MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Problem z wysokim ciśnieniem? Jedz i rób to, aby je obniżyć! Najlepsze domowe sposoby. Zobacz porady

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Badasz ciśnienie dzisiaj i zastanawiasz się, czy jest odpowiednie? W takim przypadku warto wiedzieć, jakie jest ogólne prawidłowe ciśnienie krwi. Wskazuje się tu na wartość 120/80 mmHg, choć należy pamiętać o tym, że jest to wartość uśredniona. W praktyce bowiem wiele czynników modyfikuje nasze normy. Zmienia się to wraz z wiekiem oraz stopniem aktywności fizycznej. Niskie ciśnienie jest naturalne w przypadku sportowców - dlatego też nie powinni się oni niepokoić obniżonym ciśnieniem krwi. Co do zasady uznaje się jednocześnie, że nawet nieco wyższe ciśnienie jest w normie - obecnie za ciśnienie wysokie prawidłowe klasyfikuje się wartości do 139/89 mmHg. Z kolei puls spoczynkowy powinien wynosić 70-75 uderzeń na minutę.Zobacz także:Chcesz żyć ponad 100 lat? Ta lista Ci w tym pomoże!Bomba przeciwutleniaczowa. Odmładza nawet o 10 lat!
Badasz ciśnienie dzisiaj i zastanawiasz się, czy jest odpowiednie? W takim przypadku warto wiedzieć, jakie jest ogólne prawidłowe ciśnienie krwi. Wskazuje się tu na wartość 120/80 mmHg, choć należy pamiętać o tym, że jest to wartość uśredniona. W praktyce bowiem wiele czynników modyfikuje nasze normy. Zmienia się to wraz z wiekiem oraz stopniem aktywności fizycznej. Niskie ciśnienie jest naturalne w przypadku sportowców - dlatego też nie powinni się oni niepokoić obniżonym ciśnieniem krwi. Co do zasady uznaje się jednocześnie, że nawet nieco wyższe ciśnienie jest w normie - obecnie za ciśnienie wysokie prawidłowe klasyfikuje się wartości do 139/89 mmHg. Z kolei puls spoczynkowy powinien wynosić 70-75 uderzeń na minutę.Zobacz także:Chcesz żyć ponad 100 lat? Ta lista Ci w tym pomoże!Bomba przeciwutleniaczowa. Odmładza nawet o 10 lat! Pixabay
Problem nadciśnienia tętniczego jest powszechny, a jednocześnie nie zawsze wymaga od nas sięgania po medykamenty. Jednak wysokie ciśnienie może być poważnym problemem, podobnie jak zbyt niskie ciśnienie. A jakie jest idealne? Jakimi domowymi sposobami możemy poradzić sobie z tym problemem?

Spis treści

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Ciśnienie krwi - czym jest?

Zacznijmy w ogóle od wyjaśnienia, czym jest ciśnienie krwi. Z zasady termin ten odnosi się do siły, z jaką krew napiera na tętnice podczas przepływania przez nie. Ogólnie inaczej mierzy się ciśnienie w zależności od wielkości naczyń i od tego, czy jest faza skurczowa, czy rozkurczowa.

Polecamy

Prawidłowe ciśnienie krwi i puls

Badasz ciśnienie dzisiaj i zastanawiasz się, czy jest odpowiednie? W takim przypadku warto wiedzieć, jakie jest ogólne prawidłowe ciśnienie krwi. Wskazuje się tu na wartość 120/80 mmHg, choć należy pamiętać o tym, że jest to wartość uśredniona. W praktyce bowiem wiele czynników modyfikuje nasze normy. Zmienia się to wraz z wiekiem oraz stopniem aktywności fizycznej. Niskie ciśnienie jest naturalne w przypadku sportowców - dlatego też nie powinni się oni niepokoić obniżonym ciśnieniem krwi. Co do zasady uznaje się jednocześnie, że nawet nieco wyższe ciśnienie jest w normie - obecnie za ciśnienie wysokie prawidłowe klasyfikuje się wartości do 139/89 mmHg. Z kolei puls spoczynkowy powinien wynosić 70-75 uderzeń na minutę.

Polecamy

Zbyt wysokie ciśnienie - niebezpieczeństwo?

Problem wyższego ciśnienia jest poważny, ponieważ zwiększa się wtedy ryzyko wylewu, zawału serca, a także wystąpienia chorób nerek. Jakie ciśnienie jest niebezpieczne? Szacuje się, że trudności rozpoczynają się już od ciśnienia wynoszącego 140/90 mmHg. Zbyt wysokie ciśnienie powoduje m.in. zmiany w naczyniach krwionośnych czy budowy serca. Wysokie ciśnienie może również przyczyniać się do degeneracji układu nerwowego, a także zaburzenia funkcji poznawczych. W efekcie może nawet dojść do powstawania zaburzeń psychicznych.

Masz wysokie ciśnienie? Te produkty skutecznie je obniżą!

Błyskawiczne obniżenie ciśnienia krwi

Istnieje kilka sposobów na to, aby szybko obniżyć ciśnienie krwi. Jeśli nie chcemy przyjmować leków i stosować innych metod, wystarczy, że zastosujemy doraźne, błyskawiczne metody. Jak zbić ciśnienie szybko? Wystarczy:

  • położyć się, gdyż ta pozycja w sposób naturalny redukuje ciśnienie krwi;
  • uchylić okno - świeże powietrze może wyraźnie pomóc;
  • zrelaksować się - starając się uspokoić oddech;
  • wypić szklankę wody z dodatkiem cytryny.

Polecamy

Co jeść, aby obniżyć ciśnienie krwi?

Podstawą walki ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Co obniża ciśnienie? Warto zadbać o produkty mające wiele witamin A, C oraz E, a także produktów niskobiałkowych, mających wiele składników mineralnych. Warto ograniczyć spożycie soli i sodu, a także zadbać o spożycie produktów zawierających dużo potasu. Są to: otręby pszenne, brukselka, natka pietruszki, groch, banany, czarne porzeczki i wiele innych. Dobrze jest również zadbać o dostarczanie organizmowi magnezu.

Polecamy

Gorzka czekolada w regulowaniu ciśnienia krwi

Jedzenie gorzkiej czekolady faktycznie może wspomóc rozluźnianie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi. Trzeba sięgać po czekoladę z zawartością kakao co najmniej 70%. Jednocześnie należy jeść codziennie 60 g takiej czekolady. Istotne jest jednak to, aby czekolada gorzka nie była główną metodą obniżania ciśnienia krwi!

Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków?

Wśród praktycznych rozwiązań wspomagających obniżenie ciśnienia krwi warto również zadbać o ograniczenie używek, zwłaszcza picia alkoholu, palenia papierosów oraz spożywania kawy. Dobrym pomysłem jest również zredukowanie masy ciała. Warto pamiętać o spacerach trwających co najmniej 30 minut dziennie (przynajmniej na początku) tak, aby lepiej dostarczać ciału tlen. Również powinniśmy ograniczyć nadgodziny w pracy, ponieważ przemęczenie i stres (a także trudność w utrzymaniu zdrowego trybu życia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Problem z wysokim ciśnieniem? Jedz i rób to, aby je obniżyć! Najlepsze domowe sposoby. Zobacz porady - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki