Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć państw wsparło żądanie Ukrainy usunięcia Rosjan z igrzysk olimpijskich. Czy wśród nich jest też Polska?

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
@Paris2024/Twitter
Pięć państw stanęło po stronie Ukrainy w żądaniu usunięcia Rosjan z igrzysk olimpijskich. W oświadczeniu tych krajów stwierdzono, że sytuacja w związku z wojną na Ukrainie nie uległa zmianie, w związku z czym na igrzyskach olimpijskich nie ma miejsca dla rosyjskich i białoruskich sportowców.

Narodowe Komitety Olimpijskie pięciu państw oficjalnie poparły żądania Kijowa dotyczące całkowitego usunięcia rosyjskich i białoruskich sportowców z zawodów międzynarodowych, w tym z XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu, w związku z trwającą wojną Federacji Rosyjskiej z Ukrainą. Mówimy o krajach nordyckich, czyli Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji, które wydały wspólne oświadczenie wzywające do zapobiegania powrotom Rosjan i Białorusinów na międzynarodowe areny sportowe – poinformował Inside the Games.

Do oświadczenia przyłączyły się także Komitety Olimpijskie Grenlandii i Wysp Owczych (terytoria wchodzące w skład Danii) oraz Wysp Alandzkich (terytorium Finlandii).

„Niewłaściwy moment, aby myśleć o ich powrocie”

Uczestnicy apelu podkreślają, że sytuacja związana z wojną na Ukrainie nie uległa zmianie, dlatego sportowcy z Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi, a także działacze tych krajów nie powinni brać udziału w zawodach międzynarodowych.

„To nie jest właściwy moment, aby myśleć o ich powrocie. Takie jest nasze stanowisko” – stwierdzono w oświadczeniu.

W ogłoszeniu zauważono również, że Nordycki Komitet Olimpijski i Paraolimpijski będzie w dalszym ciągu współpracować z zainteresowanymi stronami i będzie uważnie monitorować rozwój sytuacji.

Nordyckie Narodowe Komitety Olimpijskie to jedna z najaktywniejszych federacji sportowych, która sprzeciwia się udziałowi rosyjskich i białoruskich sportowców w międzynarodowych turniejach w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę – podkreśłił Inside the Games.

Polska tym razem nie stanęła z państwami nordyckimi

Stanowiska państw nordyckich nie poparła Rzeczpospolita Polska, która od wybuchu wojny na Ukrainie pierwsza nawoływała do nałożenia na Rosje i Białoruś sankcji, w tym wykluczenia sportowców obu krajów z zawodów międzynarodowych (między innymi Polski Związek Piłki Nożnej prezesa Cezarego Kuleszy zadecydował, że reprezentacja Polski nie zagra ze „Sborną” w Moskwie meczu barażowego o udział w finałach mistrzostw świata 2022 w Katarze, a Polski Związek Piłki Siatkowej prezesa Sebastiana Świderskiego wraz ze Słoweńcami podjął się organizacji mistrzostw świata mężczyzn 2022, które pierwotnie miały się odbyć w Rosji).

Ministerstwo Sportu i Turystyki RP na czele z Kamilem Bortniczukiem oraz Polski Komitet Olimpijski najpierw z prezesem Andrzejem Kraśnickim, a potem z jego następcą Radosławem Piesiewiczem jawnie bojkotowały zawody, w których mieli wystąpić rosyjscy i białoruscy sportowcy oraz nawoływały do wykluczenia naszych wschodnich sąsiadów z imprez sportowych do zakończenia inwazji na Ukrainie.

MKOl pracuje nad przyjęciem Rosjan w Paryżu pod neutralną flagą

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach zapowiedział niedawno, że komitet pracuje nad „systemem przewidującym udział Rosjan i Białorusinów w igrzyskach olimpijskich pod neutralną flagą”. W projekcie tym zastrzeżono, że sportowcy z Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi nie mogą wspierać wojny z Ukrainą i mieć powiązania z armią rosyjską i białoruską.

Wcześniej MKOl zakazał udziału Rosjan i Białorusinów w igrzyskach azjatyckich 2023, które rozpoczną się w ostatniej dekadzie września w Hangzhou w Chinach. W zawodach tych można będzie uzyskać kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Paryzu w wielu dyscyplinach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki