MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawa zwierząt. Byk i krowa mają prawo do konkretnych standardów podróży, nawet jeśli jadą do rzeźni. Zasady transportu bydła

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Konstrukcja i stan samochodu powinny zabezpieczać przed ucieczką lub wypadnięciem zwierząt oraz zapewnić wytrzymanie nacisku, związanego z ruchem zwierząt podczas transportu.
Konstrukcja i stan samochodu powinny zabezpieczać przed ucieczką lub wypadnięciem zwierząt oraz zapewnić wytrzymanie nacisku, związanego z ruchem zwierząt podczas transportu. pixabay.com
O prawach zwierząt najczęściej robi się głośno, gdy na światło dzienne wychodzą nieprawidłowości. Tym razem przypominamy o nich na przykładzie bydła z okazji Dnia Praw Zwierząt. Transport zwierząt jest możliwy i konieczny, jednak pod pewnymi konkretnymi warunkami. Niedopuszczalne jest bicie czy ranienie zwierzęcia, celowe zadawanie bólu. Wytyczne i broszury ze wskazaniami publikuje zarówno Główny Inspektorat Weterynarii, jak i Państwowa Inspekcja Pracy. Odpowiednie warunki musi zapewniać sam samochód do transportu, jak i kolejne etapy – załadunku, przewozu i rozładunku zwierząt.

Spis treści

Załadunek bydła do transportu

Wytyczne są nieco inne dla bydła mięsnego, krów mlecznych czy cieląt. Od ich wielkości zależy na przykład powierzchnia, jaką powinny mieć w samochodzie czy kąt nachylenia rampy podczas załadunku/rozładunku.

Zalecenia Komisji Europejskiej mówią między innymi o tym, by kierowca albo pomocnik dopasowali rampę załadunkową do poziomu podłoża. Unikaj przerw i minimalizuj nachylenie (max. 36% lub 20° dla cieląt, max. 50% lub 26° dla dorosłych osobników).

Jeśli nie ma rampy do załadunku, zorganizuj zakrzywiony lub ustawiony pod kątem korytarz (mocne ścianki, wysokość dla dorosłych osobników 1,7 m) przy pojeździe. Ułóż słomę w strefie załadunku, by uniknąć poślizgu i zapobiec powstawaniu odblasków.

Załadunek bydła, wskazania Państwowej Inspekcji Pracy:

 • Pozwól zwierzętom poruszać się w ich naturalnym tempie chodu.
 • Przemieszczaj bydło w grupach.
 • Ogranicz hałas, by zminimalizować stres.
 • Cielęta ładuj pojedynczo.
 • Pamiętaj o specyfice widzenia u bydła: ustaw się przy tylnej połowie ciała zwierzęcia, by zachęcić je do pójścia naprzód.

Co robić, gdy bydło staje i nie chce ruszyć?

 • Ogranicz hałas. Unikaj krzyków, na które bydło jest bardzo wrażliwe.
 • Pozwól zwierzętom się uspokoić i sprawdź, czy nadają się do transportu.
 • Używaj metod pasywnych do zachęcenia zwierząt do ruchu (np. przez łagodną zachętę drewnianym lub plastikowym kijem).
 • Stymuluj zwierzę do ruchu gwizdem lub mową. Nigdy nie bij zwierząt!
 • Unikaj stosowania poganiaczy elektrycznych.

Podróż krów, byków i cielaków ma swoje zasady

Sama podróż powinna odbywać się możliwie jak najkrócej, by nie narażać zwierząt na dodatkowy stres. Kierowca powinien zabezpieczyć wszystkie drzwi i zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo. Płynna jazda może zapobiec kontuzjom zwierząt.

Ważna jest właściwa temperatura i wentylacja. PIP podaje, że temperatura wewnątrz pojazdu powinna wynosić od 5°C do 30°C.

W przypadku każdego rodzaju zwierząt obowiązują nieco inne normy gęstości załadunku. Gęstość ta ustalana jest w zależności od długości trasy, kondycji zwierząt, ich wagi, wielkości oraz aktualnych warunków meteorologicznych.
W przypadku przeładowania pojazdu, podczas kontroli, właściwe służby mogą nakazać zawrócenie ładunku na miejsce załadunku, bądź też wyładowanie nadmiaru zwierząt. Dlatego też zarówno z tego względu, jak i dla dobra samych zwierząt, należy skrupulatnie stosować się do ustalonej gęstości załadunku.

 • Kontroluj temperaturę i reguluj wentylację!
 • Odpowiednio karm i pój zwierzęta!
 • Jeśli są osłony wentylacyjne/boczne, otwieraj je!
 • Zwierzęta podczas odpoczynku i podróży nie powinny przebywać w temperaturze powyżej 30°C!
 • Temperatura podczas odpoczynku i podróży nie powinna być niższa niż 5°C!

Rozładunek bydła po podróży

 • Używaj maksymalnej szerokości korytarza do rozładunku grup bydła, dostosowując ich liczebność do wielkości bydła w miejscu przybycia.
 • Zachowuj się cicho i traktuj bydło spokojnie.
 • Zezwól, by bydło poruszało się z naturalną prędkością, w przeciwnym razie zwierzęta mogą stracić równowagę, poślizgnąć się i upaść.
 • Jeśli krowa jest w złym stanie po przyjeździe, poinformuj o tym lekarza weterynarii w ubojni.
 • Po rozładunku samochód musi być oczyszczony i zdezynfekowany.

Samochód do transportu bydła musi spełniać warunki

Obowiązujące przepisy prawne mają zapewniać dobrostan przewożonym zwierzętom oraz zawierają wymogi związane z zasadami prawidłowego postępowania m.in. z bydłem, odnoszą się do konstrukcji pojazdu. Istnieją odrębne wymagania techniczne dla pojazdów przewożących zwierzęta do i powyżej 8 godzin.

 • Zwierzęta powinny mieć zapewnione łatwe wejście i zejście z danego pojazdu.
 • Zlecenia transportowe powinny być realizowane pojazdami, które umożliwią utrzymanie czystości oraz ochronią zwierzęta przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
 • Samochód do przewozu zwierząt musi być wyposażony w sprawny i wydajny system wentylacyjny. Musi być używany zarówno podczas transportu, jak i w czasie postoju.
 • Konieczne jest, aby podłoga pojazdu, którym realizowany jest transport zwierząt, była pokryta antypoślizgową powłoką, a także ściółką, która pozwoli na odprowadzanie odchodów.
 • Nie mogą występować elementy konstrukcyjne, które spowodowałyby urazy lub zranienia zwierząt.

ZABRANIA SIĘ! Transportu zwierząt w okresie okołoporodowym oraz młodych zwierząt oddzielonych od matek, niezdolnych do przyjmowania stałych pokarmów. Przeładunku zwierząt bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Przestrzeń ponad głowami zwierząt powinna być wystarczająca do przyjęcia właściwej pozycji. W przypadku bydła zaleca się, aby wysokość przedziału wynosiła przynajmniej 20 cm powyżej poziomu głowy zwierzęcia, stojącego w nieskrępowanej pozycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Prawa zwierząt. Byk i krowa mają prawo do konkretnych standardów podróży, nawet jeśli jadą do rzeźni. Zasady transportu bydła - Strefa Agro

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki