MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy wierzą, że gotówka nigdy nie zniknie z obiegu. Mężczyźni nie wyobrażają sobie życia bez zaskórniaków!

AIP
Maciej Jeziorek / Polska Press
Technologie technologiami, wygoda bankowania i płacenia smartfonem, a ostatnio nawet aplikacjami zainstalowanymi w zegarkach - wszystko to fajnie, ale ani za dziesięć lat, ani za pięćdziesiąt, ani nawet nigdy. Polacy są święcie przekonani, że gotówka nie zniknie bo jest nie do zastąpienia.

W badaniu #finanseprzyszlosci przeprowadzonym przez IBRiS na zlecenie Banku Millennium 38 proc. badanych deklaruje, że w Polsce nigdy nie zniknie gotówka (sądzi tak więcej mężczyzn niż kobiet). 17 proc. twierdzi, że z gotówką pożegna się w ciągu najbliższych 20 lat, a najchętniej wybieranym sposobem płatności pozostaje plastikowa karta płatnicza. Zdaniem badanych w 2028 roku płacenie telefonem będzie popularniejsze niż płacenie gotówką.

Kiedy w Polsce zniknie gotówka? W opinii 38 proc. badanych gotówka w Polsce nie zniknie nigdy, dziesięcioletni okres na wyeliminowanie gotówki uznało za realny 9 proc. pytanych, 17 proc. respondentów uważa, że gotówka zniknie do 2038 roku.

Najczęściej zdania, że gotówka pozostanie z nami na zawsze są najstarsi badani z przedziału wiekowego 50 - 60.

Klienci banków już dziś mają do wyboru różnorodne sposoby płatności. Oprócz gotówki i tradycyjnych kart płatniczych mogą za pośrednictwem aplikacji mobilnej skorzystać z BLIK-a i wirtualnych odpowiedników plastikowych kart płatniczych w technologii HCE (ang. Host Card Emulation). Oznacza to, że mogą płacić telefonem wszędzie tam, gdzie są akceptowane płatności zbliżeniowe.
najchętniej wybieranym sposobem płatności teraz i w perspektywie 10 lat pozostaje plastikowa karta płatnicza – chce nią płacić ponad 50 proc. Polaków, gotówką chce płacić blisko co piąta badana osoba, natomiast za dziesięć lat wybiera ją już tylko 13 proc. respondentów.

Na pytanie „Czym najchętniej płaciłby pan/pani w sklepie za 10 lat” 15,6 proc. odpowiada, że telefonem, a 15,2 proc. że BLIK-iem – oznacza to, że mobilne sposoby płatności będą miały w 2028 roku więcej zwolenników niż płatności gotówkowe.

Przeczytaj koniecznie!

- Wyniki badania pokazują, że psychologiczna bariera przed płaceniem wirtualnymi metodami jest w Polakach wciąż silna. Szybko jednak rośnie liczba zwolenników płatności telefonem – BLIK-iem i wirtualnymi kartami w bankowych aplikacjach mobilnych. Sądzę, że w najbliższym czasie płatności mobilne będą się rozwijać jeszcze szybciej. Sprzyjać temu będzie innowacyjność polskiego sektora bankowego, inicjatywy podejmowane przez rząd, rozwój cyfrowej administracji i digitalizacja kolejnych dziedzin życia. Nawet jeśli gotówka nie zniknie z obiegu, duża część osób wyjmie ją z portfela i przełoży do telefonu – mówi Tomasz Pol, dyrektor Departamentu Marketingu Bankowości Detalicznej w Banku Millennium.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Banku Millennium w dniach 27 listopada – 1 grudnia 2017 r. na reprezentatywnej, 1000-osobowej, ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 18 do 60 lat deklarujących posiadanie konta bankowego. Technika badawcza: CATI.

Przeczytaj koniecznie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy wierzą, że gotówka nigdy nie zniknie z obiegu. Mężczyźni nie wyobrażają sobie życia bez zaskórniaków! - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki