Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT online wysyłany z zagranicy

materiał partnera
Wiele osób przebywających poza granicami Polski pozostaje w obowiązku rozliczania się z polskim urzędem skarbowym. Dotyczy to zarówno polskich rezydentów podatkowych, jak i nierezydentów.

Obowiązek złożenia PIT

Polscy rezydenci podatkowi, czyli osoby posiadające miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej mają obowiązek rozliczenia się z organem podatkowym z tytułu całości swoich zarobków osiągniętych zarówno w Polsce, jak i ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium kraju.

Natomiast nierezydenci mający ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, deklarację podatkową zobowiązani są złożyć jedynie z tytułu dochodów osiągniętych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Nie zawsze nierezydenci muszą składać roczne rozliczenie podatkowe do polskiego fiskusa.. Rocznej deklaracji podatkowej nie mają obowiązku składać nierezydenci w przypadku, gdy podatek od ich polskich przychodów pobierany jest w formie ryczałtu przez płatnika, który sporządza informację IFT-1/IFT-1R.

Sposoby złożenia deklaracji

Podatnicy przebywający za granicą, zarówno rezydenci jak i nierezydenci podatkowi, zobowiązani do złożenia zeznań podatkowych, mają kilka możliwości dostarczenia deklaracji do polskiego urzędu skarbowego:
• wysyłając deklarację pit online.
• za pośrednictwem zagranicznego operatora pocztowego lub firmy kurierskiej,
• składając deklarację w polskim urzędzie konsularnym,
• przez pełnomocnika
Przykładem podatników, którzy muszą rozliczać pit podczas przebywania za granicą mogą być polscy marynarze.
Zachowanie ustawowych terminów

Zeznania podatkowe powinny być złożone w określonych ustawowo terminach. Niedotrzymanie terminu jest zagrożone sankcją w postaci kary pieniężnej. Tylko ważne powody niedostarczenia w terminie deklaracji mogą uchronić podatnika przed grzywną. W takim przypadku trzeba złożyć tzw. “czynny żal”, czyli przyznanie się do popełnienia wykroczenia skarbowego, z prośbą o odstąpienie od ukarania z powodu podanych okoliczności.

Dla osób przebywających w okresie rozliczeń podatkowych poza granicami Polski bardzo wygodnym rozwiązaniem na rozliczenie z polskim fiskusem jest wysłanie deklaracji rozliczeniowej przez internet.

Najłatwiejsze jest też dotrzymanie ustawowego terminu wysyłając deklarację pit online. E-deklaracja wysłana przez podatnika lub jego pełnomocnika z zagranicy spełnia wszystkie wymogi zeznania podatkowego wysyłanego i przekazywanego do polskiego systemu podatkowego.

Z internetu oraz z systemu e-Deklaracje można korzystać przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia. Pit online można więc wysłać z dowolnego miejsca nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Pora złożenia pit online też jest dowolna, gdyż system e-Deklaracje jest dostępny przez 24 godziny na dobę. W rozliczeniu pit online pomocne są programy do rozliczania pit, które nie tylko wykonują obliczenia na wprowadzonych danych, ale też pomagają poprawnie wypełnić rubryki formularzy, podpowiadają najlepsze rozwiązania dla korzystających z ulg i odliczeń podatkowych, dołączają do zeznania wymagane załączniki, oferują bazę wiedzy o podatkach.

Wypełnioną deklarację podatkową należy podpisać. Formularze pit online podpisujemy podpisem elektronicznym albo zestawem danych autoryzujących. Podpis elektroniczny wymagany jest od pełnomocników, natomiast własna deklaracje możemy podpisać podając poprawne dane weryfikujące podatnika, jakimi są: identyfikator podatkowy NIP albo PESEL, imię, nazwisko, dzień, miesiąc i rok urodzenia adres zamieszkania oraz kwota przychodu podana w dowolnej deklaracji it w ubiegłym roku. Jeśli nie składaliśmy pit w poprzednim roku, wpisujemy zero. Ważne, aby poprawnie wpisać te dane, bow przypadku pomyłki nasz pit online nie zostanie przyjęty przez system e-Deklaracje.

Za datę złożenia deklaracji pit online uznaje się datę pomyślnego wprowadzenia jej do systemu e-Deklaracje i wygenerowania Urzędowego Poświadczenie Odbioru. UPO jest dowodem na to, że pit online został złożony poprawnie.

W przypadku przesyłania deklaracji w inny sposób zachowanie terminów może być trudniejsze.

Według aktualnie obowiązującej zasady, wprowadzonej nowelizacją ustawy Ordynacja podatkowa, termin złożenia deklaracji pit uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało m.in. nadane w polskiej placówce pocztowej lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub otrzymane przez polską placówkę pocztową operatora wyznaczonego po nadaniu w państwie spoza Unii Europejskiej albo złożone w polskim urzędzie konsularnym.

Zmiana wprowadzona nowelizacją polega na tym, że liczy się termin nadania listu poleconego z pitem nie tylko w polskiej placówce pocztowej i polskim urzędzie konsularnym, ale też na poczcie w innym państwie Unii Europejskiej, a jeśli przesyłka polecona jest wysłana z kraju spoza UE, istotna jest data otrzymania jej przez pocztę polską od operatora zagranicznego. Uznanie daty nadania listu poleconego za granicą za datę zgodną z zachowaniem terminu złożenia zeznania jest korzystniejsze dla podatnika w porównaniu z poprzednio obowiązującymi przepisami. Nawet w przypadku przesyłek spoza Unii Europejskiej podatnik ma korzystniejszą sytuację, gdyż przejęcie przesyłki przez polskiego operatora pocztowego nastąpi co do zasady wcześniej niż w dniu przekazania przesyłki do urzędu skarbowego.

Natomiast w przypadku przesyłek wysyłanych za pośrednictwem firm kurierskich (DPD, DHL, FEDEX i in.) nie będą uznawane za zachowane terminy z datą wysyłki, lecz dopiero z datą dostarczenia do właściwego urzędu skarbowego. Sytuacja może być inna, jeżeli z przepisami kraju wysyłki firmy te uznawane są za operatorów świadczących pocztowe usługi powszechne. Wtedy daty będą traktowane jak przy wysyłce pocztą.

Wybór deklaracji pit online przez podatnika przebywającego za granicą wydaje się w tej sytuacji najkorzystniejszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki