Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat ostrowski. Ranking najlepszych producentów mleka. W najlepszej oborze przeciętna krowa daje ponad 12,5 tys. kg mleka rocznie

Mieczysław Bubrzycki
Zobacz, w których gospodarstwach mają najbardziej wydajne krowy

4 marca w Zarębach Kościelnych odbyło się - jak co roku - spotkanie podsumowujące wyniki producentów mleka z powiatu ostrowskiego, zrzeszonych w Mazowieckim Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Producenci spotykają się nie tylko po to, aby poznać wyniki rankingu, ale także aby dowiedzieć się, co nowego słychać na rynku mleka.

W powiecie ostrowskim jest prawie 300 producentów mleka, którzy zdecydowali się na stałą ocenę zootechników z Regionu Oceny Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w podwarszawskim Parzniewie. Z roku na rok rośnie liczba krów-rekordzistek. Po raz drugi cała dziesiątka najlepszych hodowców może pochwalić się średnią wydajnością ponad 10 tys. kg od krowy.

Uczestnicy takich spotkań producentów z mlecznej ekstraklasy zawsze najbardziej czekają na podsumowania wykonane przez Region Oceny w Parzniewie. O miejscu w rankingu decyduje przede wszystkim przeciętna roczna wydajność krowy.

Do rankingu powiatowego jest coraz trudniej się dostać. Już po raz drugi we wszystkich dziesięciu oborach w czołówce przeciętna wydajność krowy przekroczyła 10 tys. kg.

W powiatowym rankingu za 2018 rok po raz kolejny (z roczną przerwą w 2016 roku) prowadzi ta sama osoba, ale w dziesiątce są aż cztery nowe gospodarstwa (w porównaniu z podsumowaniem sprzed roku).

Pierwsze miejsce – jak przed rokiem - ma Aniela Świerżyńska ze wsi Nienałty – Szymany w gm. Zaręby Kościelne. Zajęła też ósme miejsce w rankingu mazowieckim. Liderka miała średnio w oborze w ubiegłym roku 76,5 krów, a przeciętna krowa wyprodukowała 12.573 kg mleka rocznie (o 551 kg więcej niż przed rokiem!).

Drugie miejsce zajął Adam Modzelewski z Sulęcina Szlacheckiego w gm. Stary Lubotyń (przed rokiem był trzeci). Miał w oborze 123 krowy (o 18 więcej niż przed rokiem), przeciętna wydajność to 11.883 kg (prawie tyle samo, co przed rokiem).

Trzeci w rankingu jest Krzysztof Godlewski ze wsi Kuleszki – Nienałty w gm. Andrzejewo (przed rokiem był ósmy). Miał w oborze 34 krowy (o 3 więcej), a przeciętna ich wydajność - 11.184 kg (o 851 kg więcej).

Czwarte miejsce zajął Czesław Rutkowski z Rogowa – Folwarku w gm. Stary Lubotyń (przed rokiem też był czwarty– średnio w oborze ma 56 krów (o 2 więcej), a przeciętna wydajność to 10.811 kg (o 141 kg mniej).

Piąty na liście jest Wojciech Kempisty w Zaręb Leśnych (przed rokiem był drugi), który bardzo zwiększył hodowlę (z 46 do 84 krów), ale średnia wydajność jest wyraźnie niższa niż przed rokiem – 10.747 kg (o 1108 kg mniej).

Szósty jest Mirosław Piotrowski z Jasienicy w gm. Ostrów Mazowiecka (rok temu zajął piąte miejsce). Ma w oborze 75 krów (o 5 więcej), a średnia wydajność od jednej wyniosła 10.610 kg (o 80 kg mniej).

Kolejne miejsca zajęli producenci, których przed rokiem nie było w pierwszej dziesiątce:
7. Krystyna Borkowska z Kalinowa (gm. Ostrów Mazowiecka) – 10.603 kg (73 krowy).
8. Antoni Zysik z Andrzejewa – Kolonii – 10.511 kg (71 krów).
9. Cyprian Oktawian Kozłowski z Drewnowa – Lipskich (gm. Boguty – Pianki) -
10.346 kg (38 krów).
10. Rafał Jamiołkowski z Michałowa – Wróbli (gm. Boguty – Pianki) – 10.324 kg (46 krów).

Nagrody dla 10 najlepszych producentów mleka wręczył Adam Brzózka – naczelnik wydziału środowiska, geologii i leśnictwa Starostwa Powiatowego. Także wójtowe niektórych gmin nagrodzili najlepszych producentów ze swojego terenu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki