MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy kierowcy niepotrzebne. Policjanci nie zażądają dokumentu do kontroli. Jest nowy projekt przepisów [12. 6. 2019 r.]

TK
Zgodnie z projektem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym prawo jazdy nie będzie dokumentem, który kierowcy będą musieli przy sobie posiadać.
Zgodnie z projektem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym prawo jazdy nie będzie dokumentem, który kierowcy będą musieli przy sobie posiadać. Wojciech Gadomski
Prawo jazdy nie będzie obowiązkowe, aby zasiąść za kierownicą i prowadzić samochód po publicznych drogach. Policjanci już wydali zgodę na nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego, które mają się znaleźć w nowym rozporządzeniu o prawie drogowym. Obecnie, gdy policjanci zatrzymają nas do rutynowej kontroli drogowej, żądają prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Ale to się zmieni. To kolejne ułatwienie dla kierowców - zwłaszcza zapominalskich. Policjanci nie będą już prosili o te dokumenty. Rząd chce przychylniej spojrzeć na kierowców i ułatwić im życie. W jaki sposób posiadaczom prawa jazdy ma być lżej? Opublikowany został projekt nowych przepisów, w świetle których kierowcy prawo jazdy będą mogli zostawić w domu. Ma być również łatwiej, jeśli chodzi o dowód rejestracyjny, w chwili, gdy skończą się w nim pieczątki. Przeczytaj od kiedy posiadacze prawa jazdy mogą liczyć na takie ułatwienia.

Prawo jazdy niepotrzebne do prowadzenia kierowcom

Ministerstwo Infrastruktury chce ułatwić życie posiadaczom prawa jazdy. W jaki sposób? Przypomnijmy, że dokładnie od 1 października 2018 kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego. Teraz ma tak stać się również z prawem jazdy.

Zgodnie z projektem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym prawo jazdy nie będzie dokumentem, który kierowcy będą musieli przy sobie posiadać.

Co w chwili, gdy policja zatrzyma osobę, która zostawiła prawo jazdy w domu?

 • zweryfikuje dane z dowodu osobistego,
 • sprawdzi, czy kierowca rzeczywiście ma uprawnienia.

Zobaczcie koniecznie

Jak informuje serwis autokult.pl policja również będzie miała prawo do "zatrzymania dokumentu" na trzy miesiące, mimo tego, że w fizycznej wersji, kierowca go nie będzie miał. Dotyczy to sytuacji:

 • przekroczenia prędkości w terenie zabudowany o ponad 50 km/h,
 • przewożenia większej ilości osób w samochodzie niż przewiduje dowód rejestracyjny.

Ewentualne sankcje nałożone na kierowcę będzie można sprawdzić na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Kierowców. Brak fizycznego dokumentu również ma zaoszczędzić czasu na wizyty w urzędach.

W życiu kierowcy może przydarzyć się taka sytuacja, że do końca nie wie jak się zachować. Czy koniecznie zatrzymać auto przed zieloną strzałką? Co z wyprzedzaniem w przypadku podwójnej linii ciągłej? Na te pytania odpowiada Komenda Miejska Policji w Katowicach.Zobacz pytania i odpowiedzi na kolejnych zdjęciach >>>

5 sytuacji na drogach, które wzbudzają wątpliwości. Oto sytu...

Zapełniony dowód rejestracyjny? Nie będzie obowiązku wymiany

Obecnie wymiana dowodu rejestracyjnego wraz z końcem miejsca na pieczątki potwierdzające aktualne badania techniczne to obowiązek. Wiąże się to z kosztem 71,50 złotych.

Ma to jednak się zakończyć, gdyż te dane dostępne są w Centralnej Ewidencji Pojazdów, do których dostęp ma policja.

Zmiany, które ułatwią życie posiadającym prawo jazdy

Zmiany dla kierowców, które szykuje resort infrastruktury to także ułatwienia przy rejestracji. Wśród nich znajdują się:

 1. brak obowiązku posiadania nalepki kontrolnej,
 2. rezygnacja z karty pojazdu,
 3. możliwość jeżdżenia na tablicach rejestracyjnych samochodu, których używał poprzedni właściciel.

Nie przegapcie

Przypomnijmy, że wydanie karty pojazdu to wydatek rzędu 75,50 zł, a tablice rejestracyjne to koszt:

 • 80 zł - dla samochodu,
 • 40 zł - dla motocykla.

Nowe przepisy dla kierowców. Kiedy wejdą w życie?
Udogodnienia dla kierowców nie wejdą w życie zbyt szybko. Pierwszym krokiem są uzgodnienia między resortami. Zapisy mają szansę wejść w życie po trzech miesiącach od jej opublikowania - informuje portal autoswiat.pl.

Zgodnie z raportem przygotowanym przed ekspertów z firmy Yanosik, prezentujemy polskie drogi z największą liczbą fotoradarów. Które województwa biją rekordy? Gdzie należy zdjąć nogę z gazu? Sprawdźcie. Raport: "Polskie drogi w gąszczu fotoradarów", źródło: system Yanosik. Poznaj te drogi - kliknij w galerię.

Na tych drogach jest najwięcej fotoradarów - nawet co 13 kil...

Wyjątkiem jest obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy. W tym wypadku muszą upłynąć trzy miesiące od opubkilowania komunikatu:

 • przez ministra cyfryzacji w dzienniku urzędowym,
 • na stronie BIP-u Ministerstwa Cyfryzacji.

Jakie auta kupują Polacy?

Co zmienia Konstytucja Biznesu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki