Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze żółte wiosenne kwiaty już rozkwitają, a wkrótce będzie ich jeszcze więcej. Jaki jest pierwszy wiosenny kwiat i co kwitnie później?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Pierwsze żółte wiosenne kwiaty pojawiają się bardzo wcześnie.
Pierwsze żółte wiosenne kwiaty pojawiają się bardzo wcześnie. pixabay.com
Wśród wiosennych kwiatów wyjątkowo dużo jest żółtych. Łatwo je wypatrzeć w przedwiosennym i wiosennym ogrodzie, ale też na spacerze. Zobacz, jakie są żółte kwiaty wiosenne, jakie kwitną najwcześniej, a jakie nieco później. Poznaj wiosenne kwiaty, które kwitną na żółto. Zobacz, jak wyglądają, jak się nazywają i w jakich terminach kwitną.

Spis treści

Żółte kwiaty wiosenne

Wiosną zaczyna kwitnąć wiele kwiatów. Wśród nich chyba najwięcej jest kwitnących na żółto. Wprawdzie w ogrodach jako jedne z pierwszych meldują się białe przebiśniegi, ale tuż po nich startują krokusy – w tym kwitnące na żółto.

Żółty kolor kwiatów jest doskonale widoczny już na przedwiośniu, pośród jeszcze pożółkłych traw, ale nie traci mocy również wśród zieleni późniejszej wiosny. Żółte kwiaty wiosenne dobrze mieć w ogrodzie, bo wyglądają wyjątkowo dekoracyjnie. Ale warto na nie zwracać uwagę też na spacerach, bo niektóre rosną również dziko. Są wśród nich rośliny, które często nazywamy chwastami, ale warto doceniać ich walory, bo to również cenne zioła. Mogą też mieć walory dekoracyjne.

Pierwszy wiosenny kwiat

Na żółto kwitnie pierwszy wiosenny kwiat, jakim jest podbiał. Jego pojawienie się (wraz z kwiatami leszczyny) świadczy o tym, że zaczęła się wiosna fenologiczna (przyrodnicza), a dokładniej – pierwszy jej etap, jakim jest przedwiośnie. Warto wiedzieć, że podbiał jest ziołem, o bardzo pożytecznych właściwościach leczniczych.

Żółte wiosenne kwiaty docenią pszczoły

Żółty należy do barw, które dobrze widzą i rozpoznają pszczoły, a kwitnące wcześnie rośliny są dla nich cennym pożytkiem. Tym bardziej warto je mieć w ogrodzie.

Jakie są żółte wiosenne kwiaty?

Poniżej przestawiamy rośliny, które kwitną wiosną. Są to byliny oraz kwiaty cebulowe. Ale trzeba pamiętać również o krzewach, które mają żółte kwiaty. Do najwcześniej kwitnących należą forsycje, potem pojawią się kwiaty kerri (złotlinu), azalii czy złotokapu. Oto bardziej i mniej znane żółte kwiaty wiosenne.

Żółte bratki do ogrodu i na balkon

Bratki to jedne z bardziej wdzięcznych wiosennych kwiatów. W palecie ich przeróżnych kolorów jest także żółty. Najczęściej ich płatki są ozdobione dodatkowymi, ciemnymi wzorami, ale żółte bratki wyglądają wyjątkowo radośnie. Już wczesną wiosną bratki można sadzić na balkonach, ozdobią także ogrodowe rabaty.

Cieszynianki wiosenne kwitną nie tylko w Cieszynie

Cieszynianki to niezbyt znane, ale bardzo oryginalne kwiaty, które warto mieć w ogrodzie. Ich nazwa nawiązuje do Cieszyna, bo w jego okolicy rosną dziko, ale w ogrodach udają się w całej Polsce. Cieszynianki mają żółte kwiaty, otoczone zielonymi podsadkami. Cieszynianki kwitną od marca do maja, choć zdarza się, że zakwitają już w lutym. W roku już się pojawiły. Najlepiej rosną w lekkim cieniu, na próchniczej ziemi.

Krokusy kwitną też na żółto

Krokusy należą do najbardziej znanych wiosennych kwiatów. Mają przeróżne kolory, a jednym z podstawowych jest żółty. Są odporne na zimno (i przedwiosenne zawirowania pogody). Krokusy kwitną już w lutym-marcu. To kwiaty cebulowe, które sadzi się jesienią.

Miłek wiosenny to żółty wiosenny kwiat idealny na skalniak

Miłek wiosenny ma kwiaty o żółtych płatkach, które błyszczą w słońcu. Jego ozdobą są też pierzaste liście, które przypominają gęsty koperek. Lubi słońce i musi mieć bardzo przepuszczalną ziemię, najlepiej wapienną. Świetnie czuje się na skalniakach. Miłek wiosenny kwitnie w kwietniu-maju.

Mniszek lekarski, zwany mleczem

Mniszka zna chyba każdy, choć najczęściej pod błędną nazwą – mlecz. Tę roślinę często wyklinamy jako uciążliwy chwast, ale jest niezwykle pożyteczny. W kuchni i domowej apteczce wykorzystuje się wszystkie jego części – od kwiatów, z których robi się tak zwany syrop, zwany miodem, przez liście, po korzenie. Z mniszka robi się też ekologiczne preparaty do nawożenia roślin i ochrony przed szkodnikami. Nie mówiąc już o tym, że łąki nim porośnięte wyglądają przepięknie i są wspaniałym źródłem pokarmu dla pszczół. Mniszek najbardziej intensywnie kwitnie w kwietniu i na początku maja, ale pierwsze kwiaty mogą pojawiać się w lutym-marcu.

Żółte pierwiosnki, czyli prymulki ozdobią ogród i balkon

Żółty jest jednym ze sztandarowych kolorów, na jakie kwitną pierwiosnki, czyli prymulki. Jasnożółte kwiaty ma pierwiosnek lekarskii wyniosły, które uprawia się w ogrodach, a różne odcienie – ozdobne pierwiosnki bezłodygowe, które można kupić także w doniczkach. Można je sadzić na balkonach, a nawet trzymać w domu.
Pierwiosnki zakwitają w marcu-kwietniu, choć w wyjątkowo ciepłym lutym 2024 r., już się pokazują. Pamiętajmy, że nie lubią mocnego słońca i doceniają wilgotną i próchniczą ziemię.

Ranniki kwitną bardzo wcześnie

Ranniki należą do mniej znanych kwiatów, ale warto to zmienić. Mają ładne kwiaty o połyskliwych żółtych płatkach, ozdobionych efektownymi zielonymi podsadkami. Ranniki mogą kwitną już w lutym (nawet śnieg im nieszczególnie przeszkadza) oraz w marcu. Sadźmy je w miejscach słonecznych wiosną i osłoniętych latem, w próchniczej ziemi.

Żółte smagliczki ozdobią skalniaki

Żółte kwiaty mają też smagliczki – skalne i górskie. Tworzą one piękne (i dość wysokie) kępy kwiatów, a zakwitają w kwietniu-maju. Świetnie nadają się na skalniaki, bo mogą rosnąć nawet na kamienistym podłożu (najlepiej wapiennym). Lubią słoneczne miejsca. Są wieloletnie i odporne na mróz.
Są one mniej znane niż ich kuzynki, które kwitną latem i które chętnie uprawiamy w balkonowych skrzynkach, czyli smagliczki nadmorskie.

Żółte tulipany wyglądają pięknie

Choć tulipany często kojarzą się z czerwony kolorem, mają kwiaty w przeróżnych barwach. Kwitną też na żółto. Tych kwiatów nie trzeba specjalnie przedstawiać, przypomnijmy tylko, że żeby kwitły wiosną, trzeba je posadzić jesienią (to kwiaty cebulowe). Żółte tulipany kwitną w kwietniu-maju. Warto też zwrócić uwagę na tzw. tulipany botaniczne odmiany Tarda, które mają żółte kwiaty (z białymi końcówkami). W odróżnieniu od popularnych ogrodowych odmian tworzą po kilka kwiatów na jednym pędzie.

Ziarnopłon to nie tylko chwast

Kobierce żółtych kwiatów tworzy ziarnopłon. Ta roślina często jest traktowana jako chwast, ale można go wykorzystać jako wiosenną roślinę okrywową (gdy zrobi się cieplej, zaniknie aż do następnej wiosny). Ziarnopłon jest niski i ma płożące łodygi oraz liczne, żółte kwity o błyszczących w słońcu płatkach. Ziarnopłon kwitnie już w marcu-kwietniu.

Złoć żółta jak małe lilijki

Złoć żółtą można uprawiać w ogrodach, ale czasem spotyka się ją również rosnącą dziko, nawet na miejskich trawnikach. To niewielkie wiosenne kwiaty, które wyglądają jak miniaturowe lilie. Mają niewielkie wymagania, źle rosną tylko na piaszczystej ziemi. Złoć kwitnie w marcu-kwietniu.

Żonkile, czyli żółte narcyzy

Żonkile to żółte narcyzy. Ich cechą charakterystyczną, poza kolorem, są długie „trąbki”. Lubią jasne miejsca, z żyzną, lekko wilgotną ziemią. Żonkile kwitną od marca do maja. Poza ogrodowymi, można je mieć także w doniczkach – takie żonkile, najczęściej miniaturowe pojawiają się w sprzedaży już pod koniec zimy. Można je trzymać w domu lub sadzić do pierwszych balkonowych skrzynek. To też idealne wiosenne kwiaty do wazonów.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pierwsze żółte wiosenne kwiaty już rozkwitają, a wkrótce będzie ich jeszcze więcej. Jaki jest pierwszy wiosenny kwiat i co kwitnie później? - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki