Polacy mają coraz więcej oszczędności. "Coraz więcej z nas deklaruje, że oszczędza, czego nie zmieniła nawet pandemia"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Z badania wynika, że co drugi ankietowany Polak zgromadził środki, które dają mu poczucie finansowego bezpieczeństwa.
Z badania wynika, że co drugi ankietowany Polak zgromadził środki, które dają mu poczucie finansowego bezpieczeństwa. Grzegorz Dembinski/ Polska Press
Udostępnij:
W ciągu ostatniej dekady dochód rozporządzalny gospodarstw domowych wzrósł, podczas gdy równocześnie malał w nim udział wydatków. - Ta zmiana pozwoliła Polakom myśleć o oszczędzaniu długofalowo i zacząć korzystać z narzędzi do gromadzenia i pomnażania kapitału, które pojawiły się na rynku- tłumaczy w rozmowie z AIP ekspertka.

Według GUS w 2019 roku wydatki stanowiły 68,8 proc. dochodów Polaków, podczas gdy 10 lat temu były one aż o niemal 20 p.p. wyższe. Nadal jednak nasz majątek jest niewielki, gdy zmierzyć go procentem rozporządzalności dochodu– w tym roku według danych OECD wynosi tylko 1,3 proc., podczas gdy w Niemczech 10,5 proc.

– Ostatnia dekada była dla majątku Polaków bardzo dobra – w ciągu zaledwie 10 lat dochód rozporządzalny gospodarstw domowych wzrósł, podczas gdy równocześnie malał w nim udział wydatków. Ta zmiana pozwoliła Polakom myśleć o oszczędzaniu długofalowo i zacząć korzystać z narzędzi do gromadzenia i pomnażania kapitału, które pojawiły się na rynku- tłumaczy AIP Monika Szlosek, Santander Bank Polska. - Choć nadal odkładamy stosunkowo niewielką część dochodu, w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, coraz więcej z nas deklaruje, że oszczędza, czego nie zmieniła nawet pandemia- dodaje.

Jak wynika z badania „Finansowe DNA Polek i Polaków 2020”, 63 proc. Polaków deklaruje posiadanie oszczędności. Najczęściej zadeklarowały to osoby w wieku 40-49 lat, najrzadziej natomiast osoby w wieku 60-69 lat. Najtrudniej odłożyć́ gospodarstwom 1-osobowym – oszczędności posiada 56 proc. z nich.

Z kolei najwięcej wskazań́ miały gospodarstwa 4-osobowe– 71 proc. z nich zadeklarowało, że posiada oszczędności. Im wyższy dochód gospodarstwa domowego, tym częściej ma ono oszczędności. Zaledwie co trzecie gospodarstwo domowe z dochodem netto do 2 tys. zł posiada oszczędności, podczas gdy w przypadku gospodarstw z dochodami przekraczającymi 8 tys. zł netto miesięcznie, udział oszczędzających przekracza 80 proc.

Poduszka finansowa. Kiedy czujemy się zabezpieczeni finansowo?

Ekspertka tłumaczy, że obecnie przyjmuje się, że poduszka finansowa zapewniająca poczucie bezpieczeństwa, powinna wynosić równowartość co najmniej 6-krotności miesięcznych dochodów lub w innym ujęciu stałych, miesięcznych wydatków. - Z naszego badania wynika, że tylko co drugi Polak zgromadził środki, które dają mu poczucie finansowego bezpieczeństwa. 37 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie posiada żadnych oszczędności, a 19 proc. że ich wysokość nie zapewnia im spokoju. Co ważne, próg, po przekroczeniu którego wszyscy badani czują się zabezpieczeni finansowo to równowartość 8 miesięcznych pensji – mówi Szlosek.

Wśród osób, które posiadają oszczędności, połowa odkłada 10 do 25 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Niemal co drugi oszczędzający odkłada środki na „czarną godzinę”, a co trzeci „na przyszłość”. Najwięcej badanych rodzin, nieco ponad ¼ deklarowała, że ma zgromadzone oszczędności o równowartości dochodów z 2-3 miesięcy.

Jednocześnie co czwarte gospodarstwo domowe posiada tzw. poduszkę finansową – czyli co najmniej 6-krotność miesięcznego wynagrodzenia. W oszczędzaniu Polacy unikają ryzyka i pomimo rekordowo niskich stóp procentowych łączna wartość depozytów sięga prawie 1 biliona złotych (969 mld zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polacy mają coraz więcej oszczędności. "Coraz więcej z nas deklaruje, że oszczędza, czego nie zmieniła nawet pandemia" - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie