MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy nadal wierzą w nieruchomości i traktują je jako najważniejszą lokatę. W których miastach można na nich najwięcej zarobić?

OPRAC.:
Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Dla Polaków własne mieszkanie to wciąż najbezpieczniejsza lokata swoich oszczędności. Pokazują to wyraźnie najnowsze wyliczenia, według których aż 44 procent mieszkań zakupionych z rynku wtórnego to transakcje inwestycyjne. Kiedy Polacy mogą spodziewać się oczekiwanego zwrotu w zainwestowaną nieruchomość? Sprawdzamy.

Spis treści

osiedle z nowymi mieszkaniami
Polacy wciąż traktują własne mieszkanie jako lokatę swoich oszczędności. 123RF/fikmik

Inwestycja w mieszkanie – kiedy spodziewać się zwrotu?

Z raportu Finansowy Klimat Polski na zlecenie firmy Tavex wynika, że inwestycja w nieruchomość w dalszym ciągu jawi się nam jako bardzo opłacalny sposób lokowania swojego kapitału. Na pytanie ankietowe brzmiące: „W co według ciebie warto zainwestować?”, aż 53,2 procent ankietowanych wybrało odpowiedź – w nieruchomości. Jak łatwo się domyślić, była to najczęściej wybierana odpowiedź. Zainteresowanie taką formą inwestycji oszczędności, pomimo wciąż niepewnej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych, utrzymuje się na stabilnym, wysokim poziomie. Z danych Metrohouse wynika, że w pierwszym kwartale 2022 roku aż 38 proc. transakcji zrealizowanych z pomocą tej firmy można było zakwalifikować jako inwestycyjne. Dokładnie rok później odsetek ten wzrósł do poziomu 44 proc.

– Nieruchomość to w dalszym ciągu opłacalna inwestycja, choć należy zwrócić uwagę na wydłużony czas z jej zwrotu. Kilkanaście lat temu przy odpowiednich parametrach inwestycja zwracała się w ciągu zaledwie 12 lat, co dziś jest raczej niemożliwe – mówi Patryk Komisarczyk z firmy Reliance Polska.

Przeczytaj: Budowa domu uszczupla kieszenie Polaków. Gdzie szukać oszczędności już na etapie projektu budowalnego?

Wynajem mieszkania – ile możesz zarobić?

Obecna możliwa do uzyskania rentowność w przypadku wynajmu mieszkaniajest zróżnicowana i zależy w dużej mierze od specyfiki danego rynku. Firma Rentier.io szacuje średnią krajową rentowność na 5,5 proc. przy założeniu kupna 50-metrowego lokalu. Warto zaznaczyć, że jeden miesiąc bez najemcy zmniejsza rentowność do 4,9 proc., a sześć miesięcy bez lokatora oznacza spadek netto do 2 proc.

Jeśli chodzi o poszczególne miasta, to przeciętna rentowność wynajmu przedstawia się w ten sposób:

  • Kraków – 5,4 proc.,
  • Gdańsk, Lublin i Poznań – 5,3 proc.,
  • Białystok – 4,6 proc.,
  • Warszawa – 5,6 proc.,
  • Gdynia – 4,8 proc.,
  • Wrocław, Katowice i Rzeszów – 5,9 proc.,
  • Toruń – 5 proc.,
  • Szczecin – 5,8 proc.,
  • Bydgoszcz – 5,4 proc.,
  • Łódź – 6 proc.

Inwestycje w nieruchomości są opłacalne, ale ich rentowność zależy w dużym stopniu od lokalizacji. Wybór miasta może znacznie wpłynąć na potencjalne zyski. Mieszkanie zakupione w dobrze rozwijającym się gospodarczo regionie Polski ma większe szanse na wzrost wartości w przyszłości.

– Dobrze skomunikowane i atrakcyjne pod względem infrastruktury miejsca często są też częściej poszukiwane przez klientów. Najlepsze miasta na inwestycję to z reguły duże aglomeracje. Obserwujemy tam największe nagromadzenie potencjalnych klientów, a czynnik ten znacznie minimalizuje ryzyko posiadania pustostanów. Dodatkowo dynamiczny rynek pracy i rosnąca liczba migrantów – głównie z Ukrainy – sprawiają, że popyt na wynajem w metropoliach pozostaje stabilny – mówi Patryk Komisarczyk.

Inwestorze! Sprawdź sytuację na rynku mieszkań

Mimo że mieszkanie to w dalszym ciągu interesująca opcja dla inwestorów, to nie zawsze przynosi oczekiwane zyski. Jeśli chcemy faktycznie czerpać z niej realne korzyści finansowe, sam wybór lokalizacji może okazać się niewystarczający. Wcześniej trzeba dobrze zorientować się w aktualnej sytuacji rynkowej. Warto zapoznać się z aktualnymi trendami rynkowymi dotyczącymi cen nieruchomości w danym regionie. Dobrze jest sprawdzić, czy ceny rosną, czy spadają oraz jak kształtuje się popyt. Poza tym przy zakupie mieszkania trzeba wziąć pod uwagę także koszty utrzymania nieruchomości, takie jak podatki, czynsz oraz ewentualny remont.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy nadal wierzą w nieruchomości i traktują je jako najważniejszą lokatę. W których miastach można na nich najwięcej zarobić? - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki