MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Palma Madagaskaru to roślina doniczkowa o niezwykłym wyglądzie. Poznaj wymagania i tajniki uprawy pachypodium Lamera

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Pachypodium Lamera ładnie kwitnie, choć w uprawie doniczkowej robi to rzadko.
Pachypodium Lamera ładnie kwitnie, choć w uprawie doniczkowej robi to rzadko. thevetia2/pixabay.com
Palma Madagaskaru lub palma stepowa to potoczne nazwy niezwykłej rośliny, czyli pachypodium Lamera. Jest ona łatwa w uprawie, szybko rośnie i wyróżnia się efektownym wyglądem – przypomina skrzyżowanie kaktusa z palmą. Radzimy, jak uprawiać palmę Madagaskaru.

Spis treści

Palma Madagaskaru, czyli pachypodium Lamera. Co to za roślina?

Palma Madagaskaru, czyli pachypodium Lamera to bardzo oryginalna roślina domowa. Wygląda jak skrzyżowanie palmy i kaktusa, choć z jednymi i drugimi ma niewiele wspólnego (rośliny należą do zupełnie różnych rodzin i rodzajów). Łączy je jedynie pewne wizualne podobieństwo – z kaktusem ciernie, które gęsto pokrywają pęd (oraz zdolność gromadzenia wody), natomiast z palmą – ogólny pokrój, czyli smukły pień zwieńczony pióropuszem liści.

Pachypodium Lamera pochodzi z Madagaskaru. W naturze jest okazałą rośliną, która dorasta do 10 m wys. Jednak w uprawie doniczkowej jest znacznie niższa. Może osiąga nieco ponad 1 m wys. Początkowo roślina rośnie szybko, z czasem wolniej, szczególnie kiedy wytworzy boczne pędy. Poza wydłużonym, ciernistym pędem, pachypodium ma długie liście, które wyrastają na szczycie pędu. Może też kwitnąć, wytwarzając ładne, białe kwiaty.
Uwaga: ze względu na kolczasty „pień” tej rośliny lepiej nie uprawiać w domach, gdzie są małe dzieci.

Jak uprawiać palmę Madagaskaru? Wymagania i podlewanie

Pachypodium Lamera nie jest bardzo wymagające, ale trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki oraz miejsce, bo roślina należy do większych. Dorosła na parapecie okna raczej się nie zmieści (a warto wiedzieć, że jest długowieczna).

Pachypodium potrzebuje dużo światła i mało wody. Najlepiej doniczkę z tą rośliną ustawić w pobliżu południowego okna (może też być zachodnie). Pewnym problemem może być zapewnienie jej odpowiedniego oświetlenia zimą. Wtedy zadbajmy, żeby nic dodatkowo nie „zabierało” jej światła (np. firanka).

Ważne jest też podlewanie palmy Madagaskaru. Jest ona przyzwyczajona do okresów suszy i gromadzi wodę w pędzie i korzeniach (jest sukulentem). Dlatego trzeba podlewać ją bardzo umiarkowanie i dopiero, gdy podłoże częściowo przeschnie. Zimą podlewanie trzeba ograniczyć do minimum, tyle tylko, by podłoże całkiem nie przeschło.
Palmie Madagaskaru trzeba zapewnić przepuszczalne podłoże (np. do kaktusów i sukulentów) i doniczkę z otworem odpływowym.

Pielęgnacja pachypodium zimą

Pachypodium przez cały rok może mieć pokojową temperaturę, choć zimą woli nieco niższą – ok. 18 stopni Celsjusza (ale nie mniej niż 15 st. C). Jednak ze względu na niedostatek światła wchodzi w okres spoczynku (w naturze wiąże się on z okresem suszy). Dlatego wtedy ogranicza się podlewanie. Zimą roślina może stracić liście, lecz nie martwmy się – wiosną wypuści nowe. Od jesieni do wiosny roślinę trzeba chronić przed zimnymi przeciągami.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Palma Madagaskaru to roślina doniczkowa o niezwykłym wyglądzie. Poznaj wymagania i tajniki uprawy pachypodium Lamera - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki