Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki dla nauczycieli w kwietniu? Możliwe, że nawet wcześniej. Ministerstwo podało dwa terminy

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 16 lat
1 lutego w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie uzgodnieniowe kierownictwa resortu z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. Omawiano projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli prawdopodobnie nie przyjdą tak, jak zakładaliśmy. Kiedy nauczyciele otrzymają pieniądze? Ministerstwo podało dwa terminy.

Spis treści

Spotkanie MEN z nauczycielskimi związkami zawodowymi

W czwartek, 1 lutego, w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie uzgodnieniowe kierownictwa resortu z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. Omawiany był projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Kiedy nauczyciele dostaną podwyżki?

Po spotkaniu minister edukacji Barbara Nowacka zaznaczyła, że rząd Donalda Tuska był gotów wypłacić nauczycielom wynagrodzenia „właściwie od razu”.

– Natomiast ze względu na to, że zwlekano z powołaniem naszego rządu, a pan prezydent zawetował ustawę okołobudżetową, te wynagrodzenia prawdopodobnie nie przyjdą tak, jak zakładaliśmy, od marca z wyrównaniem od stycznia – powiedziała. – Może się tak zdarzyć, że to będzie dopiero od kwietnia, nad czym bardzo ubolewamy – dodała.

Szefowa MEN dopytywana, na ile jest pewne, że podwyżki będą od kwietnia, odpowiedziała, że zależy to od tempa negocjacji.

– My naprawdę liczyliśmy, uchwalając budżet po przejęciu władzy, czyli w grudniu, że będzie to szło jak najszybciej. Jesteśmy, i mówię to bardzo osobiście, zasmuceni, że pan prezydent dla gry politycznej poświęcił spokój i bezpieczeństwo nauczycielek i nauczycieli – zaznaczyła.

Nowacka wskazała również, że ze strony resortu edukacji robiono wszystko, żeby te działania były jak najszybsze.

– Nie wiedzieliśmy, kiedy prezydent podpisze budżet, a spotkanie z centralami związkowymi było już przewidziane z wyprzedzeniem tygodniowym. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu również wczoraj w ciągu dnia pozytywnie zaopiniowała budżet, którego pan prezydent do tego momentu nadal nie był uprzejmy podpisać – wskazała.

Oceniła, że przez spowolnienie tej procedury, teraz wymaga to uzgodnień.

W poniedziałek, 5 lutego, w internetowym Radiu RMF24 gościem była wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer, która również skomentowała temat podwyżek dla nauczycieli.

Podwyżki dla nauczycieli będą od kwietnia, może gdzieniegdzie uda się od marca – zapowiedziała w internetowym Radiu RMF24 wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.

Niestety, nie podano szczegółów dotyczących tego, którzy nauczyciele mieliby otrzymać wyższą pensję już w marcu.

Szefowa MEN przekazała również, że kolejne spotkanie ze związkowcami odbędzie się 8 lutego.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, wynikające z Karty Nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o ponad 1500 zł brutto. O 30 proc. i 33 proc., zależnie od stopnia awansu zawodowego, wzrosną też stawki minimalne wynagrodzenia zasadniczego.

Ustalono kwotę bazową na kolejny rok. Podwyżki średniego wynagrodzenia mają wynieść 30 procent.

Podwyżki dla nauczycieli w 2024. Kiedy będą i ile wynoszą? O...

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżki dla nauczycieli w kwietniu? Możliwe, że nawet wcześniej. Ministerstwo podało dwa terminy - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki