MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Profil Zaufany nie działa? Nie skorzystasz także z podpisu zaufanego. Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia. Ile potrwa przerwa?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przerwa w dostępie do Profilu Zaufanego będzie trwała od od godziny 20.00 w piątek, do godziny 16:00 w sobotę. W tym czasie profil nie będzie dostępny dla użytkowników.
Przerwa w dostępie do Profilu Zaufanego będzie trwała od od godziny 20.00 w piątek, do godziny 16:00 w sobotę. W tym czasie profil nie będzie dostępny dla użytkowników. Unsplash/ Jonas Leupe
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o przerwie w dostępie do Profilu Zaufanego. Nieaktywna będzie także usługa składania podpisu zaufanego. – Osoby, które planowały załatwianie online spraw urzędowych powinny uwzględnić przerwę w dostępie do usługi Profilu Zaufanego – podkreśla resort. Sprawdź ile potrwa przerwa w dostępie do usług.

Spis treści

Brak dostępu do Profilu Zaufanego. Ile potrwa?

Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, „z powodu prac serwisowych Profil Zaufany będzie niedostępny od piątku 19 stycznia (od 20.00) do soboty 20 stycznia (do 16.00)". Resort dodał, że w tym czasie nie będzie możliwości zalogowania się do usług internetowych poprzez Profil Zaufany, jak również niedostępna będzie usługa składania podpisu zaufanego.

– Osoby, które planowały w tych dniach załatwianie online spraw urzędowych powinny uwzględnić przerwę w dostępie do usługi Profilu Zaufanego – podkreślono.

Niedostępne będzie również:

  • logowanie do systemów państwowych przy użyciu aplikacji mObywatel;
  • logowanie poprzez e-Dowód (nie będzie dostępna aplikacja eDO App),
  • logowanie do systemów państwowych do systemów państwowych poprzez uwierzytelnianie w bankowości internetowej.

Wobec tego nie będzie można realizować poszczególnych spraw urzędowych, takich jak:

  • logowanie się do Internetowego Konta Pacjenta
  • korzystanie z usługi mObywatel;
  • składanie wniosków, w tym o 800 plus i wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego
  • zgłoszenie narodzin dziecka,
  • pobranie odpisu aktu stanu cywilnego, małżeństwa, zgonu
  • zgłoszeniu zgubienia lub zniszczenia dowodu osobistego
  • zarejestrowaniu działalności gospodarczej.

Celem prowadzonych zmian jest, jak wyjaśniono, „podniesienie stabilności i niezawodności systemów".

Co to jest Profil Zaufany?

Profil zaufany to środek identyfikacji elektronicznej, dzięki któremu obywatele mogą potwierdzić swoją tożsamość w Internecie oraz podpisać dokument podpisem elektronicznym. Profil zaufany umożliwia elektroniczne podpisywanie dokumentów. Dzięki temu można złożyć np.: podanie, wniosek, odwołanie czy skargę bez konieczności drukowania dokumentu, jego ręcznego podpisywania i skanowania. Podpis elektroniczny ma taką samą wagę jak podpis odręczny.

To narzędzie doskonale sprawdza się w załatwianiu spraw poprzez systemy administracji publicznej, takie jak Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – mówi Radosław Maćkiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki, cytowany w komunikacie.

Jak założyć Profil Zaufany?

Profil Zaufany można założyć i potwierdzić online, przy pomocy zewnętrznego dostawcy tożsamości, np. banku. Należy wypełnić formularz o założenie Profilu Zaufanego w systemie bankowości elektronicznej banku. Następnie potwierdzić operację bankowym kodem autoryzacyjnym. W rezultacie na adres mailowy użytkownik otrzyma potwierdzenie założenia konta.

Można także potwierdzić swoją tożsamość w punktach potwierdzających, np. urzędach i niektórych bankach. Wniosek o założenie Profilu Zaufanego można automatycznie wysyłać przez Internet, podczas rejestracji konta.

Jednak swoje dane należy potwierdzić osobiście w wybranym punkcie potwierdzającym (również za granicą). Pracownik punktu potwierdzającego poprosi o okazanie dokumentu tożsamości, następnie wydrukuje złożony przez wniosek i poprosi o jego podpisanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Profil Zaufany nie działa? Nie skorzystasz także z podpisu zaufanego. Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia. Ile potrwa przerwa? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki