Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat ostrowski: Ptaki znikają z pól. Dlaczego?

archiwum
Gospodarzem konferencji był wicestarosta Jerzy Bauer
Gospodarzem konferencji był wicestarosta Jerzy Bauer archiwum
Na polach i łąkach jest coraz mniej ptaków. Wyginięcie grozi błotniakowi łąkowemu i kulikowi wielkiemu

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się konferencja "Błotniak łąkowy i kulik wielki - jak rozpoznawać i chronić klejnoty mazowieckiej ornitofauny?". Lęgi tych ptaków odbywają się na terenach rolniczych, przede wszystkich na łąkach. Jeszcze niedawno błotniaka i kulika bez problemu można było zobaczyć na mazowieckich łąkach, w ostatnich latach ich liczba dramatycznie spada. Trzeba więc je chronić.

Konferencja skierowana była do nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, uczniów (których na spotkaniu było najwięcej), pracowników samorządów gminnych oraz zainteresowanych rolników. Wicestarosta Jerzy Bauer powitał wszystkich i powiedział, że organizatorem konferencji jest Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim, działające w Starostwie Powiatowym. Temat konferencji wydaje się niszowy, ale jest to ważna sprawa z powodu licznych przypadków niszczenia lęgów błotniaka łąkowego podczas żniw oraz lęgów kulika wielkiego podczas sianokosów.

O problemie mówili szczegółowo Dominik Krupinski i Mirosław Rzężała z Towarzystwa Przyrodniczego Bocian. Towarzystwo Bocian prowadzi na szeroką skalę działania, zmierzające do zwiększenia liczebności obu gatunków. Uczestnicy konferencji też mogą przyczynić się do ochrony tych gatunków (także innych), jeśli dokonają zgłoszenia o miejscu ich występowania na specjalnych formularzach na stronie internetowej TP Bocian.

Więcej przeczytasz w najbliższym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki