MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy wrócili z nagrodami z Konkursu UE dla Młodych Naukowców! Wśród laureatów matematyk i biolożka. Skąd pochodzą naukowcy?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
Młodzi naukowcy z Polski nagrodzeni w Lejdzie.
Młodzi naukowcy z Polski nagrodzeni w Lejdzie. Z zasobów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci/KE/EUCYS 2022
Międzynarodowe finały unijnego Konkursu dla Młodych Naukowców EUCYS (ang. European Union Contest for Young Scientists) dobiegły końca. Polscy młodzi naukowcy wracają z Holandii z dwoma nagrodami! Matematyk Bartłomiej Bychawski zdobył jedną z trzecich nagród głównych, wartych po 3500 euro. Natomiast biolożka Gabriela Szczepanik otrzymała nagrodę specjalną w postaci udziału w International Swiss Talent Forum. Skąd pochodzą nasi finaliści?

Międzynarodowy konkurs EUCYS z Polakami w finale

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS) organizowany jest przez Komisję Europejską. Polska edycja tworzona jest od 1994 r. przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Młodym Polakom na finałach międzynarodowych idzie bardzo dobrze — w rankingu zdobywców nagród zajmują wysoką pozycję. Finały konkursu odbyły się w Lejdzie, w Holandii.

Nagroda główna o wartości 3500 euro w rękach polskiego matematyka

Matematyk Bartłomiej Bychawski zdobył jedną z trzecich nagród głównych, wartych po 3500 euro. Pochodzi z Mrozów, jest absolwentem Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej, od października rozpocznie studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swojej pracy zajmuje się grupą rozmaitości trójwymiarowej, dokładniej grupą dopełnienia węzła trójlistnika.

Natomiast biolożka Gabriela Szczepanik otrzymała nagrodę specjalną w postaci udziału w International Swiss Talent Forum, autorka pracy „Charakterystyka preferencji penetrowania pożytków przez zapylacze”. Szczepanik pochodzi z Elbląga, jest absolwentką XIV LO im. S. Staszica w Warszawie. Była stypendystką Programu „Zdolni”. Od października rozpoczyna równoległe studia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku lekarskim oraz na Uniwersytecie Warszawskim (na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych) na kierunku biotechnologia.

- Cieszymy się, że dwa z trzech Polskich projektów zostały nagrodzone. To potwierdza talent i wiedzę naszych uczniów. Pokazuje także, że nasz konkurs krajowy jest dobrze organizowany, choć nieporównywalnie mniejszymi środkami niż w innych krajach – podkreślił cytowany w komunikacie prof. Jan Madey z Instytutu Informatyki UW, Narodowy Organizator EUCYS w Polsce i opiekun reprezentacji od 25 lat.

Jak wspomniał prof. Jan Madey, dwa z trzech projektów zostały nagrodzone. Trzeci dotyczył chemii medycznej i był autorstwa naukowiec z Wadowic. O wszystkich projektach więcej przeczytasz na stronie Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

W tym roku w EUCYS oceniano 86 projektów z 33 krajów, które są wynikiem badań indywidualnych lub prowadzonych w 2- lub 3-osobowych zespołach. Poza Polską nagrody główne trafiły do rąk uczniów z:

  • Irlandii,
  • Austrii,
  • Litwy,
  • Danii,
  • Czech,
  • Bułgarii,
  • Kanady,
  • Słowacji,
  • Grecji,
  • Belgii.

W 2023 r. gospodarzem międzynarodowych finałów EUCYS będzie Bruksela. Zgłoszenie do konkursu jest możliwe do 15 grudnia br.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy wrócili z nagrodami z Konkursu UE dla Młodych Naukowców! Wśród laureatów matematyk i biolożka. Skąd pochodzą naukowcy? - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki