościowe składniki, mają dużą zawartość witaminy C, podobnie jak owoce cytrusowe. Witamina C działa wspomagająco w leczeniu infekcji, ma także wpływ na szczelność naczyń krwionośnych.

Metody farmakologiczne

Wśród metod farmakologicznych królują środki obkurczające błonę śluzową nosa, podawane donosowo lub doustnie. Popularne są krople donosowe takie jak oksymetazolin czy nafazolina. Przy stosowaniu tych leków zaleca się ostrożność, ich długotrwałe stosowanie może skutkować zanikowym zapaleniem błony śluzowej nosa i krwawieniem. Składnikiem leków doustnych często jest pseudoefedryna lub fenylefryna. Badania kliniczne wskazują, że leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa są grupą która w sposób istotny zmniejsza nasilenie objawów i skraca czas choroby. Szczególnie ostrożne przy stosowaniu tych leków powinny być osoby z nadciśnieniem tętniczym, gdyż u tych osób obserwuje się jego wzrost. Łagodząco na ból gardła działają ziołowe pastylki do ssania lub syrop prawoślazowy. Nie zaleca się stosowania leków hamujących kaszel ponieważ utrudniają one usuwanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe są bardzo często wykorzystywane w celu ograniczenia objawów ogólnych infekcji. Paracetamol jest zalecanym środkiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym u dzieci. U dorosłych ponadto stosuje się ibuprofen. U dzieci do 18. roku życia stosowanie Aspiryny jest przeciwwskazane.
Ostatnio najpopularniejsze są preparaty złożone, zawierające w swym składzie paracetamol, fenylefrynę i kwas askorbinowy. Włączenie antybiotyku rozważa się dopiero wówczas, gdy objawy infekcji utrzymują się powyżej 7-10 dni.

Piśmiennictwo "Choroby zakaźne i pasożytnicze" J.Cianciara, J. Juszczyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki