Premie dla młodych rolników - zmiany w naborze 2018. Kto może liczyć na pieniądze [nowe zasady]

AGW
pixabay.com
Udostępnij:
Najprawdopodobniej wiosną 2018 gospodarze będą mogli składać wnioski o przyznanie im premii dla młodych rolników z PROW 2014-2020. Liczy się wiek, wykształcenie i czas, kiedy zaczęło się urządzać gospodarstwo. Do wzięcia jest 100 tys. zł.

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi od początku roku zapowiada zmiany w tegorocznym naborze w premiach dla młodych rolników. Nie ma jeszcze rozporządzenia w tej sprawie, ale serwis www.prow2014-2020.pl przekazał na podstawie informacji z resortu porcję wiedzy o zasadach 2018.

Przed złożeniem wniosku o premię dla młodego rolnika dłuższy będzie okres, kiedy można prowadzić działalność rolniczą. "Do tej pory było to 18 miesięcy. Po nowelizacji termin wydłuży się do 24 miesięcy". Kolejna zmiana to zastąpienie pojęcia „urządzanie gospodarstwa” terminem „rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie”.

Przeczytaj też: Zazielenienie 2018 z ułatwieniem. Rolnicy będą mogli prowadzić mniej upraw w ramach dywersyfikacji

W zapowiedziach czytamy również, że "uelastyczni się podejście do sposobu definiowania daty rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie".

Łagodniejszy ma być także system sankcji. "Dodatkowo ma zostać przebudowany system wyboru operacji oraz obniżona minimalna ilość punktów z 12 do 8". Podwyższony zostanie pułap procentowy z 10 do 30% dopuszczalnego progu zmian w zakresie skali produkcji, które nie będzie wymagało zgody ARiMR na zmianę biznesplanu.

Wkrótce więcej informacji na temat premii dla młodych rolników w 2018 roku.

_______________________________________
Młody rolnik uprawniony do premii to ten, który ma nie więcej niż 40 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe (można je uzupełnić w ciągu 3 lat). Kolejne wymogi wielkość ekonomiczna gospodarstwa (SO) nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro.

Przypominamy, że premia w wysokości 100 tys. złotych jest wypłacana w 2 ratach:

I – w wysokości 80% – po spełnieniu przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem których została wydana ww. decyzja;
II – w wysokości 20% – po realizacji biznesplanu.

Źródło: prow2014-2020.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Premie dla młodych rolników - zmiany w naborze 2018. Kto może liczyć na pieniądze [nowe zasady] - Gazeta Pomorska

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolina
Mam pytanie może nie dokładnie związane z młodym rolnikiem
Mój brat od 2018 r jest w programie młody rolnik czy może przepisać jedna działke siostrze na budowę domu?
Czy poniesie jakieś j konsekwencje że przepisze działkę a jemu zmniejsza się h?
m
milicja

:excl:  - BackSwap (Win32/BackSwap.A). Jego działanie polega na stałym monitorowaniu zachowania użytkownika w przeglądarce internetowej. W momencie, gdy BackSwap wykryje, że ofiara otwiera stronę swojego banku, sprawdza, czy znajduje się na zdefiniowanej przez cyberprzestępców liście celów. Jeśli tak jest, dokonuje wszczepienia złośliwego skryptu (albo do konsoli w przeglądarce, albo bezpośrednio do paska adresowego widocznego w oknie przeglądarki). Kiedy klient banku wykonuje przelew na kwotę większą niż 10 tysięcy złotych, skrypt niezauważalnie podmienia numer konta i pieniądze trafiają bezpośrednio do cyberprzestępcy - B)

 

A
Adam
Witam czy jak mam dzierżawę na 10 lat ziemi o powieszchni 12.80ha i od niedawna zaczęłem działalność gospodarczo to należy mi się premia dla młodego rolnika
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie