MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy są zadłużeni na miliardy złotych. Wiemy, w jakim rejonie na spłatę długu trzeba pracować najdłużej

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Najdłużej na uwolnienie się od długu pracowaliby mieszkańcy Lubelszczyzny – prawie 5 miesięcy.
Najdłużej na uwolnienie się od długu pracowaliby mieszkańcy Lubelszczyzny – prawie 5 miesięcy. 123RF
Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju wyniosło 5 366 zł netto. Z kolei średnie zadłużenie, przypadające na jednego konsumenta, widniejące w Krajowym Rejestrze Długów, wynosi 19 271 zł. Oznacza to, że statystyczny Polak musiałby pracować na spłatę zaległości 3 miesiące i 18 dni, pod warunkiem, że wszystko przeznaczyłby na spłatę zobowiązań. Jest w Polsce jedno województwo, którego mieszkańcy musieliby pracować zdecydowanie dłużej, niż reszta kraju.

Spis treści

Ponad 45 mld zł. Tyle wynosi zadłużenie Polaków

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że zaległe raty kredytów bankowych i pożyczek, niezapłacone rachunki za czynsz, prąd, gaz, telefon, telewizję czy Internet - wynoszą obecnie 45,4 mld zł. Niesolidnymi płatnikami jest aż 2,3 mln osób.

Inflacja mocno odcisnęła piętno na zdolności konsumentów do spłaty zobowiązań. Początkowo wzrost płac ją przewyższał, ale od sierpnia ubiegłego roku mamy tendencję odwrotną. Jeśli ktoś nie miał oszczędności, a z badań KRD z końca 2021 roku wynika, że wówczas w takiej sytuacji była połowa Polaków, to mógł zacząć tracić płynność finansową. Dotyczy to nie tylko osób spłacających kredyty, których raty zaczęły znacząco rosnąć, ale także tych, których dochody nie były na tyle wysokie, aby sprostać rosnącym cenom towarów i usług – wskazuje Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso.

Najnowsze analizy Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej po pierwszym kwartale 2023 r. wskazują na wzrost upadłości wśród polskich konsumentów.

– W ciągu zaledwie 3 miesięcy bankructwo ogłosiły 5 352 osoby, co odpowiada 1/3 ich liczby w całym 2022 r. Zestawiając pierwszy kwartał ubiegłego roku z obecnym, widoczny jest skok o 55 proc. COIG przewiduje, że obecny rok może być rekordowy i liczba niewypłacalności przekroczy nawet 20 tys. – podano.

Tutaj na spłatę długu pracuje się najdłużej

Zestawiając dane GUS o przeciętnych zarobkach w województwach, które pochodzą z kwietnia, ze średnim zadłużeniem w regionach również z końca kwietnia, dowiemy się, gdzie trzeba najdłużej pracować na spłatę długów. Jednak eksperci KRD podkreślają, że dane GUS o przeciętnych zarobkach w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających 10 i więcej pracowników, jest zawsze wyższe niż średnia pensja w całej gospodarce. W związku z tym, ich zdaniem można przyjąć, że dłużnicy faktycznie spłacaliby swoje zobowiązania dłużej.

Przyjmując, że niesolidni płatnicy przeznaczyliby całe swoje wynagrodzenie na uregulowanie zaległych rachunków, najdłużej musieliby pracować mieszkańcy województwa lubelskiego. Przeciętna pensja wynosi tam 4 431 zł netto, a jedna osoba ma średnio 21 566 zł niezapłaconych zobowiązań. Oznacza to, że potrzebuje aż 4,9 wypłaty, aby uwolnić się od zaległości. W niełatwej sytuacji są także mieszkańcy województw podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego. Wszyscy powinni pracować 4,3 miesiąca, aby wyjść na finansową prostą.

Mieszkańcy Śląska i Małopolski najszybciej poradziliby sobie ze spłatą długów

Mieszkańcy Śląska i Małopolski musieliby pracować na to 3,4 miesiąca. Ślązacy zarabiają przeciętnie 5 544 zł, a ich zaległości, widniejące w KRD, to 18 950 zł. Z kolei konsumenci z województwa małopolskiego otrzymują 5 599 zł, a mają do oddania statystycznie 18 872 zł. Drugie miejsce w tym gronie zajmują mieszkańcy Dolnego Śląska, którzy zarabiają 5 503 zł, a są zadłużeni średnio na 19 512 zł. W ich przypadku wystarczyłoby 3,5 pensji i ich konta byłyby wolne od obciążeń. Pierwszą czwórkę województw, w których konsumenci mogą najszybciej uregulować należności, zamyka Mazowsze.

Biuro podróży nie wywiązało się z umowy? To możesz reklamować!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Polacy są zadłużeni na miliardy złotych. Wiemy, w jakim rejonie na spłatę długu trzeba pracować najdłużej - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki