MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powołanie do wojska 2023. Rezerwa wezwie żołnierzy na ćwiczenia. Kto je otrzyma? Niektórzy będą mieli dobę, by stawić się w jednostce

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc DZ
Wezwanie do wojska 2023. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy. W dokumencie zaznaczono kto i na jaki czas będzie mógł zostać wezwany na ćwiczenia wojskowe. W niektórych przypadkach rezerwiści będą mogli otrzymać powołanie na dobę przed planowanym stawiennictwem.

Wojsko wezwie rezerwistów

Projekt rozporządzenia, który opublikował resort obrony narodowej, określa okres trwania ćwiczeń wojskowych żołnierzy rezerwy, termin rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych rodzajów ćwiczeń.

- Projekt ten wychodzi naprzeciw bieżącym potrzebom w zakresie powoływania na ćwiczenia wojskowe żołnierzy pasywnej rezerwy. [...] Ćwiczenia wojskowe mają na celu podtrzymanie i doskonalenie umiejętności żołnierzy pasywnej rezerwy m.in. przez wykonywanie zadań na stanowiskach służbowych wynikających z nadanych przydziałów mobilizacyjnych, uczestnictwo w kursach i innych formach szkolenia - czytamy w projekcie rozporządzenia.

Jak wynika z dokumentu, poszczególne rodzaje ćwiczeń wojskowych będą odbywały się w terminach, które zostaną określone przez dowódców jednostek wojskowych w rocznych planach powołania.

Sprawdź czy możesz otrzymać powołanie do wojska.

Kto będzie mógł zostać powołany na ćwiczenia wojskowe?

Zgodnie z projektem rozporządzenia, długość ćwiczeń oraz tryb powołania będzie zależna od kilku czynników. Uwzględniono przy tym wiek lub posiadane kwalifikacje rezerwistów oraz konieczność zapewnienia efektywnego prowadzenia ćwiczeń. Żołnierze rezerwy będą powoływani na ćwiczenia, które będą trwały od 1 do nawet 16 dni.

W ćwiczeniach będą mogli brać również udział ci rezerwiści, którzy dobrowolnie będą chcieli do nich przystąpić. W większości przypadków, będzie to jednak zależało od decyzji Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Zobacz w galerii, kto będzie musiał stawić się na ćwiczeniach wojskowych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki