MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plamistość pierścieniowa liści i septorioza to groźne choroby roślin. Atakują warzywa, rośliny ozdobne i drzewa owocowe. Polecamy opryski

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Septorioza i pierścieniowa plamistość liści to choroby, które atakują warzywa i rośliny ozdobne, osłabiając je i niszcząc.licencja
Septorioza i pierścieniowa plamistość liści to choroby, które atakują warzywa i rośliny ozdobne, osłabiając je i niszcząc.licencja Jerzy Opioła/wikimedia.commons CC BY-SA 4.0
Plamistość pierścieniowa i septorioza to groźne choroby roślin, a ich objawy można zauważyć na liściach. Atakują wiele warzyw, m.in. kapustnych, ale też seler czy lubczyk oraz pomidory. Dotykają też roślin ozdobnych, takich jak pelargonie oraz chryzantemy. Choroba może porazić również drzewa owocowe, przede wszystkim wiśnie i czereśnie. Radzimy, jak zwalczać te choroby, jakie metody i opryski stosować.

Spis treści

Plamistość pierścieniowa, czyli właśnie plamy najczęściej z widocznym pierścieniem dookoła, które pojawiają się na liściach, to objaw chorób. U roślin ozdobnych i warzyw wywołują je różne grzyby, natomiast u drzew pestkowych – wirusy. W obu przypadkach choroby mogą zniszczyć uprawy, dlatego trzeba zwracać uwagę na objawy i zadbać o zdrowie roślin. Pomoże w tym profilaktyka i opryski.

Objawy pierścieniowej plamistości liści i septoriozy

Te choroby objawiają się pojawianiem początkowo drobnych, jasnych plam na liściach roślin. Z czasem ciemnieją, wykruszają się i mogą łączyć w większe ogniska. U roślin kapustnych plamy są wilgotne. Często otacza je jaśniejszy pierścień. U roślin ozdobnych i warzyw powodują je przede wszystkim różne grzyby z rodziny Mycosphaerella oraz spokrewnione z nimi Septoria. Choroby powodowane przez te ostatnie są nazywane septoriozami.

Jakie warzywa atakuje pierścieniowa plamistość liści?

Do warzyw, które są najbardziej narażone na te choroby, należą m.in. kapustne, takie jak:

  • kapusta
  • brokuły,
  • kalafiory.

Septoriozy natomiast atakują m.in.:

  • seler (również naciowy),
  • lubczyk,
  • koper włoski,
  • pomidory,
  • ziemniaki.

Wśród roślin uprawnych choroba może także pojawić się na truskawkach i poziomkach.

Jakie rośliny ozdobne chorują na pierścieniową plamistość liści i septoriozy?

Wśród roślin ozdobnych na pierścieniową plamistość oraz septoriozy chorują m.in.:

Ta choroba może dotknąć też rośliny domowe, takie jak difenbachie, palmy i fikusy.

Sprawdź: Na liściach róż jest biały nalot, przebarwienia albo plamy? Zobacz, jakie choroby i szkodniki atakują róże

Jak zwalczać pierścieniową plamistość liści i septoriozy?

Rozwojowi tych chorób o podłożu grzybowym sprzyja wilgotna pogoda i duże zagęszczenie roślin. O ile na pogodę nie mamy wpływu, możemy unikać zbyt gęstego sadzenia roślin. W przypadku uprawy doniczkowej unikajmy również moczenia liści roślin.
Gdy zauważymy pierwsze objawy choroby, porażone liście trzeba oberwać i zniszczyć. Nie dawajmy ich na kompost, bo zarodniki grzybów mogą w nim przetrwać i będą zarażać kolejne rośliny, zasilone nim. Chore liście trzeba wyrzucić do odpadów zielonych.
Na początkowym etapie choroby warto stosować domowe i ekologiczne środki, ale jeśli się rozwinie, może być konieczne sięgnięcie po mocniejsze fungicydy.

Opryski na pierścieniową plamistość liści i septoriozę?

Aby chronić rośliny przed chorobą, na wczesnym etapie oraz profilaktycznie, warto stosować preparaty na bazie czosnku i drożdży. Możemy przygotować je samodzielnie.
Sprawdź:

Jeśli nie mamy takich możliwości, można wykorzystać gotowe preparaty ekologiczne na bazie czosnku (np. Bioczos) lub wyciągi z grejpfruta (np. Biosept). Pamiętajmy jednak, że te środki trzeba stosować regularnie. Jeśli nie pomagają, można użyć mocniejszych oprysków. Polecane środki to m.in. Scorpion 325 SC, Domark 100 EC, Amistar 250 SC. Pamiętajmy, że te środki nie są obojętne dla środowiska i zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta.

O czym pamiętać, żeby uchronić rośliny przed chorobami grzybowymi?

Jak w przypadku wszystkich chorób grzybowych roślin, ważna jest profilaktyka. Pamiętajmy, że trzeba usuwać porażone części roślin nie tylko w sezonie, ale także nie pozostawiać resztek na zimę na grządkach. Kupujmy rośliny w sprawdzonych miejscach, oferujących zdrowy materiał. Warto również stosować zaprawy nasienne, chroniące rośliny już na etapie wzrostu.

Nekrotyczna pierścieniowa plamistość drzew owocowych

Z pierścieniową plamistością możemy też mieć do czynienia w przypadku drzew owocowych – pestkowych, takich jak śliwy, czereśnie, wiśnie czy brzoskwinie i morele. W ich przypadku chorobę powodują nie grzyby, ale wirusy.

Objawy widoczne są w początkowych sezonach po zarażeniu. Na młodych liściach pojawiają się plamy i pierścienie, które z czasem wykruszają się. Często też zasychają kwiaty lub pojawiają się ich zniekształcenia. Z czasem objawy stają się mniej widoczne, ale niestety nie znaczy to, że drzewa wyzdrowiały. Będą gorzej owocować, a także zarażać inne (choroba przenosi się m.in. przez pyłek, z wiatrem). Niestety konieczne jest wycięcie chorych drzew (chorobę mogą potwierdzić badania laboratoryjne). Aby jej zapobiec, trzeba przede wszystkim kupować zdrowe sadzonki, bo choroba przenosi również przez szczepienie.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Plamistość pierścieniowa liści i septorioza to groźne choroby roślin. Atakują warzywa, rośliny ozdobne i drzewa owocowe. Polecamy opryski - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki